ورود افراد فاقد صلاحیت به فیزیوتراپی باعث فساد در نظام سلامت می‌شود

تهران - ایرنا - دبیر برد فیزیوتراپی ایران با تاکید بر اینکه ورود افراد فاقد صلاحیت به حیطه فیزیوتراپی باعث فساد در نظام سلامت می‌شود گفت: تنها مرجع و متصدی ذیصلاح درمان و تامین سلامت مردم در ایران وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است. 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از انجمن فیزیوتراپی ایران، دکتر اسماعیل ابراهیمی در خصوص برگزاری کلاس های غیرقانونی دانشگاه آزاد و جهاد دانشگاهی برای افراد فاقد صلاحیت افزود: تنها مرجع قانونی درمان و تامین سلامت در ایران وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است در نتیجه تمام کارهایی که در این‌امر خطیر و مهم صورت می گیرد باید تحت نظارت و مدیریت وزارتخانه باشد.

وی اظهار داشت: فیزیوتراپی یکی از رشته های بسیار موثر و کار آمد در نظام سلامت و نظام پیشگیری و توانبخشی است و فیزیوتراپی در کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و PhD در بیش از ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور آموزش داده می‌شود و دانشجوهایی که در این رشته مخصوصا در کارشناسی انتخاب می‌شوند از نمرات بسیار بالایی در کنکور برخوردار هستند بطوری که الان  بسیاری از دانش آموزان ما که به کنکور وارد می‌شوند می‌تواند با رتبه ای که دارند پزشکی عمومی انتخاب کنند اما  رشته فیزیوتراپی را انتخاب می‌کنند برای اینکه فیزیوتراپیست امروز می تواند با کارشناسی اش صاحب مرکز فیزیوتراپی شود.

ابراهیمی ادامه داد: رشته فیزیوتراپی یک رشته کاملا تخصصی است و آموزش و یادگیری آن بسیار مشکل است و وقتی کسی وارد این رشته می‌شود برای اینکه حتی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شود غیر از دروس تخصصی تئوریک و عملی بایستی از کارآموزی و کارورزی بالینی مدتها در بخش های بیمارستانی فیزیوتراپی یا در کلینیک های دانشگاه ها کار کند تا دانش فنی خود را بالا ببرد و تکنیک بیاموزد چرا که با جان و ناموس مردم مرتبط است.

وی افزود: آموزش ما بایستی به صورتی باشد که وقتی یک فیزیوتراپیست از دانشگاه بیرون می آید باید این توانمندی و توانایی را داشته باشد تا بتواند روپوش سفید بپوشد، روپوش سفید در دنیا حرمت دارد و تنها کسانی که وارد رشته های پزشکی از جمله فیزیوتراپی می‌شوند حق دارند روپوش سفید بپوشند و به بیمار دست بزنند. 

ابراهیمی عنوان کرد: غیر از افراد فارغ التحصیل رشته های توانبخشی و پزشکی هیچ کسی حق ندارد به بیمار دست بزند و  تنها گروه پزشکی و توانبخشی که زیر نظر وزارت‌ بهداشت و  نظام پزشکی کشور فعالیت می‌کنند، حق دست زدن به بیمار را دارند و افرادی که تربیت بدنی  می خوانند تنها می‌توانند تمرینات ورزشی، انعطاف پذیری، قدرتی و سرعتی به افرادی که بیمار نیستند، دهند و وقتی که فردی بیمار می‌شود فیزیوتراپیست و پزشک باید آن فرد را ببیند. 

دبیر برد فیزیوتراپی ایران گفت: بدون وارد شدن به ‌دانشگاه و گذراندن یک دوره‌ و تنها با گذراندن یک کلاس آموزشی و گرفتن یک گواهی چطور می‌تواند این فرد صلاحیت دست زدن به بیمار را داشته باشد، این فرد به هیچ وجه پاسخگوی مشکلات بیمار و مراجع نظارتی و درمانی نیست وا ین کار خلاف قانون اساسی و قانون مدنی مملکت و قانون نظام‌پزشکی کشور است. 

ابراهیمی اظهار داشت: برگزاری کلاس های خصوصی و آزاد فیزیوتراپی توسط جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد و با تدریس متخصصانی نظیر مهندسان پزشکی و تربیت بدنی و حتی  فیزیوتراپیست بصورت آزاد کاملا غیرقانونی است و باید حتما زیر نظر وزارتخانه و با کنکور سراسری  وارد این رشته شود.

وی گفت: ورود افراد فاقد صلاحیت در حیطه درمان   باعث فساد در نظام سلامت و درمان می‌شود و بجز به مخاطره انداختن سلامت مردم و طولانی کردن دوره درمان و زیاد کردن هزینه ها، کار دیگری نمی توانند انجام دهند. 

وی ادامه داد: ما به هیچ عنوان اجازه برگزاری رشته فیزیوتراپی در کنکور دانشگاه آزاد را ندادیم و نخواهیم داد، حتی شرایط ما الان نسبت به قبل از انقلاب بسیار عالی است و در شرایط ویژه قرارداریم و نسبت به تمام کشورهای منطقه جلوتر هستیم. 

ابراهیمی به مردم توصیه کرد: اگر فردی به عنوان فیزیوتراپیست  وارد منزلتان می‌شود حتما کارت نظام پزشکی و کارت عضویت در انجمن فیزیوتراپی را ببینند، مردم باید به سلامت خود احترام بگذارند و به هرکسی اجازه ندهند سلامتشان را بخطر بیاندازد. 

وی خاطر نشان کرد: تمام دغدغه ما این است که سلامت مردم گرانبهاترین و ذی قیمت ترین وجهی است که یک انسان دارد در نتیجه هیچ کسی نباید این اجازه را به خودش بدهد تا سلامت مردم را مورد مخاطره قرار دهد و اگر مشکلی هم برای فرد به وجود آمد باید متخصصین ویژه وارد این امر شوند آنهایی که وزارتخانه به رسمیت می‌شناسد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha