شیر مادر برای نوزاد نارس بهترین تغذیه است

قزوین - ایرنا - کارشناس برنامه شیر مادر شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز با تاکید بر اینکه ترکیب شیر مادر برای نوزاد نارس، متناسب با نیاز اوست و تا حدود زیادی نیازهایش را فراهم می کند، گفت: شیرمادر برای نوزاد نارس بهترین تغذیه است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سمیه گلزنی با اعلام این مطلب و بیان اینکه هدف از تغذیه نوزادان نارس رشد نوزاد با همان روند داخل رحمی است؛ افزود: البته رشد جنین در داخل رحم یکنواخت نیست و میزان رشد در طول بارداری تغییر می کند، به طوری که از هفته ۳۷ بارداری، وزن گیری روزانه به حداکثر خود، یعنی حدود ۳۵ گرم در روز می رسد.

گلزنی یادآورشد: شیر مادری که نوزادش قبل از ۳۷ هفته بدنیا می آید، حاوی پروتئین بیشتر و میزان بالاتری مواد معدنی شامل آهن و عوامل ایمنی بخش بیشتری نسبت به نوزاد رسیده است و برای تامین نیازهای نوزاد نارس مناسب تر است.

این کارشناس گفت: نیازهای تغذیه ای نوزاد نارس با نوزاد رسیده تفاوت دارد، به طوری که به انرژی و پروتئین بیشتری نیاز دارد و هضم و جذب چربی ها در او کامل نیست.

به گفته وی نیاز به سدیم، کلسیم، فسفر، آهن و برخی ویتامین ها در نوزاد نارس بیشتر است.

کارشناس برنامه شیر مادر شبکه بهداشت و درمان شهرستان البرز گفت:  عوامل ایمنی بخش در شیر مادر نوزاد نارس بیشتر است و عملکرد سیستم ایمنی شیرخوار نارس را بهبود می بخشد و تماس پوست با پوست مادر و نوزاد غلظت آنتی بادی های شیر مادر را تحت تاثیر قرار می دهد.

گلزنی بیان کرد: در نوزاد با سن بارداری کمتر از ۳۲ هفته، شروع تغذیه با شیر دوشیده مادر ترجیحا بوسیله فنجان یا قاشق و یا لوله معده انجام می گیرد؛ زیرا هماهنگی بین مکیدن و بلعیدن تقریبا در ۳۴ هفتگی برقرار می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha