۹۵۱ شهر و روستای سیستان و بلوچستان چشم انتظار حق‌آبه هیرمند هستند

زاهدان-ایرنا- مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: کم بارشی، خشکی تالاب بین‌المللی هامون و عدم تحقق حق‌آبه، ذخایر منابع آبی یک میلیون نفر در ۹۵۱ شهر و روستای سیستان و زاهدان مرکز استان را نگران‌کننده کرده به طوری که در صورت ادامه این شرایط با بحران جدی بی‌آبی روبه رو خواهیم شد.

علیرضا قاسمی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: تا زمانی که تالاب‌ها پرآب بود روستاهای سیستان و بلوچستان گرفتار کم آبی نبود اما هم‌اینک شاهد خشکی آنها هستیم و با توجه به فشار خشکسالی و مشکلات عدیده وضعیت آبی منطقه باید تلاش‌ها برای دریافت حقابه هیرمند به عنوان حق مردم ایران بیشتر شود.

وی افزود: تامین آب بیش از یک میلیون نفر در منطقه سیستان و مرکز  سیستان و بلوچستان وابسته به چاه‌نیمه‌هاست که وضعیت ذخیره آبی آنها نیز به حقابه یا آب‌های سطحی ناشی از سیلاب‌ها وابسته است.

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با توجه به کم بارشی و عدم تحقق حقابه چنانچه همین شرایط ادامه داشته باشد در ۲ سال آینده مشکل بغرنج و عظیم‌تر می‌شود.

رودخانه هیرمند  از کوههای مرکزی افغانستان سرچشمه گرفته و پس از طی هزار کیلومتر در منطقه سیستان وارد ایران می شود.

بر اساس معاهده امضا شده بین دولتین وقت ایران و افغانستان سالانه بیش از 820 میلیون مترمکعب حق‌آبه ایران از رودخانه هیرمند است که رها سازی این حق آبه در 2 دهه گذشته با مشکلات متعددی روبرو بوده است.

قطع آب رودخانه هیرمند سبب خشکیدن تالاب بین المللی هامون و بی آبی و برهم خوردن اکوسیستم طبیعی منطقه شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha