۱۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۸:۳۰
کد خبرنگار: 2111
کد خبر: 84426946
۲ نفر

برچسب‌ها

توسعه کردستان در بخش کشاورزی است

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: یکی از ظرفیت های استان، بخش کشاورزی است که شامل باغداری و دامداری می شود و این مهم، زمینه ساز توسعه منطقه کردستان است.

به گزارش ایرنا، بهمن مرادنیا عصر چهارشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان بیجار اظهار داشت: دولت در استان کردستان برنامه هایی در جهت تقویت بخش کشاورزی و به طبع آن تامین آب شرب خانگی و کشاورزی اجرا کرده است که با توجه به اینکه ۱۰ درصد اراضی کشاورزی استان آبی است، در سال ۱۳۹۸ مجوز تخصیص آب شرب برای ۹۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی از وزارت نیرو در دستور کار قرار گرفت که در صورت اجرای کامل این پروژه میزان اراضی آبی به بیش از  ۲۲ درصد افزایش خواهد یافت و در ضمن حدود ۱۷ هزار هکتار از باغات استان هم تخصیص آب شرب خواهند یافت.

وی افزود:  در حال حاضر ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار از ارضای کشاورزی استان کردستان بصورت آبی در حال فعالیت است که در خصوص افزایش درصد اراضی آبی، نیازمند تامین اعتبار برای پروژه‌های آب شرب در شرق استان است که با اقدامات صورت گرفته ردیف اعتباری در بودجه ۱۴۰۰ اجرای پروژه‌های بخش آب در همه شهرهای استان در نظر گرفته شد.

استاندار کردستان با اشاره به طعم و بوی آب شرب شهر سنندج در تابستان گفت: یکی از مهمترین برنامه های در دست اجرا جهت حذف این مشکل، به آغاز عملیات انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه آب سنندج از بهمن ماه ۱۳۹۹ است که با توجه به پیشرفت فیزیکی پروژه با اعتبار چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در دهه فجر ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.

مرادنیا با اشاره به طرح‌های در دست اجرای تامین آب شهرهای قروه و دهگلان از سد قوچم، بانه از سد عباس آباد و سقز از سد چراغ ویس گفت: با آغاز عملیات انتقال آب از سد سیاه زاغ به شهرهای بیجار و یاسوکند بیش از  ۱۷ میلیار ریال نیاز است که طبق تفاهم نامه ایی با قرارگاه خاتم‌الانبیا در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

او یادآور شد: از محل سد سیاه زاغ تامین آب برای هفت هزار هکتار اراضی کشاورزی بیجار در نظر گرفته شده بود که ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تامین آب از این محل، جهت پروژه های صنعتی هم در نظر گرفته شده است.

استاندار کردستان با اشار به پروژه پتروشیمی بیجار که وعده آن داده شده و تمامی کارهای آن انجام شده است، گفت: متأسفانه به دلیل اینکه صندوق توسعه با کمبود منابع مواجه است این پروژه فعلا اجرایی نشده است اما امید است با گشایش در فروش نفت و تامین منابع صندوق توسعه، این پروژه به زودی عملیات اجرایی آن آغاز گردد.

در ادامه شورای اداری، عملیات کلنگ زنی خط انتقال آب شرب از سد سیاه زاغ دیواندره در منطقه چنگیز قلعه با حضور مسئولان استانی و شهرستانی آغاز شد و همچنین از وضعیت ۱۲ کیلومتری راه بیجار به دیواندره بازدید کردند.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha