۱۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۵
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84427373
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام روس: دریای سیاه محدوده رویارویی نظامی شده است

مسکو - ایرنا - "یوری پیلیپسون" رئیس اداره چهارم وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: دریای سیاه به محدوده رویارویی نظامی خطرناک تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، پیلیپسون امروز (پنجشنبه) در گفت وگو با خبرگزاری ریانووستی با انتقاد از رزمایش های ناتو در دریای سیاه گفت: کاملا بدیهی است که این گونه تمرینات، وضعیت مناقشه ای و پرتنشی بوجود می آورند.  

وی افزود: در مقابل روسیه به اتخاذ تدابیر برای تامین امنیت ملی خود با کمک ابزارهای دیپلماتیک و وسایل دیگر ادامه می دهد.

 رئیس اداره چهارم وزارت امور خارجه روسیه تصریح کرد: ما بارها هشدار دادیم که تشدید تنش های سیاسی و نظامی در نزدیکی مرزهای ما، باعث تشدید رویارویی می شود.  

پیمان ناتو هر ساله در دریای سیاه رزمایش بین المللی با شرکت هزاران نفر از نیروهای کشورهای عضو و همپییمان خود برگزار می کند.  

مسکو یک ماه پیش در مورد برگزاری رزمایش بین المللی ناتو با عنوان سی. بریز-۲۰۲۱ با شرکت بیش از ۳۰ کشور در دریای سیاه هشدار داد و در چند مورد ازجمله ورود غیرقانونی ناو انگلیسی دیفندر به آبهای روسیه در ساحل شبه جزیره کریمه، با کشورهای شرکت کننده در این رزمایش تنش پیدا کرد.  

"سرگئی شایگو" وزیر دفاع روسیه در این رابطه اعلام کرد که افزایش توانمندی و تحرکات پیمان ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و بلاروس موجب نگرانی جدی شده است.

روسیه موضع ترکیه در مساله اس-۴۰۰ را ارزشمند می داند

 رئیس اداره چهارم وزارت امور خارجه روسیه در ادامه مصاحبه با ریانووستی گفت که مسکو موضع ترکیه در مساله خرید مجموعه های پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه را ارزشمند می داند.  

وی خاطرنشان کرد: در موضوع خرید اس-۴۰۰ توسط ترکیه، پتانسیل جدی برای توسعه همکاری با آنکارا می بینیم و سازمان های مربوطه دو کشور در این موضوع در تماس با یکدیگر هستند.  

مسکو و آنکارا در سال ۲۰۱۷ توافقنامه واگذاری سامانه‌های اس ۴۰۰ را امضا کردند که این اقدام با انتقاد شدید آمریکا مواجه شد.

واشنگتن آنکارا را تهدید کرد که در صورت خرید این سامانه در فهرست سیاه آمریکا قرار می‌گیرد.

سرانجام وزارت دفاع ترکیه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ از تحویل گرفتن اولین سری از سامانه دفاع موشکی "اس ۴۰۰" روسیه خبر داد.

رسانه های روسی به تازگی از امکان خرید تعداد بیشتری از این تسلیحات روسی توسط ترکیه خبر دادند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha