راه‌اندازی منطقه آزاد اینچه‌برون اولویت دولت سیزدهم در گلستان باشد

گرگان - ایرنا - استاندار گلستان با اشاره به اقدامات دولت دوازدهم برای فراهم کردن زیرساخت‌های مرتبط با توسعه در این استان گفت که راه‌اندازی منطقه آزاد اینچه‌برون به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم باید در اولویت فعالیت‌های دولت سیزدهم در گلستان باشد.

هادی حق‌شناس روز چهارشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز گلستان به مناسبت فرا رسیدن ۱۷ مرداد روز خبرنگار اظهار داشت: راه اندازی این منطقه آزاد اردیبهشت امسال در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید که امیدواریم فرایند آغاز به کار آن در دولت سیزدهم سرعت بیشتری بگیرد.

وی اضافه کرد: راه اندازی منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون، گام بزرگی در ایجاد صنایع تبدیلی خواهد بود و در کنار آن بخش تجاری و اقتصادی گلستان نیز تقویت خواهد شد.

استاندار گلستان گفت: منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون، ارتباط ایران را از مسیر ریلی با اوراسیا تقویت خواهد کرد.

حق‌شناس با بیان این که کشورهای اوراسیا می‌توانند ۸۶۲ کالا را با هم مبادله کنند افزود: از این تعداد، ۳۶۲ کالا با تعرفه ترجیحی در ایران وجود دارد که بخش زیاد آن در گلستان تولید می‌شود.

وی اصلاح ریل عریض برای پیوستن راه‌آهن ایران به ترکمنستان و سپس قزاقستان، ابلاغ منطقه آزاد تجاری و ایجاد بندرخشک خواجه نفس را از بهترین دستاوردهای دولت دوازدهم در گلستان دانست و تاکید کرد که اجرای کامل این طرح ها می‌تواند منشا تحول بزرگ در استان شد.

راه‌اندازی منطقه آزاد اینچه‌برون اولویت دولت سیزدهم در گلستان باشد

وی در خصوص ضرورت راه اندازی کارخانه قند در گلستان گفت: میزان تولید محصولات کشاورزی این استان سالانه به بیش از پنج میلیون تُن رسیده و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی سالانه زیر کشت چغندرقند می‌رود که این محصول به صورت خام راهی کارخانه فراوی استان می‌شود.

حق‌شناس افزود: در کنار چغندرقند، محصولات دیگری مانند گندم، زیتون، کلزا و چندین محصول دیگر به صورت خام به استان‌های دیگر ارسال می‌شود که نتیجه این خام فروشی، از دست دادن چندین فرصت شغلی و ارزش افزوده فراوان است.

وی خاطرنشان کرد: مسئولین کارخانه تولید قند استان خراسان شمالی اعلام کردند که در صورت تامین سالانه یک میلیون تُن چغندرقند خام در گلستان، کارخانه تولید قند و شکر در گلستان ایجاد کنند.

استاندار گلستان ادامه داد: چغندرقند از جمله محصولات کِشت پاییزه است که آب مورد نیاز آن از باران پاییزی تامین خواهد شد و فشاری به منابع حداقلی آب موجود در استان نخواهد آمد.

استاندار گلستان در خصوص وضعیت کرونا در گلستان گفت: با توجه به گذشت پنج پیک شیوع این بیماری، رفتار مردم عادی شده و سطح رعایت موارد بهداشتی به حداقل رسیده و مردم دیگر این ویروس را جدی نمی گیرند.

براساس آخرین آمار تعداد بیماران کرونایی بستری در گلستان به یک هزار و ۸۶۱ نفر رسیده که نسبت به روز گذشته ۱۲۵ نفر بیشتر است.

از مجموع کل بیماران بستری در استان به علت ابتلا به کرونا، ۱۸۱ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند و حال ۷۰ بیمار دیگر وخیم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha