افزایش تولید نیروگاه شهید رجایی بااستفاده از سیستم مه پاش واحدهای گازی

قزوین - ایرنا - معاون تعمیرات و نگهداری نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی قزوین گفت: تولید این نیروگاه با هدف کمک به پایداری شبکه سراسری تولید برق در تابستان، با استفاده از سیستم "مه پاش" واحدهای گازی افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، بهمن غنوی روز چهارشنبه با اشاره به پیاده سازی راهکارهای مقابله ای با گرمای تابستان برای افزایش توان تولید در این شرایط افزود: با هدف افزودن به توان تولید انرژی الکتریکی، ۶ واحد گازی این نیروگاه مجهز به سیستم خنک کننده ی هوای ورودی به کمپرسور است که با راه اندازی این سیستم در ماه های گرم سال، بیش از ۲۰ مگاوات به توان تولیدی نیروگاه شهید رجایی افزوده می شود.
غنوی یادآورشد : یکی از مهم ترین عوامل موثر در توان تولیدی واحدهای گازی در فصل تابستان، دمای هوای ورودی به کمپرسور این واحدها است به طوری که با کاهش دمای هوای ورودی، میزان تولید واحدهای گازی افزایش می یابد.


معاون تعمیرات و نگهداری نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی گفت : به همین منظور پس از پیگیری و بررسی روش های موثر در کاهش دمای هوای ورودی به کمپرسور واحدهای گازی، سیستم مه پاش که وظیفه کاهش دمای هوای ورودی به کمپرسور را بر عهده دارد، در این واحدها نصب شده است و هرساله با آغاز فصل گرما، با کمک این سیستم بر توان تولید واحدهای گازی افزوده می شود.
غنوی ادامه داد: خنک کردن هوای ورودی کمپرسور با استفاده از سیستم «مه پاش» یکی از کارآمدترین روش هایی است که در حال حاضر در نیروگاه های دارای واحدهای گازی از آن استفاده می شود.

به گفته وی، در واقع هر سیستم «مه پاش»، با دارا بودن ۵ پمپ فشار قوی، به طور هوشمندانه با پایش دمای محیط، وارد عمل شده و آب را در ورودی کمپرسور واحد گازی پس از عبور از نازل ها به (مه) تبدیل می کند، سپس هوای فیلتر شده در مجاورت (مهِ سرد) قرار گرفته و خنک می شود که با ورود هوا با دمای کمتر به کمپرسور، توان تولید برق در واحد افزایش می یابد.
عنوی گفت: در واحدهای گازی از دو روش تبخیری Evaporation و تبریدی Refrigeration برای خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور استفاده می شود و در این میان، سیستم خنک کاری واحدهای گازی نیروگاه شهید رجایی از نوع سیستم های تبخیری FOG بوده که براساس جذب گرمای نهان تبخیر از محیط اطراف خود سبب کاهش دمای هوای ورودی به کمپرسور و به دنبال آن، افزایش ضریب تراکم پذیری هوا در این تجهیز می شود که در نهایت با افزایش فشار خروجی کمپرسور، توان خروجی توربین ارتقا می یابد.

به گزارش ایرنا، امروزه برق به عنوان یکی از ضروری‌ترین عوامل زیربنایی در راهبرد توسعه کشورها محسوب شده و تولید آن توسط هر کشوری، می‌تواند عامل مهمی در خودکفایی آن کشور به شمار برود زیرا زندگی این روزهای بشر را نمی‌توان بدون برق حتی برای یک روز متصور شد.

نیروگاه‌های برق همواره جزو مراکز حساس‌ و استراتژیکی کشورها به شمار رفته و به لحاظ اقتصادی و سیاسی نیز از شریان‌های حیاتی محسوب می‌شوند که حراست و حفاظت از آنها به جهت تولید پایدار برق برای دولت‌ها مساله‌ای استراتژیک و مهم به شمار می‌رود. 

نیروگاه سیکل ترکیبی برق شهید رجایی قزوین با ظرفیت ۲۰۴۰ مگاوات برق و تولید سالانه ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت برق، در ۳۵ کیلومتری شرق قزوین و در حاشیه آزادراه و جاده قدیم قزوین - کرج واقع شده است.

نیروگاه ۲ هزار و ۴۰ مگاواتی برق سیکل ترکیبی و حرارتی شهید رجایی قزوین با سهم ۵ درصدی از تولید برق کشور همواره از نیروگاه‌های تاثیرگذار و شاخص به شمار رفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha