تامین اجتماعی تا ۳ سال آینده برای ایفای تعهدات مشکلی نخواهد داشت

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اهمیت توازن منابع و مصارف به منظور پایداری سازمان و ارائه خدمات گفت: سازمان تامین اجتماعی حداقل تا سه سال آتی برای تامین منابع و ایفای تعهدات مشکلی نخواهد داشت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان تامین اجتماعی، مصطفی سالاری در نشست آینده نگاری منابع تامین اجتماعی، وصول مطالبات و پایداری منابع متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزود: در این جلسه قطعا از نظرات شرکای اجتماعی برای بهبود و ارتقای خدمات این سازمان استفاده خواهد شد. 

وی گفت: در سال جاری از لحاظ منابع و درآمد ماهیانه ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان وصول بیمه ای داشته و حدود ۲۲۰۰ میلیارد تومان نیز ماهیانه وصول سود سهام خواهیم داشت. همچنین دریافت مالی ۲۰۰۰ میلیارد تومان از دولت خواهیم داشت که کمتر از ۵۰ درصد تعهدات جاری دولت است.

سالاری افزود: تعهدات بیمه ای جاری دولت در سال جاری بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان است و مجموع منابع دریافتی سازمان تامین اجتماعی ماهیانه ۲۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. 

وی به مصارف سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: ماهیانه ۱۷ هزار میلیارد تومان برای حقوق بازنشستگان هزینه می شود. ۶۰۰ میلیارد تومان تعهدات کوتاه مدت داشته و ۳۴۰۰ هزینه درمان مستقیم و غیر مستقیم که سال گذشته ۲۱۰۰ میلیارد تومان بوده و با افزایش پوشش و رایگان شدن خدمات درمانی سالمندان، هزینه های این بخش رشد کردند. همچنین ۱۱۰۰ میلیارد تومان نیز هزینه های جاری و عمرانی است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: با فرض اینکه امسال دولت ۲۴ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند تعادل میان منابع و مصارف این سازمان برقرار است.

سالاری افزود: دولت در یک و نیم سال گذشته ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت قطعی انجام داده و پیگیر دریافت ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر از دولت نیز بوده و مبنای این کار مصوبه مجلس شورای اسلامی است که نمایندگان مجلس با رویکرد حمایت از کارگران تصویب کردند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: برای سال های آینده نیز این روند وجود خواهد داشت و با افزایش مصارف، افزایش منابع خواهیم داشت، زیرا وصول منابع با افزایش سالیانه حقوق کارگران بالا می رود و مستمری بازنشستگان نیز با این مکانیزم افزایش می یابد. 
وی ادامه داد: قالب سهام ما در شرکت ها نیز متناسب با تورم و شرایط افزایش می‌یابد و سازمان به دنبال دریافت سهام شرکت های خوب و سودده است. 

سالاری با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی با توجه به اهمیت و جایگاهی که دارد باید برای پرداخت و ایفای تعهدات خود تا چند سال منابع کافی در اختیار داشته باشد، تصریح کرد: درباره پرداخت مستمری بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی و ایفای تعهدات این سازمان نگرانی وجود ندارد.

وی به افزایش هزینه سازمان تامین اجتماعی در بخش پرداخت مستمری ها پرداخت و گفت: هزینه مستمری این سازمان در سال های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۶۶۰۰،  ۹۲۰۰ و ۱۷۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. پرداخت مستمری ما در این مدت دو و نیم برابر شده و این مهم ناشی از دو مرحله متناسب سازی و دو مرحله افزایش سنواتی بوده است.

به گزارش ایرنا، مرحله اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در مرداد سال ۹۹ اجرایی و حقوق ماهانه مستمری‌بگیران این سازمان از ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافت. مرحله دوم این متناسب‌سازی نیز در پرداخت حقوق فروردین ماه این جمعیت لحاظ شد.

براساس این متناسب‌سازی، بازنشستگان با ٣٠ سال سابقه از فروردین ١۴٠٠، ۴ میلیون و ۲۰۰ تا ۴میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. بازنشستگان با بیش از ٣٠ سال سابقه نیز باتوجه به سنوات بیش از این مبلغ و بازنشستگان کمتر از ٣٠ سال سابقه هم کمتر از این میزان را (باتوجه به سنوات) دریافت خواهند کرد. در این راستا همچنین ۲۸ اسفندماه ۹۹ مبلغ یک ‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به‌صورت علی‌الحساب به حساب بازنشستگان واریز شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: با تامین منابع بیشتر افزایش کیفیت خدمات درمانی را نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

سالاری همچنین به وضعیت بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: این بدهی همواره وجود داشته است. سال ۵۶ دولت به تامین اجتماعی ۱۰۰۰ میلیارد تومان به نرخ امروز بدهی داشته است.

وی افزود: پرداخت مطالبات تامین اجتماعی از طریق اموال نیز از زمان مدیریت کرباسیان آغاز شده و در یک سال اخیر رد دیون بی سابقه ای اتفاق افتاده است و ۱۰۶ هزار میلیارد تومان سالم و دو مرحله اسناد خزانه ۶ هزار میلیارد تومان انجام و سازمان مبلغی نیز تهاتر بدهی بانکی داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha