رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جنوب کرمان به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است

جیرفت - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی در منطقه جنوب استان کرمان کاهش داشته و به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا ، دکتر اصغر مکارم عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران این موضوع را بسیار ناراحت کننده دانست و افزود: در حال حاضر رعایت دستورالعمل ها تنها راه ممکن در کنترل وضعیت موجود است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه مردم آمار مرگ و میرهای ناشی از کرونا را در این روزها شاهد هستند اما متاسفانه عادی انگاری در جامعه افزایش یافته است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت که کار خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی کرمان را زیر پوشش دارد  از زحمات شبانه روزی کادر بهداشت و درمان در مقابله با کرونا تشکر کرد و گفت: همه همکاران تلاش دارند در شرایط سخت بیماری با توجه به منابع و امکاناتی که در اختیار داریم، وظیفه ملی و شرعی خود را به نحو احسن در نجات جان مردم انجام دهند.

وی با بیان اینکه در ماه های اخیر متاسفانه همچنان در اوج بیماری کرونا قرار داریم، افزود: مصرف تجهیزاتی مانند اکسیژن در بیمارستان های منطقه افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ بیمار کرونایی بستری و بستری موقت در جنوب کرمان داریم که شاید حدود 100 نفر تشخیص محتمل باشند، اما بقیه آمار مثبت هستند و به شکل سرپایی یا بستری دارو دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه ۳۹۰ نفر بستری کرونا در جنوب کرمان بی سابقه است، اظهار داشت: همکاران ما از تمام ظرفیت های موجود استفاده می کنند و تاکنون هم کمبودی برای تجهیزات و دارو نداشتیم اما این وضعیت شرایط سختی را برای مدافعان سلامت رقم زده است.

مکارم بیان کرد: تاکنون ۴۶۲ مورد مرگ ناشی از کرونا در جنوب کرمان داشتیم اگر چه این آمار در قبال ۱۷ هزار مبتلا به کرونا در منطقه رقم بالایی نیست اما مرگ حتی یک انسان هم نباید رخ بدهد و این در حالی است که اگر مردم رعایت می‌کردند خیلی از این مرگ ها اتفاق نمی افتاد.

وی به روند نمونه گیری کرونا در منطقه جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: نمونه گیری با روند قابل قبولی در حال انجام است چرا که نمونه گیری صحیح و تشخیص به موقع را به دنبال دارد و این در درمان و کاهش مرگ و میر  تاثیر بسزایی دارد.

مکارم افزود: سال گذشته آمار نمونه گیری حدود ۹ هزار مورد بود که این آمار در سالجاری به بیش از ۳۰ هزار مورد رسیده است. 

وی به واکسیناسیون در منطقه جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: با همت جهادی همه معاونت های دانشگاه آمار واکسیناسیون طی چند روز اخیر به ۲ برابر افزایش یافت و آمار ۸۰۰۰ واکسن در هفته را رد کردیم. 

 این مسئول افزود: تعداد قابل توجهی از افراد اعلام شده در سامانه برای دریافت واکسن ثبت نام کرده اند اما طی یکی دو روز اخیر وقفه ای در ارسال واکسن کرونا ایجاد شد و با توجه به اینکه مدیریت سامانه برای نوبت دهی کشوری است و ما دخالتی در این موضوع نداریم، نگرانی هایی برای مردم ایجاد شد که از همه عزیزان عذرخواهی می کنیم.

وی ادامه داد: گلایه مردم نبود واکسن نیست بلکه خواهان اطلاع رسانی وضعیت موجودی واکسن هستند که پیگیر هستیم این روند هم در سامانه مدیریت شود.

مکارم تصریح کرد: روز گذشته بیش از هفت هزار دز واکسن استرازانکا دریافت کردیم که بخشی از آن برای تزریق دز دوم باید نگهداری شود.

وی افزود: امروز هم ۹ هزار دز واکسن سینوفارم دریافت شد که با توجه به اینکه تحویل آن راحت تر بوده تمام این واکسن ها به عنوان دز اول تزریق می شود.

 وی اظهار داشت: تاکنون حدود ۹۹ هزار دز واکسن دریافت کرده ایم که ۹۱ هزار دوز تزریق شده است.

مکارم افزود: بخشی از واکسن های تزریق نشده شامل نگهداری دز دوم یا موارد ثبت نشده لذا باید گروه های اعلام شده به گونه ای مدیریت شوند تا بر اساس سن برای دریافت واکسن مراجعه کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه تحویل واکسن به عهده ما نیست امکان تزریق جمعیت اعلامی با توجه به میزان دریافتی واکسن ممکن نیست.

این مسئول افزود: مردم باید قبل از مراجعه به مراکز واکسیناسیون مطمئن شوند که واکسن وجود دارد تا دچار معطلی نشوند.

وی ادامه داد: به طور قطع این موضوع مقطعی بوده و  مدیران مراکز هم به گونه ای واکسیناسیون در شهرستان ها را مدیریت کنند تا مردم انگیزه خود برای واکسیناسیون را از دست ندهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha