روزانه ۳۵ هزار دوز واکسن کرونا در خراسان رضوی تزریق می‌شود

مشهد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روزانه ۳۵ هزار دوز واکسن کرونا در مراکز زیرپوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی تزریق می‌شود که امیدواریم در چند روز آینده به ۶۰ هزار تزریق روزانه نیز برسیم.

دکتر مهدی قلیان اول روز چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح مراکز شماره ۲ و سه واکسیناسیون کرونا مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی مشهد افزود: در حال حاضر پذیرش روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در این مراکز تخمین زده می‌شود که در صورت استقبال امکان افزایش تا پنج هزار نفر و بیشتر نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: تاکنون حدود ۱۶ درصد جمعیت گروه هدف در مراکز زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد واکسینه شده اند که از این نظر از متوسط کشور کمی جلوتر هستیم و امیدواریم با همدلی و همکاری سایر ارگانها و سازمانها بتوانیم تا پایان آبان ماه امسال تمام جمعیت هدف در استان را واکسینه کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برخی بدون دریافت نوبت از مسیرهای اعلام شده به مراکز تزریق واکسن کرونا مراجعه می‌کنند که باعث ایجاد تجمع در برخی مراکز شده است.

وی افزود: میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در افرادی که واکسن دریافت کرده اند بسیار کاهش داشته است ولی ممکن است این افراد دوباره به کرونا مبتلا شوند لذا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط آنان ضروری است.

رسوب بیماران کرونایی با ترخیص هماهنگ نیست

دکتر قلیان اول ادامه داد: اوضاع شهر مشهد از نظر تعداد بیماران کرونایی بستری شده خوب نیست و این در حالی است که اکنون شاهد بستری شدن روزانه ۴۰۰ نفر در این شهر هستیم که با تعداد افراد ترخیص شده هماهنگ نیست.

وی گفت: رسوب بیماران کرونایی زیاد است و تخت‌های پشتیبان در نظر گرفته شده نیز در حال تکمیل است و باید تخت‌های مضاعف دیگری در نظر گرفته شود ولی با این حال کادر درمان در تمام بخش‌ها در کمک به بیماران عقب نشینی نخواهند کرد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: اکنون شاهد افزایش تورهای زیارتی و اردوهای مختلف از سوی ارگان‌ها و موسسات به مشهد هستیم و این در حالی است که وضعیت این شهر از نظر شیوع کرونا خوب نیست و امیدواریم با تصمیم به موقع مسوولان در ستاد مقابله با کرونا و جلوگیری از سفر به مشهد، دچار مشکلات بیشتر نشویم.

وی با اشاره به برخورد با متخلفان از دستورالعمل‌های بهداشتی ادامه داد: با دستور استاندار خراسان رضوی از ۲ روز گذشته شاهد پلمب بیش از ۱۰۰ تالار عروسی و باشگاه ورزشی متخلف در این استان بودیم.

دکتر قلیان اول در باره واکسیناسیون دانشگاهیان استان نیز گفت: تزریق واکسن به استادان دانشگاه و حوزه های علمیه از هفته گذشته آغاز شده و به زودی کارمندان دانشگاه نیز مشمول تزریق واکسن می‌شوند.

وی افزود: واکسیناسیون دانشجویان رشته های پزشکی بالینی و پیراپزشکی به زودی به پایان می‌رسد و دانشجویان سایر رشته ها نیز طبق برنامه اعلام شده از ۱۵ شهریور ماه واکسینه خواهند شد و امیدوار هستیم تا سهمیه در نظر گرفته شده زودتر ار موعد مقرر در اختیار این دانشگاه قرار گیرد تا کار واکسیناسیون دانشجویان به سرعت انجام شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد به طرح شهید سلیمانی اشاره کرد و ادامه داد: با اجرای این طرح مردمی، بسیاری از کمکها و حمایت ها در قالب مواسات انجام شد و برخی نیروهای بسیجی نیز در رهگیری و انجام تست های سریع کرونا کمک کردند و کمپینهایی نیز برای حضور نیروهای مردمی و کمک به کادر درمان ایجاد شد تا به عنوان همراه بیمار یا کمک بهیار بتوانند به کادر درمان یاری رسانند.

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و بقیه جمعیت این استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام خدمات‌رسانی می‌شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha