گفتگوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر سودان درباره تحولات اتیوپی

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور و عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان در گفتگوی تلفنی درباره تشویق همه طرف ها برای مشارکت در مذاکرات برقراری آتش بس در منطقه تیگرای توافق کردند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد بلینکن و عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان در این گفتگوی تلفنی درباره تشویق همه طرف ها برای مشارکت در مذاکرات برقراری آتش بس در منطقه تیگرای توافق کردند.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی گزارش داد دو طرف همچنین درباره نگرانی های مشترک در خصوص گسترش درگیری ها در دو منطقه "امهره" و "عفر" در اتیوپی گفتگو کردند.
وزیر امور خارجه  آمریکا و نخست وزیر سودان همچنین در مورد راههای گسترش روابط آمریکا و سودان بحث و تبادل نظر کردند.

منابع خبری سه شنبه شب گزارش دادند، بیش از ۳ هزار پناهجو طی یک روز از درگیری‌ها در غرب اتیوپی فرار و وارد خاک سودان شدند.
خبرگزاری رسمی سودان گزارش داد، مقام های محلی در استان القضارف واقع در شرق این کشور، از ۳ هزار پناهجوی اتیوپیایی که از درگیری های مسلحانه در غرب این کشور فرار کردند، میزبانی و برای آن ها محل اسکان موقت فراهم کردند.

بر اساس این گزارش، این بیشترین آمار ورود پناهجویان اتیوپیایی به خاک سودان از نوامبر گذاشته که درگیری ها در تیگرای میان نیروهای این منطقه و ارتش اتیوپی آغاز شد، بوده است.
درگیری بین دولت اتیوپی و  شورشیان وابسته به جبهه موسوم به آزادی‌بخش مردم تیگرای در ماه نوامبر سال گذشته آغاز شده است. این درگیری‌ها تاکنون منجر به آوارگی نزدیک به دو میلیون نفر و ترک خانه‌هایشان شده و ۴۰۰ هزار نفر را نیز در شرایط قحطی و گرسنگی قرار داده است.

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی «رامش راجاسینگهام» رئیس دفتر کمک‌های اضطراری سازمان ملل، خطر گرسنگی مستمر جان بیش از ۴۰۰ هزار نفر از ساکنان تیگرای را تهدید می‌کند.
احتمال گرسنگی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دیگر نیز در اتیوپی منتفی نیست. این در حالی است که برخی از منابع شمار کسانی که دچار گرسنگی مفرط شده‌اند را بیش از آن اعلام کرده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha