۶۴۹ هکتار از اراضی ملی استان مرکزی رفع تصرف شد

اراک - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ۶۴۹ هکتار از اراضی ملی این استان امسال در راستای صیانت از حقوق بیت‌المال و دولت، از دست متصرفان خارج شد.

«عبدالحسین محمدی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این اراضی در قالب ۵۰ فقره پرونده قضایی از دست متجاوزان خارج به اراضی ملی استان مرکزی بازگشت.

وی ادامه داد: ۲۳ هکتار این اراضی در قالب هفت فقره پرونده در شهرستان اراک، ۸۲ هکتار در قالب پنج فقره پرونده در شهرستان ساوه، ۳۴ هکتار در قالب چهار پرونده در شهرستان زرندیه و ۲۷  هکتار در قالب ۹ فقره پرونده در شهرستان آشتیان از دست متصرفان خارج شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۲۲ هکتار در قالب سه پرونده در شهرستان تفرش، ۵۷۱ هزارم هکتار در قالب ۲ فقره پرونده در شهرستان شازند،  ۱۲ هکتار در قالب ۲ پرونده در شهرستان محلات، ۲۲ هکتار در قالب چهار پرونده در شهرستان دلیجان و ۴۵ صدم هکتار در قالب یک فقره پرونده امسال از درست متصرفان خارج شد.

محمدی گفت:  این تصرف‌ها به‌صورت شخم کردن، ایجاد شیار و ساخت و ساز غیرمجاز در حریم زمین های دولتی انجام شده بود که با دستور قضایی از دست متصرفان خارج شد.

وی یادآورشد: ۱۳۷ فقره پرونده تخریب و تصرف در این مدت در راستای اجرای ماده ۵۵ قانون حفاظت، حراست و صیانت از اراضی برای ۳۸۷ هکتار از اراضی ملی استان تشکیل شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: شهرستان شازند با تشکیل ۲۴ پرونده تخریب و تصرف برای ۱۴۰ هکتار از اراضی ملی بیشترین و  شهرستان‌ ساوه با تشکیل ۱۳ پرونده برای ۶۹ هکتار و زرندیه با هشت فقره پرونده برای ۶۱ هکتار ااز اراضی ملی به ترتیب بیشترین پرونده ها در این زمینه داشته‌اند.

وی فرهنگ‌سازی، تقویت واحدهای گشت و مراقبت، تجهیز پاسگاه‌های ویژه منابع طبیعی، همکاری به موقع مردم و ساکنان را از جمله اقدامات این اداره کل در راستای کاهش تصرف اراضی ملی عنوان کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از مردم خواست در صورت مشاهده تخریب و تصرف اراضی ملی استان با تلفن ۱۵۰۴ به صورت ۲۴ ساعته می توانند گزارش‌های خود را به این اداره کل اعلام کنند.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha