همدلی و اتحاد؛ مهم‌ترین شرط عبور کشور از پیچ بحران‌ها

تهران- ایرنا- آیت الله ابراهیم رییسی به دلیل شرایط اقتصادی کشور، بحران کرونا و تحریم‌های ناعادلانه بین‌المللی، روزها و ماه‌های پرفراز و نشیبی را تجربه خواهد کرد. از این رو شایسته است که رییس‌جمهوری منتخب در عمل خود را رییس‌جمهور تمامی مردم ایران بداند، چراکه به همراهمی تمامی ایرانیان احتیاج دارد.

اعتلا و پیشرفت همه جانبه ایران به همدلی و اتحاد همه ایرانیان نیاز دارد و می بایست که تمامی نخبگان دانشگاهی، جریان‌های سیاسی و اجتماعی و گروه‌های مختلف مردم برای عبور از این بحران‌ها به دولت سیزدهم کمک کنند. هدف و دغدغه تمامی جریان‌های سیاسی کشور تحقق زندگی خوب برای مردم ایران است و همه با هر گرایش فکری و تفکری باید به پیشرفت و توسعه ایران بیندیشیم. درصورتی‌که دولت آتی بتواند به حاکمیت قانون، تحقق حقوق شهروندی تمامی شهروندان، بهبود معیشت و حل نگرانی‌های اقتصادی مردم کمک کند؛ بدون شک تمامی جریان‌های سیاسی از آن حمایت و استقبال خواهند کرد. در این میان بررسی تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی در آستانه کار دولت سیزدهم به بررسی جنبه های مختلف این اتفاق مهم پرداخته اند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

اولویت‌های دولت سیزدهم

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی محمدرضا خباز نماینده ادوارمجلس به قلم نوشت: رئیس دولت سیزدهم بعد از تحلیف یعنی انجام تشریفات سوگند آن هم در حضور نمایندگان مردم عملا کار خودش را آغاز خواهد کرد. ابتکار بسیار خوبی که در سال ۹۲ توسط دکتر روحانی انجام گرفت به امید آنکه الگویی برای دولت‌های بعد باشد اینکه بعد از پایان یافتن مراسم تحلیف، در همان جلسه رئیس‌جمهور می‌تواند وزرای خودش را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند. اگر ان‌شاءا... آقای رئیسی هم این کاررا انجام دهد، خود وسیله‌ای برای جلوگیری از وقت‌کشی و استفاده از فرصت است. اگرچه رئیس‌جمهور چند روزی مهلت دارند ولی بهتر است که قبلا وزرا را انتخاب کنند و در همان جلسه لیست خود را تقدیم مجلس کنند تا حدود ۱۵ روز فعالیت دولت را جلو بیندازد. در این‌صورت دولت عملا می‌تواند از نمایندگان انتظار داشته باشد حالا که رئیس‌جمهور از فرصت وقت، بیشترین استفاده را کردند، مجلس هم در تائید وزرا کمک کند تا دولت زودتر سامان بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد به نظر می‌رسد که یک پالس مثبت به مردم است که دولت با تمام توان به صحنه آمده و می‌تواند از فرصت‌ها، بهترین استفاده را بکند و در نهایت زمینه برای یک حرکت فوق‌العاده فراهم شود. دوم اینکه در کاراجرائی و عملیاتی به‌نظر می‌رسد موضوع کرونا از همه گرفتاری‌های دولت پررنگ‌تر است. متاسفانه همه کشور تقریبا قرمز شده و دولت باید با قاطعیت و سخت‌گیری بیشتری وارد شود و اجازه سوءاستفاده به عده‌ای را ندهد که به بهانه‌های مختلف اعم از دورهمی و... به حادتر شدن موضوع بینجامد و به هر نحوی جلوی رفت‌وآمدها را قاطعانه بگیرد تا بتوان تا حدی کرونا را مهار کرد. نکته سوم اینکه باید مساله مذاکره را اگرچه ظاهرا گفته می‌شود، اولویت ندارد -ولی به‌نظر می‌رسد که خودشان می‌دانند که اولویت دارد- را در دستور کار قرار داد. اصلا مذاکره در زمان آقای احمدی‌نژاد و بادستور رهبری شروع شد بنابراین اصل مذاکره باعث می‌شود که مقداری از خصومت‌ها، دوئیت‌ها و توطئه‌هایی که اسرائیل دارد علیه ما صحنه‌سازی‌اش را فراهم می‌کند، جلوگیری کند. وزیر امور خارجه به صورت جدی به محض تعیین شدن، ماموریتی با اختیارات ویژه برای پیگیری این امر داشته باشد. موضوع چهارم در رابطه با مسائل اقتصادی کشور است که به‌نظرتنها راهی که می‌تواند هرچه زودتر به نتیجه برسد و تحرکی در کشور به‌وجود بیاورد و کشور را از رکود خارج کند، بحث صنعت ساختمان است. صنعت ساختمان به‌دلیل اینکه در اول زمین در اختیار و متعلق دولت است و در دوم تولیدکنندگان مصالح ساختمانی مدت‌هاست که مصالح روی دست‌شان مانده، به جز اندکی مثل سیمان و فولاد که بازار سیاه درست کرده‌اند.

دولت رئیسی با برجام راه را بر کاسبان تحریم ببندد

مهدی پازوکی اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت وگو با روزنامه آرمان ملی اظهار داشت: دولت آقای رئیسی باید برنامه‌هــای اقتصادی خود را به کــوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم کند. اگــر آقای رئیسی قصد دارد مشـکلات اقتصادی را حل کند باید یک خط قرمز برای خـود تعریف کند و آن اینکه حافظ منافع ملی مردم ایران باشد. تنها در چنین شرایطی است که می‌تواند به وعده‌های اقتصادی‌ای که به مردم داده، عمل کند. مهم‌ترین مسأله برای دولت جدید تعامل با جهان است. این تعامل نیز به معنای وادادگی نیست؛ بلکه به معنای ارتباط و مراوده تجاری و اقتصادی است. تعامل به معنای رویکرد منطقی در راستای تحقق منافع ملی مردم ایران است. منظور بنده از جهان نیز تنها آمریکا نیست. اتحادیه اروپا، ژاپن، کره‌جنوبی و برخی از کشورهای آمریکایی کشورهایی هستند که می‌توانند رابطه اقتصادی مناسبی با ایران داشته باشند. اگر سیاست خارجی ما در خدمت توسعه و پیشرفت اقتصادی قرار داشته باشد قطعا قیمت دلار در بازار ایران به عنوان ارز مسلط بازارهای جهانی کاهش پیدا خواهد کرد. در چنین شرایطی تورم نیز در کشور کاهش می‌یابد. نکته دیگر اینکه دولت آقای رئیسی باید برجام را بپذیرد و به سمتی حرکت کند که در نهایت به توافق در مذاکرات برجام منجر شود. بدون‌تردید پذیرش برجام به سود اقتصاد ایران خواهد بود. به همین دلیل دولت آقای رئیسی باید در مسیری حرکت کند که در نهایت برجام به نتیجه برسد. در این زمینه چند سناریو وجود دارد. اگر دولت رئیسی برجام را بپذیرد و فروش نفت ایران دوباره از سر گرفته شود و روزانه حدود دو میلیون بشکه نفت بفروشد قیمت دلار در ایران حدود ۱۷ هزار تومان و نرخ تورم ۶/۲۵ خواهد بود. این وضعیت خوش‌بینانه‌ترین وضعیت است. حالت دوم زمانی رخ می‌دهد که صادرات نفت  از دو میلیون بشکه به یک و نیم میلیون بشکه کاهش پیدا کند. در چنین شرایطی قیمت دلار در بازار ایران حدود ۲۳ هزار تومان و نرخ تورم حدود ۳/۲۹ خواهد بود.

مراسم تحلیف؛ فرصتی برای دولت سیزدهم

وحید عذیری  در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:  پس از تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری آیت‌الله رییسی توسط مقام معظم رهبری، ایشان باید در تاریخ ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰، که مصادف است با سالگرد صدور فرمان مشروطیت، در مجلس شورای اسلامی حضور یابند و مراسم تحلیف یا همان سوگند خوردن را در حضور مقامات داخلی و خارجی ادا نمایند. اما بر اساس آمار اعلام‌شده (تاکنون) ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور جهان اعلام آمادگی برای حضور در مراسم تحلیف کرده‌اند؛ از بین این مقامات ۱۰ رییس کشور در تراز سران کشورها، ۲۰ رییس مجلس، ۱۱ وزیر امور خارجه، ۱۰ مقام از وزرای دیگر کشورها و همچنین فرستاده ویژه و نواب روسای مجالس، روسای کمیسیون‌ها و هیات‌های پارلمانی در این مراسم حضور پیدا می‌کنند. همچنین روسای مقامات ۱۱ سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای، نماینده‌ دبیرکل سازمان ملل، رییس اوپک، اتحادیه اروپا، اوراسیا، اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی و آسیایی، سازمان اکو، سیکا و D۸ برای حضور در این مراسم دعوت شدند و اعلام آمادگی کردند.  با توجه به استقبال گرم مقامات و نمایندگان خارجی جهت شرکت در مراسم تحلیف سیزدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران (آن هم در شرایط شیوع عالم‌گیر کرونا)، ناگفته پیداست که این سطح از مشارکت میتواند چه آثار مثبتی را در سطوح کشوری؛ منطقهای و فرامنطقه‌ای داشته باشد.   همانگونه‌ که رهبری انقلاب در مراسم تنفیذ فرمودند، موضع‌گیری‌های آیت‌الله رییسی کاملا انقلابی بوده و باید همین شعارها و مواضع در دستور کار خود قرار گیرد. در این راستا میتوان گفت که آیت‌الله رییسی در سطح منطقه‌ای، خواهان همکاری و همگرایی و به تبع آن صلح و امنیت برای کشورهای منطقه است. اما برای دست یافتن به این مهم، می‌بایست بین کشورهای بزرگ غرب آسیا  نزدیکی و وفاق اندیشه و منافعی جمعی صورت پذیرد.

برسد به دست آقای رئیس‌جمهور

روزنامه شرق در مطلبی نوشت: دولت سیزدهم در آغاز کار خود با چالش‌های زیادی مواجه است. یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال پیچیده‌ترین چالش‌ها، معضلات مربوط به آب است که علاوه بر بعد فنی، ابعاد گسترده سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی پیدا کرده است. با روند وقایعی که تا به امروز شکل گرفته‌اند، هم انتظار جامعه این است که این معضلات هرچه زودتر حل‌وفصل شوند و هم رئیس‌ محترم جمهور در برنامه‌های انتخاباتی خود این انتظار را در مردم بالا برده است. اگر فهرستی از معضلات آبی کشور و راهبردها و راهکارهای اجرائی متناظر با آنها را که معمولا در محافل تخصصی مختلف پیشنهاد می‌شوند، مورد توجه قرار دهیم، متوجه می‌شویم که نکات تازه‌ای نیستند که به‌تازگی کشف شده باشند. در ادوار گذشته هم همین عناوین مطرح می‌شدند و برنامه‌ها و اقدامات وزارت نیرو و سایر دستگاه‌های مرتبط هم در این جهت بوده است که به این امور برسند. سؤال این است که چرا تا به اینجا روند مسائل بهبود پیدا نکرده است و اوضاع پیچیده‌تر هم شده است؟ در اسنادی که برای مواجهه با معضلات آبی در طی ادوار مختلف تهیه شده‌اند، یک مسیر ساده‌انگارانه مسئله‌شناسی و راهکاریابی طی شده است که نتایج قابل‌قبولی در بر نداشته‌اند. برای حصول به یک نتیجه عملی باید در نظام باور و معرفت تغییراتی داد. باید بپذیریم که باور قبلی درباره مسائل اشکال داشته است. مادامی که هنوز از همان زاویه و سطح قبلی و با همان نظام فکری و مدل ذهنی به مسائل نگریسته شود، تشخیص جدیدی حاصل نخواهد شد و طبیعتا نمی‌توان انتظار تغییر داشت. به قول سهراب سپهری: «چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید».

رئیس‌جمهوری که تحت فشار گروه‌ها قرار گیرد، نمی‌تواند خودش باشد

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت: دولت آقای رئیسی یک دولت ارزشگرا است و اینکه فکر کنیم یک جریان بر او حاکم است یا اینکه او این جریان را بر جریان‌های دیگر حاکم کرده و جریان منتقد را حذف می‌کند، درست نیست. اما باید توجه داشت که معنای مستقل بودن این نیست که ایشان اصولگرا و انقلابی نیست، ایشان ارزشگرا و انقلابی هستند اما می‌گویند ما در عین پایبندی و حفظ ارزش‌ها، این‌طور نیستیم که یک گروه باشیم و بگویم فقط ما باشیم و دیگران هیچ. این دولت باید در جهت ارزشگرایی باشد، اما آیا این دولت ارزشگرا فقط یک جریان را دارد؟ می‌گویند نه، من می‌خواهم در اداره جامعه از همه نیروها استفاده کنم. من در یکی از کتاب‌هایم دو نوع مدیریت در امامت را تشریح کرده‌ام، یک مدیریت خط ارزشگرا است که در این خط جز سلمان و ابوذر و مقداد و سمیه و فضه ... نمی‌گنجند و جایی برای ابوموسی اشعری، خالدبن ولید نیست؛ همچنین یک مدیریت خط عام مردم هم داریم چون للناس است و برای همه مردم است. در این روش مدیریت مشاهده می‌کنید که پیامبر و حضرت امیرالمومنین(ع) همه مردم را دارند، ابوموسی اشعری و عبدالله بن عمر را هم دارند. ابن زیاد استاندار و شمر فرمانده لشکر امیرالمومنین(ع) هستند. ما از آقای رئیسی می‌خواهیم که دقیق و قوی عمل کند و کابینه مقتدری تشکیل دهد که در شرایط خاص فعلی با گردهم آوردن یک تیم هماهنگ، قوی، تجربه آموخته به همراه نشاط جوانی بتواند مشکلات مردم را حل کند و در این راه اختیار هم با ایشان است. ایشان رأی آورده و رئیس‌جمهور است اگر ما بخواهیم به رئیس‌جمهور مساله‌ای یا موضوعی یا تحمیل کنیم، اتفاق درستی نیست.رئیس‌جمهوری که تحت فشار گروه‌ها قرار گیرد نمی‌تواند، خودش باشد. همه گروه‌ها باید هرچه فشار دارند، بگذارند برای خدمت به کشور و ملت نه اینکه فشار بیاورند که به ما هم سهم بده و اگر ندهی برخورد می‌کنیم.

رئیسی مخروبه‌ای به نام دولت را تحویل گرفته است

محمدصادق کوشکی فعال و تحلیلگر سیاسی درباره شرایط دولت رئیسی به سایت خبری نامه‌نیوز گفت: «از چندجهت دولت آقای رئیسی در سخت‌ترین شرایط تمام دولت‌های تاریخ جمهوری اسلامی ایران قرار دارد؛ زیرا شرایط امروزی از روزهای جنگ هم سخت‌تر است به این دلیل که گرچه در در دهه ۶۰ کشور با جنگ و مسئله ترور مواجه بود اما مردم به دولت اعتماد داشتند. در دوران آقایان هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد همین‌طور بود و رابطه مردم و دولت اصلا و در هیچ مقطعی چنین تخریب نشده بود و دیدیم که دولت جنگ با همراهی مردم توانست بر سختی‌های دوران جنگ غلبه کند. آقای رئیسی باید بکوشد که در گام نخست اعتماد عمومی را احیا کند تا با کمک مردم مشکلات را حل کند.

رسانه‌های اعتدال گرا

رونمایی از مثلث امنیتی - سیاسی دولت رئیسی

خبرگزاری خبرآنلاین در گزارشی آورده است: از قرار معلوم تیم سیاسی کابینه ابراهیم رئیسی تکمیل شد و او درباره متصدیان سه ضلعی سیاسی و امنیتی دولت خود به جمع بندی رسیده است. یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود از تکمیل مثلث سیاسی و امنیتی دولت سیزدهم خبر داد. بر اساس اطلاع در راس ضلع امنیتی دولت آینده که دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی است قرار است علی شمخانی به کار خود ادامه دهد. وزارت کشور که نماد حوزه سیاست و امنیت به صورت توامان است به احمد وحیدی سپرده خواهد شد و سکان سیاست خارجی در وزارت خارجه را نیز حسین امیر عبداللهیان در دست می گیرد.بر حسب اطلاع فهرست اعضای کابینه ابراهیم رئیسی برای دولت سیزدهم قرار است روز یک شنبه به مجلس ارائه شود.

هدیه به رئیس‌جمهور و دولت جدید

حسین علایی در یادداشتی در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: با روی کار آمدن دولت جدید، رسم بر تبریک گفتن و گل بردن و هدیه دادن است. با این نوشته به رئیس‌جمهور محترم و دولت تازه نفس جدید تبریک می‌گویم و مطالب زیر را به آنها هدیه می‌کنم. معمولاً دولت‌های جدید برنامه‌های تازه‌ای برای اقداماتی که قرار است در دوره چهار ساله خود انجام دهند به مردم و مجلس شورای اسلامی ارائه می‌دهند. اما آنها به مردم به صورت واضح و روشن نمی‌گویند چه کارهایی را نخواهند کرد. پیشنهاد این نوشته اقدامات و کارهایی است که بهتر است رئیس‌جمهور و دولت جدید انجام ندهند تا وضع کشور در حوزه‌های مختلف، وخیم‌تر از چیزی که هست نشود و ان‌شاءالله رو به بهبودی گذارد و رضایت مردم جلب شود. ازجمله  پرکاری، بدون داشتن راهبردهای صحیح و سیاست گذاری‌های درست،  تداوم نگاه امنیتی به اداره کشور به جای اولویت بخشی عملی به رونق اقتصادی،  نپرداختن به خشکسالی تاریخی ایران و یافتن راهکارهای مدیریت پایدار آن،  کنار گذاشتن تجربیات مثبت و منفی دولت‌های قبلی و نیز یافته‌های حکمرانی جهانی،  عدم توازن بخشی به رابطه جمهوری اسلامی ایران با شرق و غرب و کم اهمیت دادن به روابط بین‌المللی به‌ویژه تعامل سازنده با قدرت‌های موثر جهانی، بد گفتن و حمله به دولت‌ها و مسئولان قبلی،  زیاد حرف زدن و سخنرانی‌های خسته‌کننده و گفتار درمانی،  حجیم کردن دولت و دستگاه‌های دولتی و  بدگویی از دولت‌های خارجی و فاصله گرفتن از آنها.

رسانه های اصولگرا

با وجود حجم عظیم مشکلات به ارث رسیده برای دولت آقای رئیسی به بهبود وضعیت امیدواریم

احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفت: یکی از صفات و ویژگی‌های آقای رئیسی،‌ مردمی بودن وی است.  این مردمی بودن هم در دوره تولیت آستان قدس رضوی مشهود بود و هم در قوه قضائیه و آقای رئیسی اینگونه نبود که مبنای تصمیماتش گزارشات مکتوب باشد بلکه مشکلات را از زبان خود مردم می‌نشیند و فوری برای حل مشکلات تصمیم‌گیری می‌کرد. بنده در آستان قدس با ایشان همکاری داشتم و این موضوع را به عینه مشاهده کردم. واقعیت این است که پشت درهای بسته نمی‌توان برای حل مشکلات تصمیم دقیقی گرفت بلکه باید به میان مردم آمد و از نزدیک مشکلات مردم را دید و برای حل آنها تصمیم‌گیری کرد. واقعیت این است که ما با حجم عظیم مشکلات به ارث رسیده از دولت آقای روحانی به دولت سیزدهم مواجه هستیم که تورم ۴۰ تا ۵۰ درصدی، نرخ بالای بیکاری، کاهش شدید ارزش پول ملی و... بخشی از این مشکلات به ارث رسیده است. البته با روحیه جهادی و انقلابی که در آقای رئیسی و همچنین مجلس یازدهم وجود دارد به حل مشکلات با وجود حجم بالای آنها امیدواریم. گرچه مشکلات فعلی کشور در کوتاه‌مدت قابل رفع نیست،‌ اما می‌توان با اقدامات انقلابی و جهادی به گونه‌ای رفتار کرد که مردم این حرکت رو به جلو را مشاهده و لمس کنند و طبیعتاً وقتی مردم ببینند که مسئولین برای حل مشکلات جدی هستند، همراهی و همکاری می‌کنند.

اولویت رئیسی برای تغییر وضعیت موجود کدام است؟

باشگاه خبرنگاران جوان آورده است: موارد مختلفی در لیست اولویت های رئیس جمهور جدید مطرح است که به نظر می تواند شرایط موجود را متحول کند. با آغاز دولت جدید حرف و حدیث ها و انتظارات عام و خاص برای حل بحران های موجود در جامعه بالا کرفته است اما توجه به گفته های رئیس جمهور تا خدی اولویت های او در دوران جدید را تبیین می کند. رهبر انقلاب در پاره از سخنانشان اینطور به رئیس جمهور منتخب توصیه می فرمایند« یک توصیه به رئیس‌جمهور محترم این است که در شعارهای ایشان مسئله‌ی مردمی بودن و از مردم شنیدن و در میان مردم بودن تکرار شده؛ این را از دست ندهند؛ این چیز بسیار مهمّی است. «دولت مردمی» را که شعار ایشان بود، در واقعیّت محقّق کنند و به معنای واقعی کلمه با مردم، در کنار مردم، در میان مردم باشند. مردم یعنی همه‌ی مردم؛ بدون امتیازهای طبقاتی و گروهی. البتّه حضور در میان مردم که سابقه‌ این کار را هم ایشان دارند نباید افراد را از ارتباط با نخبگان غافل کند. ارتباط با نخبگان هم در جای خود یک حرکت بسیار لازم و مفید است؛ تبادل نظر با نخبگان، و استفاده‌ی از نظر نخبگان.

کابینه سیزدهم با چه شاخص‌هایی سنجیده می‌شود؟

سایت خبری رجا نیوز در مطلبی آورده است: در روزهای اخیر بحث و گمانه‌زنی درباره ترکیب وزرا و معاونین رئیس جمهور در جریان است. لیست‌های متعددی نیز با ترکیب‌های مختلفی منتشر شده که هر یک نسبت متفاوتی با واقعیت‌های موجود دارد. اما در این بین شاید مهم‌تر از اشخاص، معیارهایی باشد که می‌تواند عکس روز اول حیاط پاستور را منشأ امید مردم قرار دهد یا آغازی بر افول سرمایه اجتماعی دولت سیزدهم باشد. کابینه سیزدهم باید «مردمی» باشد. خصلتی که به تمام معنا در شخص سید ابراهیم رئیسی بروز و ظهور دارد، باید در تک تک اعضای کابینه رخ‌نمایی کند. تصویر «دولت مردمی» باید به محض اعلام اسامی وزرا و همکاران اصلی رئیس جمهور در ذهن‌ها تصدیق و تثبیت شود و همین تصویر پیشرانه اصلی اقدامات گسترده دولت جدید باشد. کسانی که در کارنامه خود علی‌رغم پست‌های مدیریتی کلان، هیچ ارتباطی با مردم نداشته‌اند، یک روزه نخواهند توانست به مدیرانی تبدیل شوند که دغدغه مردم را دارند. این مدیران لاجرم به جای افزایش سرمایه اجتماعی دولت، از اعتبار شخص رئیس‌جمهور خرج خواهند کرد بدون آن که سود و سرمایه‌ای برای دولت به همراه بیاورند. دولت سیزدهم به چیزی بیش از مدیران «سالم و پاکدست» نیاز دارد. سلامت و پاکدستی لازم است اما کافی نیست. این سخن بارها توسط رئیس جمهور بیان شده که در دولت با «فساد» مبارزه می‌شود و در قوه قضائیه با «مفسد». فرد سالم و پاکدستی که اراده «مبارزه با فساد» ندارد و کارنامه روشنی در این زمینه ندارد، هر میزان کارآمد و توانمند باشد تراز مسئولیت در دولت سیزدهم را ندارد. «فاسد نبودن» را نباید با «ضدفساد بودن» اشتباه گرفت. انتصابات گذشته افراد راهنمای خوبی برای تشخیص این خصلت در مدیران عالی دولت سیزدهم خواهد بود. اعضای ارشد دولت رئیسی به طور قطع باید از هرگونه تعارض منافع دور باشند. همانگونه که بستگان و منتسبان رئیس جمهور فعالیت اقتصادی و مالی ندارند، سایر اعضای دولت نیز باید این چنین باشند. درز هر روزه اخبار و اطلاعات از فعالیت‌های اقتصادی و شرکت‌های فرزندان و بستگان اعضای دولت در سال‌های اخیر برای مردم عادت شده و اکنون این روند باید متوقف شود. پیام مردم در ۲۸ خرداد تغییر وضع موجود بود، و بخش جداناشدنی وضع موجود، رانت و منافع کلانی بود که توسط بستگان و فرزندان مسئولان بلعیده می‌شد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha