گروه‌های مقاومت لبنان: هیچ کسی نمی‌تواند ما را به فتنه بکشاند

تهران - ایرنا- رهبران حزب‌الله لبنان و جنبش امل در نشست مشترکی که روز چهارشنبه برگزار شد، تأکید کردند که هیچ کس قادر نخواهد بود آنها را به فتنه بکشاند.

به گزارش ایرنا از شبکه خبری "المنار" لبنان، این نشست در ساختمان رهبری حزب الله در شهر بعلبک لبنان برگزار شد.

اسعد جعفر مسؤول سازمانی جنبش امل در استان البفاع گفت: در این نشست موضوع مجالس تاسوعا و عاشورای حسینی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت همچنین بر دوری جستن از فتنه تأکید شد.

جعفر اضافه کرد: مجالس عاشورای امسال نیز مانند سالهای گذشته باید رمزی برای وحدت و همزیستی و حذف اختلافات و فتنه‌انگیزی باشد.

وی گفت: در این نشست تصمیم گرفته شد که هیچ برنامه‌ای موجب فتنه انگیزی در لبنان نشود، به ویژه در این روزها کشور و شهروندان با فتنه‌ها زیادی رو به‌رو هستند.

جعفر بار دیگر حادثه دردناک انفجار بندر بیروت را به خانواده قربانیان این حادثه تسلیت گفت و خواهان احقاق حقوق این افراد از دولت لبنان شد.

این مقام جنبش امل از خانواده قربانیان انفجار بیروت خواست دست به اقدامی نزنند که موجب سیاسی شدن این مسأله شده و به قربانیان ظلم شود.

وی گفت: ما حامی [قربانیان] هستیم و از درخواست به حق آنان مبنی بر کشف واقعیت و دستیابی به حقوق‌شان حمایت می‌کنیم.

حسین نمر مسؤول منطقه بقاع حزب الله لبنان نیز در این باره گفت: شایسته است که عاشورای امسال به بهترین شکل ممکن بیانگر همبستگی و اتحاد باشد، این همان روشی بوده که همه ساله در یک طرح مشترک میان حزب الله و برادران‌مان در جنبشن امل جریان داشته است و به یاری خداوند امسال نیز این مسأله با همه جزییات دنبال خواهد شد.

نمر به درگیری‌های چند روز پیش در منطقه الخلده در جنوب بیروت اشاره کرد و گفت: موضع مشترک ما و برادران گرامی [در جنبش امل] این بود که هیچ‌کس قادر نیست که ما را به فتنه بکشاند، چرا که به نظر می رسید هدف از این حادثه جانکاه نیز همین مسأله بوده است.

وی افزود: با اتحاد و حضورمان به فتنه افتادن ممکن نیست و از نهادهای دولتی می‌خواهیم که عاملان این حادثه را شناسایی، دستگیر و قصاص کنند.

نمر خاطر نشان کرد: در سالگرد انفجار بیروت در ۴ اوت تأکید می‌کنیم که نباید این مسأله را سیاسی کرد، چرا که این اقدام حق شهیدان  را تضییع می‌کند و مانع دستیابی به حقیقت می‌شود.

وی لازمه دستیابی به حقیقت را تحقیقات عادلانه، شفاف و جامع و به دور از سیاسی کاری دانست و افزود: این موضوع خواست ماست و باید به صورت مشترک برای آن تلاش کنیم.

سال گذشته (۱۴ مردادماه/ ۴ اوت) بود که انفجارمهیب در اسکله شهر بندری بیروت پایتخت لبنان بار دیگر این کشور را که با چالش های سیاسی و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، به کانون توجه جهانیان تبدیل کرد. 

این انفجار بزرگ، بیش از ۲۰۰ کشته و ۶ هزار زخمی برجای گذاشت و  ۳۰۰ هزار نفر نیز به دلیل تخریب خانه و کاشانه‌ خود آواره شدند.

لبنان پس از انفجار بیروت، وارد یک بحران سیاسی شد و موجب شد تا دولت «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان به دنبال اعتراضات استعفا دهد و این کشور از آن زمان وارد بحران تشکیل کابینه شود.

اخیرا ژنرال «میشل عون» رییس جمهوری لبنان ضمن رایزنی با تشکل‌های پارلمانی «نجیب میقاتی» را مامور تشکیل دولت این کشور کرده است.

وی دوشنبه هفته پیش، با کسب ۷۲ رای از مجموع ۱۱۸ رأی نمایندگان پارلمان مأمور تشکیل کابینه شد.

میقاتی پس از ناکامی ۱۱ ماهه «سعد الحریری» در تشکیل دولت و کناره گیری او از این امر، مامور تشکیل کابینه شد.

ناکامی دو مامور سابق تشکیل دولت یعنی «مصطفی ادیب» و سعد الحریری و شدت پیچیدگی بحران سیاسی لبنان به حدی بود که بسیاری از تحلیلگران پیش بینی نمی کردند که گروههای سیاسی لبنان بتوانند به سرعت در مورد معرفی نخست وزیر جدید مامور تشکیل کابینه به توافق برسند، اما برخلاف این پیش بینی، میقاتی پس از رایزنی های ضروری پارلمانی توانست به سرعت آرای لازم را بدست آورده و مامور تشکیل دولت شود

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha