۱۴ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۹:۲۸
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84426894
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه اجاره پایگاه فضایی بایکانور را تا سال ۲۰۵۰ تمدید کرد

مسکو - ایرنا - پروتکل الحاقی به موافقت نامه اجاره پایگاه فضایی بایکانور بین روسیه و قزاقستان به اجرا درآمد که براساس آن این پایگاه تا سال ۲۰۵۰میلادی در اختیار روسیه می ماند.

به گزارش پنجشنبه ایرنا، پروتکل تغییر مفاد موافقت نامه سال ۱۹۹۴ بین روسیه و قزاقستان که بر اساس آن اجاره پایگاه فضایی بایکانور تا سال ۲۰۵۰ تمدید می شود امروز (چهارشنبه) اعتبار اجرایی یافت و در پورتال اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شد.  

بایکانور نخستین پایگاه فضایی جهان است که بین شهر کازالینسک و بخش جورسالی قزاقستان واقع و از اتحاد جماهیر شوروی به این کشور آسیای مرکزی  به ارث رسیده است.  

وسعت این پایگاه فضایی ۶۷۱۷ کیلومتر مربع است و بیش از ۱۰ هزار نفر در آن کار می کنند و تاکنون بیش از ۵ هزار موشک فضایی از آن پرتاب شده است.   

روسیه و قزاقستان در سال ۱۹۹۴ قرارداد اجاره بایکانور به روسیه را امضا کردند که در آن تمدید مدت اجاره نیز پیش بینی شده بود. روسیه سالانه بابت استفاده از این پایگاه ۱۱۵ میلیون دلار به قزاقستان اجاره می پردازد.

در زمان حاضر روسیه از سه پایگاه فضایی یعنی  بایکانور،  پلستسک و واستوچنی برای پرتاب موشک های فضایی خود استفاده می کند اما حدود ۷۰ درصد موشک ها از بایکانور پرتاب می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha