پیشنهاد ثبت بازارهای جهانی صنایع‌دستی نخستین بار توسط ایران ارایه شد

تهران-ایرنا- معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه «بازار سعدالسلطنه» قزوین به عنوان نخستین بازار صنایع‌دستی ثبت ملی می‌شود،گفت: ایران برای نخستین‌بار پیشنهاد ثبت بازارهای جهانی صنایع‌دستی را به شورای جهانی صنایع‌دستی ارایه کرد.

به‌ گزارش روز پنج شنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، پویا محمودیان در سومین اجلاس بین‌المللی دبیران و شهرداران شهرهای جهانی صنایع‌دستی که بهصورت مجازی و ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: ثبت جهانی یک شهر یا روستا، امری بسیار مهم محسوب می‌شود و شهر یا روستای مورد نظر باید واجد شرایط خاص شود تا بتواند چنین عنوانی را کسب کند.

وی یادآور شد: آنچه که بیش از هر موردی در این میان دارای اهمیت است، توان تعامل بالای مسوولان عالی رتبه یک شهر یا روستای جهانی در جمیع زمینه‌ها با دیگر شهرها و روستاهای جهان است به عبارت دیگر یک شهر جهانی باید در موضوع خاص خود مقبولیت و مرکزیت جهانی داشته باشد. یعنی بتواند برای دیگر شهرهای فعال در آن زمینه، نقش الگو را ایفا کرده و در عین حال بتواند به سیاست‌گذاری بپردازد.

 معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی تصریح کرد: ضروری است زیر ساخت‌های لازم ارتباطی در چنین مناطقی فعال و نهادهای مربوطه در خدمات‌رسانی کاملا ورزیده باشند. جهانی شدن فرصتی برای دیده شدن و در مرکز توجه قرار گرفتن توسط گردشگران، تجار، علاقه‌مندان به هنر و ... است.

محمودیان بیان کرد: شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی فرصتی درخشان و ناب برای معرفی فرهنگ و هنر یک کشور است. در ایران ۱۴ شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی و دو شهر خلاق صنایع‌دستی وجود دارد. همچنین ایران ۵۲ شهر و روستای ملی صنایع‌دستی دارد که پرونده ملی شدن شهرها و روستاها پیش زمینه آمادگی یک شهر و روستا برای قرار گرفتن در مرحله جهانی شدن است.

وی اظهار داشت: ملی شدن شهر و روستاها انگیزه‌ای ارزشمند برای ارتقای شاخص‌های صنایع‌دستی این شهر و روستاها هستند.

پیشنهاد ثبت بازارهای جهانی صنایع‌دستی نخستین بار توسط ایران ارایه شد

وی همچنین گفت: با توجه به اهمیت جایگاه صنایع‌دستی جهان و تعداد افرادی که در درآمدزایی، اشتغال آفرینی، حفظ هنر و فرهنگ، کمک به اقتصاد خانوار و ... در این حوزه نقش آفرینی می‌کنند در پایان این اجلاس امیدوارم که با همفکری، کمک و همکاری یکدیگر بتوانیم به موضوع شبکه‌سازی، بازارهای مشترک، زمینه‌سازی برای ارتباط، تعامل و ... دست پیدا کنیم.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور تصریح کرد: امروز تجربیات بیان شده توسط مهمانان خارجی این اجلاس به طور یقین برای ما بسیار ارزشمند و قابل استفاده خواهد بود، همچنین برگزاری جلساتی بین مسئولان شهر و روستاهای جهانی موجب دستیابی به مدل‌های کاری مشترک خواهد شد.

محمودیان در حاشیه سومین اجلاس بین‌المللی دبیران و شهرداران شهرهای جهانی صنایع‌دستی از ابراهیم علی میرچی، حسین رمضانی محمدی، فریده آقا حسینی و میترا رئیسی از بازنشستگان سال ۹۹ معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سالن فجر این وزارتخانه قدردانی کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha