۱۳ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۱۷
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84426832
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

لبنانی‌ها در سالگرد انفجار بیروت تظاهرات کردند

تهران - ایرنا- بیروت پایتخت لبنان امروز (چهارشنبه) در سالگرد انفجار بزرگ این شهر که طی آن صدها تن کشته و هزاران تن دیگر مجروح شدند، صحنه تظاهرات هزاران نفر از شهروندان بود.

به گزارش ایرنا از رسانه‌های لبنانی، شهروندان بیروت با برپایی تظاهرات مسالمت‌آمیز خواستار مجازات عاملان این انفجار شدند.

سال گذشته (۱۴ مردادماه/ ۴ اوت) بود که انفجارمهیب در اسکله شهر بندری بیروت پایتخت لبنان بار دیگر این کشور را که با چالش های سیاسی و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، به کانون توجه جهانیان تبدیل کرد. 

این انفجار بزرگ، بیش از ۲۰۰ کشته و ۶ هزار زخمی برجای گذاشت و  ۳۰۰ هزار نفر نیز به دلیل تخریب خانه و کاشانه‌ خود آواره شدند.

لبنان پس از انفجار بیروت، وارد یک بحران سیاسی شد و موجب شد تا دولت «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان به دنبال اعتراضات استعفا دهد و این کشور از آن زمان وارد بحران تشکیل کابینه شود.

اخیرا ژنرال «میشل عون» رییس جمهوری لبنان با رایزنی با تشکل‌های پارلمانی «نجیب میقاتی» را مامور تشکیل دولت این کشور کرده است.

وی دوشنبه هفته پیش، با کسب ۷۲ رای از مجموع ۱۱۸ رأی نمایندگان پارلمان مأمور تشکیل کابینه شد.

میقاتی پس از ناکامی ۱۱ ماهه «سعد الحریری» در تشکیل دولت و کناره گیری او از این امر، مامور تشکیل کابینه شد.

ناکامی دو مامور سابق تشکیل دولت یعنی «مصطفی ادیب» و سعد الحریری و شدت پیچیدگی بحران سیاسی لبنان به حدی بود که بسیاری از تحلیلگران پیش بینی نمی کردند که گروههای سیاسی لبنان بتوانند به سرعت در مورد معرفی نخست وزیر جدید مامور تشکیل کابینه به توافق برسند، اما برخلاف این پیش بینی، میقاتی پس از رایزنی های ضروری پارلمانی توانست به سرعت آرای لازم را بدست آورده و مامور تشکیل دولت شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha