آمریکای لاتین؛ صحنه نبرد تنگاتنگ واکسن و کرونا

تهران- ایرنا- همزمان با شیوع مجدد کووید۱۹ در نقاط مختلف جهان به دلیل نوع دلتا، ظهور خطرناک‌ترین سویه‌های ویروس کرونا در آمریکای لاتین و سرعت کند واکسیناسیون باعث افزایش شدید موارد ابتلا و فوتی ناشی از بیماری همه‌گیر در این منطقه شده و کشورهای منطقه را برای دستیابی به واکسن کرونا به تقلا انداخته است.

به گزارش ایرنا، براساس اطلاعات ثبت شده وزارت بهداشت کشورهای منطقه، شمار جانباختگان بر اثر ویروس کرونا در کشورهای آمریکای لاتین همچنان در حال افزایش است و برخی کشورهای منطقه جزء ۱۰ کشور نخست جهان از نظر ابتلا به کووید۱۹ قرار دارند.

شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در برخی کشورهای آمریکای لاتین همچنان رو به افزایش است و انواع گونه های ویروس کرونا همچنان در این منطقه قربانی می گیرد.

به نوشته ال پائیس اسپانیا، گونه های مختلف ویروس کرونا شیوه رویارویی انسان ها را با همه گیری تغییر داده است. بیشترین میزان ابتلا در گونه اخیر دلتا گزارش شده که این موضوع باعث شده در اهداف واکسیناسیون تجدیدنظر صورت گیرد.

همچنین به نوشته شبکه تلویزیونی سی ان ان در هفته های گذشته، خطرناک‌ترین سویه‌های ویروس کرونا به آمریکای لاتین سفر کرده است. بیماری کووید ۱۹ در قاره آمریکای جنوبی (و مرکزی) به شدت در حال گسترش است. حدود یک چهارم فوتی‌های ناشی از ابتلا به این بیماری در سراسر جهان، مربوط به همین قاره بود. ظهور سویه‌های مختلف ویروس کرونا و سرعت کند واکسیناسیون از جمله عوامل افزایش شدید موارد ابتلا و فوتی ناشی از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در آمریکای لاتین بوده است. به همین علت کشورهای این منطقه به هر زحمتی باشد تقلا می‌کنند تا به واکسن کرونا دست یابند.

مسئولان بهداشتی در آمریکای لاتین به شدت نگران استمرار این اوضاع هستند. ظهور گونه جدید ویروس کرونا در کشوری همانند برزیل نیز به شدت نگران کننده شده است. حدود نود درصد ابتلا به کووید ۱۹ در ایالت سائوپائولو، بزرگترین ایالت برزیل، ناشی از گونه‌ی موسوم به پی-۱ بوده است. این سویه ویروس کرونا به صورتی است که قدرت سرایت آن از دیگر سویه‌های ویروس کرونا بیشتر است و همین مسئله به شدت نگران کننده است.

با وجود سیر صعودی میزان ابتلا و مرگ و میر بر اثر ویروس کرونا در این منطقه در یک ماه اخیر، براساس گزارش های ثبت شده برخی از کشورهای منطقه شاهد کاهش نسبی شیوع و مرگ و میر در روزهای اخیر بوده اند.

آمریکای لاتین؛ صحنه نبرد تنگاتنگ واکسن و کرونا

وزارت بهداشت برزیل در آخرین گزارش خود اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس کرونا با مرگ ۳۸۹ بیمار دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته به ۵۵۷ هزار و ۲۲۳ نفر رسیده است. این در حالی است که غول آمریکای لاتین رکورد روزانه جانباختگان بالغ بر چهار هزار نفر را نیز ثبت کرده بود.آمار مبتلایان نیز با شناسایی ۱۵ هزار و ۱۴۳ مورد جدید طی این مدت به ۱۹ میلیون و ۹۸۶ هزار نفر افزایش یافت.

با این وجود، از اوایل تیرماه براساس تحقیقات جدیدی از سوی دادستانی کل برزیل درباره عملکرد دولت بولسونارو در مقابله با بحران بهداشتی که باعث جان باختن بیش از نیم میلیون نفر از شهروندان برزیلی شده، هزارن نفر از مردم این کشور علیه سوءمدیریت بولسونارو در مواجهه با همه گیری به خیابان ها آمدند و فریاد «بیرون برو بولسونارو» را سر دادند.

در حالی که برنامه واکسیناسیون باعث کاهش بحران کرونا در برخی از کشورها شده است، موارد ابتلا در برزیل رو به افزایش بوده است. در کمتر از دو ماه از زمان آغاز این تحقیقات بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر در این کشور بر اثر کرونا جان باخته اند.

وزارت بهداشت شیلی نیز درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در این کشور اعلام کرد که شمار قربانیان با مرگ ۸۸ بیمار دیگر طی شبانه‌روز گذشته به ۳۵ هزار و ۶۱۶ نفر رسید. با شناسایی ۹۲۱ مورد جدید شمار مبتلایان به ۱ میلیون و ۶۱۷ هزار و ۸۵۲ نفر افزایش یافت.

براساس آخرین به روزرسانی تارنمای وردمیترز، در ونزوئلا نیز موارد ابتلا به کووید ۱۹ بیش از ۳۰۸ هزار نفر بوده و افزون بر سه هزار و ۶۰۰ نفر جانباخته بر اثر کرونا ثبت شده است. این کشور با جمعیت حدود ۲۸ و نیم میلیون نفر در جایگاه ۶۹ از نظر میزان ابتلا قرار گرفته است.

کشور کوبا که تنها کشور آمریکای لاتین است که موفق به تولید واکسن داخلی شده است، در ماه های اخیر از نظر ابتلا به کووید ۱۹ افزایش قابل توجهی به خود دیده است. با این وجود شمار حدود ۴۱۳ هزار نفری مبتلایان با کمتر از سه هزار جانباخته ناشی از ویروس کرونا، ردیف ۵۶ را در میان کشورهای درگیر با بیماری همه گیر به این کشور ۱۱ میلیونی اختصاص داده است.

تقاضای بالای واکسیناسیون در آمریکای لاتین

آمریکای لاتین؛ صحنه نبرد تنگاتنگ واکسن و کرونا

براساس یک نظرسنجی جهانی انجام شده از سوی دانشگاه مریلند، در آمریکای لاتین درصد داوطلبان واکسیناسیون بسیار بالاست و شامل اکثریتی است که خواهان مصونیت در برابر بیماری همه گیر هستند. این میزان که در دوره های مختلف متغیر بوده، بالای ۷۰ درصد ثبت شده است.

این در حالی است که موضوع لزوم واداشتن افراد به واکسیناسیون به یکی از بحث های روز بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده و موج اعتراضات خیابانی را علیه آن به راه انداخته است. دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در خط مقدم مواجهه با این اعتراضات قرار دارد. که با اعمال برخی محدودیت های کرونایی برای افراد بی میل به واکسیناسیون و الزامی کردن گواهینامه سلامت برای رستوران ها و ... خشم عمومی را برانگیخته است. همزمان با فرانسه، اعتراضات گسترده ای نیز در ایتالیا، آلمان، استرالیا و ... علیه محدودیت های کرونایی و واکسن اجباری به راه افتاد.

اما با وجود میزان تقاضای بسیار برای واکسن در آمریکای لاتین، جریان محموله های واکسن بیشتر به سوی کشورهای اقتصادی بزرگ منطقه بوده و کشورهای فقیرتر مانند هندوراس، گواتمالا یا بولیوی برای دستیابی به واکسن با دشواری هایی مواجه هستند. بنابراین اجرای واکسیناسیون در این منطقه علاوه بر تقاضا به موفقیت دولتها در دستیابی به واکسن های موردنظر بستگی دارد. از جمله این کشورها، ونزوئلاست که تبعات طاقت فرسای تحریم ها و ایجاد موانع جدی برای تبادلات تجاری ونزوئلا این کشور را برای دستیابی به واکسن های خریداری شده به رنج و زحمت انداخته است.     

مقامات دولتی ونزوئلا در طول ماه های اخیر بارها اعلام کرده اند که تحریم های واشنگتن مانع از اجرای نقل و انتقالات بانکی لازم برای پرداخت هزینه های واکسن شده است. مقامات کاراکاس پیشتر اعلام کردند که از طریق مکانیسم کوواکس برای دریافت ۵ میلیون دوز واکسن کرونا قرارداد بسته اند اما مشکلات پرداختی، باعث تاخیر در دریافت داروها شده است، با وجود آنکه تقریبا تمام همسایگان ونزوئلا، از نیکاراگوئه تا کلمبیا، به صدها هزار دوز واکسن از طریق برنامه کوواکس دست یافته اند.

یکی از مشکلات اصلی آمریکای لاتین و کارائیب در دسترسی به واکسن، «وابستگی بیش از حد» کشورهای منطقه به واردات و ذخایر سایر کشورها است. در بسیاری موارد نیز تاخیر در دریافت محموله های واکسن در روند واکسیناسیون منطقه تاثیر گذاشته است. به همین دلیل برخی کشورهای منطقه مانند مکزیک و برزیل به بومی سازی واکسن های مورد استفاده خود روی آورده اند.  

برزیل

به نوشته نشریه اینفوبائه برزیل و مکزیک تولید نخستین محموله از واکسن اسپوتنیک وی روسیه با هدف توزیع در کشورهای آمریکای لاتین را در دستور کار قرار دادند. غول آمریکای لاتین در ادامه استقبال چشمگیر از واکسن های چینی و روسی، محموله جدید واکسن های فایزر را سه شنبه وارد خاک خود کرد.

اما در حالی که برزیل با یکی از وخیم‌ترین شرایط شیوع کرونا در جهان روبرو است، اخیرا وزیر بهداشت این کشور  با وجود استقبال اولیه برزیل از واکسن روسی،از لغو قرارداد خرید ۱۰ میلیون دز واکسن روسی «اسپوتنیک» خبر داد.به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دلیل این لغو قرارداد که در ماه مارس امضاء شده بود، از دست رفتن مهلت ثبت‌نام در نهاد بهداشتی برزیل موسوم به «آنویسا» عنوان شده است.

شیلی

شیلی به عنوان کشور پیشتاز آمریکای لاتین در روند پیشبرد طرح واکسیناسیون سراسری کووید-۱۹، ۸۰ درصد جمعیت هدف خود را واکسینه کرده است. مقامات شیلی روز جمعه ۳۰ ژوئیه، از واکسیناسیون ۸۰ درصدی و تکمیل طرح کلی برنامه ایمنی جمعی خبر دادند.

به گفته «انریکه پاریس» وزیر بهداشت شیلی، در این کشور با حدود ۱۹ میلیون نفر جمعیت، جامعه هدف برای واکسینه شدن بیش از ۱۵ میلیون و ۲۰۰ نفر است  که ۸۶ درصد آنها اولین دوز واکسن را دریافت کرده و به حدود ۸۰ درصد آنها نیز دومین دوز واکسن تزریق شده است. در مجموع بیش از ۱۲ هزار و ۱۲۵ نفر از شهروندان شیلی واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

شیلی جمعه گذشته (۸ مرداد) همچنین یک میلیون دوز واکسن چینی سینوواک را وارد کرد. با ورود این محموله، وزارت خارجه شیلی در مجموع از دریافت بیش از ۲۸.۵ میلیون واکسن خبر داد که آن را امری مهم و به عنوان نقطه قوت خود ارزیابی کرد.

همچنین به گفته «پائلا دازا» معاون وزیر بهداشت شیلی، این کشور از ابتدای طرح ملی واکسیناسیون، به ۷۲ درصد از جوانان خود بین سنین ۱۵ تا ۱۷ ساله واکسن فایزر و بیون تک تزریق کرده است.

ونزوئلا

ونزوئلا برای مقابله با موانع تحریمی مرتبط با دریافت واکسن های قراردادی، در ادامه واردات واکسن روسی اسپوتنیک، برنامه واکسیناسیون خود را با واکسن کوبایی کلید زد. در همین راستا،   ونزوئلا و کوبا قراردادی مبنی بر دریافت ۱۲ میلیون دوز واکسن آبدالا را امضا کردند که براساس آن مقرر شد این محموله به تدریج در بازه زمانی  سه ماهه جولای تا اکتبر (تیر- مهر) از هاوانا وارد کاراکاس شود تا مأموریت مصونیت بخشی به ۷۰ درصد مردم ونزوئلا در شش ماهه اول سال را برعهده گیرد.

کوبا

آمریکای لاتین؛ صحنه نبرد تنگاتنگ واکسن و کرونا

براساس اعلام مقامات بهداشتی کوبا در روز دوشنبه، هاوانا روند واکسیناسیون علیه پاندمی کووید۱۹ را با تزریق کامل سه دوزی برای بیش از یک میلیون و ۳۵۵هزار نفر از شهروندان خود، تکمیل کرد. با این وجود، مقامات کوبایی گفتند همچنان برخی مراکز بهداشتی در زمینه اجرای واکسیناسیون خدمت رسانی خواهند کرد.  

آبدالا و سوبرانا۰۲، دو مورد از پنج کاندیدای واکسن کوبایی هستند که با تایید اثربخشی بالای آنها، نام این جزیره به عنوان نخستین کشور آمریکای لاتین در فهرست کشورهای دست یافته به واکسن تولید داخل قرار گرفت.

اعلام اثربخشی بالای واکسن های کوبایی دوز خوش بینی را به این منطقه تزریق کرد. روز دوشنبه دانشمندان کوبایی اعلام کردند واکسن کوبایی آبدالا، پس از اجرای سه دوز تزریق واکسن، ۹۲.۲۸ درصد اثربخشی از خود نشان داده اشت. همچنین پس از نمونه واکسن سوبرانا ۰۲ که رسانه های جهانی در ماه های گذشته از اثربخشی ۶۵.۶ درصدی آن در برابر ویروس کرونا خبر داده بودند، این بار سوبرانا پلاس به عنوان تقویت کننده و به همراه سوبرانا۲ تزریق می شود و اثربخشی ۹۱.۲ درصدی علیه عوارض جانبی نشان داده است. همچنین اثربخشی ۷۵.۷ درصدی در برابر شیوع بیماری در این طرح واکسیناسیون (با تزریق دو دوز سوبرانا پلاس و یک دوز از سوبرانا۲)  گزارش شده است.

به دنبال نتایج بالینی موفقیت‌آمیز واکسن «آبدالا» و اثربخشی ۹۲.۲ درصدی، این واکسن ساخت کوبا تاییدیه استفاده اضطراری را دریافت کرده و منطقه آمریکای لاتین و کارائیب عملا به نخستین واکسن بومی برای مقابله کرونا دست یافته است. انتظار می‌رود این واکسن به زودی بین کشورهای آمریکای لاتین توزیع شود.

چند روز پس از تایید استفاده اضطراری از واکسن بومی «آبدالا» ساخت کوبا با اثربخشی ۹۲ درصدی، این کشور پیشنهاد ساخت واکسن برای مقابله با ویروس کرونا را به پاکستان ارایه کرد.

اگرچه براساس برخی ارزیابی ها، شرایط شیوع کووید ۱۹ در آمریکای لاتین همچنان وخیم است و تاخت و تاز ویروس کرونا در این منطقه تا کنون بیش از یک میلیون قربانی گرفته، اما پیشبرد روند واکسیناسیون به ویژه تولید واکسن‌های کوبایی روزنه امیدی در چشم انداز آتی منطقه گشوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha