۶۰۲ نخبه ایرانی خارج از کشور به هیات علمی دانشگاه‌های برتر پیوستند

تهران- ایرنا- هشت هزار و ۹۶۵ نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور در پنج سال گذشته برای مشارکت در سامانه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ثبت نام کردند که ۶۰۲ نفر از آنها به اعضای هیات علمی دانشگاه‌های برتر ایران پیوستند.

به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از سال ۹۵ تاکنون هشت هزار و ۹۶۵ نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور در طرح سامانه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور ثبت نام کرده‌اند،  این طرح‌ها در کارگروه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌ و ۶۰۲ تقاضا در قالب جذب هیات علمی مورد تایید قرار گرفت.

بر اساس آمارهای موجود، سال ۹۵، ۲۱۱ درخواست برای جذب هیات علمی ارایه و ۹۰ طرح برگزیده شد، سال ۹۶ آمار تعداد متقاضیان مشارکت در این طرح ۵۶۷ مورد بود که ۷۰ طرح نهایی و انتخاب شد،

همچنین سال ۹۷ با شکل‌گیری یک روند صعودی، یک هزار و ۲۷۰ نفر متقاضی استفاده از این طرح بودند و ۱۴۴ نفر برگزیده شدند. این روند صعودی سال ۹۸ به یک هزار و ۲۳۷ مورد رسید و ۱۱۱ طرح منتخب شد. سال ۹۹ این آمار به یک هزار و ۱۹۰ مورد رسید و ۱۵۲ طرح به تایید رسید و در نهایت از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۴۹۰ متقاضی درخواست استفاده از این طرح را ارایه کردند و ۳۵ نفر انتخاب شدند.

دانش‌آموختگان، متخصصان، کارآفرینان و اساتید ایرانی خارج از کشور که در حال حاضر ساکن ایران نیستند یا از تاریخ بازگشت آنها بیش از 2 سال نگذشته باشد و حداقل به مدت یک سال خارج از کشور فعالیت کرده باشند، مشمول این طرح هستند.

«استفاده از ظرفیت علمی و حرفه‌ای متخصصان ایرانی خارج از کشور در مراکز علمی، فناوری و صنعتی کشور»، «ارتقای سطح علمی و حرفه‌ای پایگاه های میزبان»، «فراهم کردن شرایط مناسب برای توسعه فناوری‌های نوظهور و پیشرفته در کشور»، «فراهم کردن شرایط انتقال مهارت‌ها، روش‌ها و قابلیت‌های خدماتی نوین توسط متخصصان ایرانی خارج از کشور به داخل» و «کمک به تاسیس شرکت‌های فناور در حوزه‌های فناوری پیشرفته» از جمله اهدافی است که برای این طرح مدنظر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha