برگزاری هیات‌های عزاداری با رعایت موازین بهداشتی هنر است

تهران- ایرنا- ذاکر اهل بیت و عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع) با تاکید بر لزوم برگزاری هیات‌ها، گفت: هنر این است که در چنین شرایطی پرچم عزاداری را بالا نگه داریم و این مراسم را با رعایت کامل موازین بهداشتی برگزار کنیم.

محمد فراهانی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار معارف ایرنا گفت: اعتقاد قلبی و یقینی من این است که جلسات امام حسین (ع) در دهه اول ماه محرم باید برگزار شود. به عنوان کسی که از پنج سالگی در هیات ها بزرگ شده و حدود ۳۵ سال مسئولیت هیات را به عهده دارم، معتقدم که نباید جلسات عزاداری را تعطیل کنیم.

وی افزود: پاک کردن صورت مساله و برگزار نکردن هیات ها راحت ترین کار است. ولی برگزاری هیات آن هم در این شرایط کرونایی زحمات فراوانی برای دست اندرکاران و مسئولان هیات ها دارد و در واقع مرد جنگی می خواهد. چون برگزاری هیات با رعایت موازین بهداشتی خیلی سخت است و اگر کسی در این شرایط بتواند پرچم هیات را بالا نگه دارد و بهداشت را رعایت کند، واقعا هنر کرده است.

وی با اشاره به تجربه خود در برگزاری مراسم مذهبی در ایام کرونا از رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی چون انجام تب‌سنجی و رعایت فاصله اجتماعی هنگام نشستن در مجلس سخن گفت و افزود: عزاداران هنگام ورود به مراسم دست های خود را با الکل ضد عفونی می کنند.

این استاد دانشگاه امام حسین (ع) افزود: علاوه بر این اعضای جلسه کاملا توجیه هستند تا اگر کوچکترین علامتی از ویروس کرونا داشته باشند، از حضور در جلسه خودداری کنند و طی یک سال و نیم گذشته این گونه بوده است. اگر مجالس حسینی با این شرایط برگزار شود، برکات معنوی نیز شامل همه خواهد شد و کسی بیمار نخواهد شد.

این مداح اهل بیت افزود: ضمنا در هیات های عزاداری باید سیستم تهویه به صورتی باشد که هوا به شکل کامل جریان داشته باشد و تجربه نیز ثابت کرده که اگر این موارد رعایت شود، بیماری به کسی سرایت نخواهد کرد و از طرف دیگر از تبعات برگزار نشدن جلسات اهل بیت در امان هستیم.

وی با اشاره به موج پنجم کرونا گفت: در این زمینه باید بحث ماسک را جدی گرفت. تاکید ما بر این است که امسال عزاداران از دو ماسک استفاده کنند. 

این ستایشگر اهل بیت با اشاره به توصیه بزرگان برای برگزاری جلسات و اثرات توسل در این جلسات گفت: برخی می گویند جلسات ماه محرم به صورت مجازی برگزار شود که به نظر می رسد مجازی بودن جلسات حسینی موضوعی جداست و برگزاری عزاداری محسوب نمی شود و معتقدیم جلسات زنده برکاتی دیگر دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha