۱۲ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۱۵
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84425436
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مقام روس: حضور طالبان برای مقابله با داعش لازم است

مسکو - ایرنا - «ضمیر کابولوف» نماینده رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت: "حضور گروه طالبان در شمال افغانستان برای مقابله با تهدید گروه تروریستی داعش علیه کشورهای آسیای مرکزی لازم و ضروری است" .

به گزارش عصر سه شنبه ایرنا، این گفته کابلوف در حالی است که با تصمیم دادگاه عالی روسیه در ۱۴ فوریه ۲۰۰۳، طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام و  فعالیت آنها در روسیه ممنوع شد

کابولوف روز سه شنبه در میزگرد مجازی بنیاد سیاسی گورچاکوف در مسکو گفت: حضور گروه طالبان در شمال افغانستان از رشد تهدید داعش برای کشورهای آسیای مرکزی پیشگیری می کند.  

به گفته این دیپلمات ارشد روس، در این اراضی (شمال افغانستان) از مدتها پیش گروه های تروریستی ازجمله داعش فعالیت می کنند و این گروه ها می توانند از وضعیت افغانستان برای بی ثبات کردن کشورهای همسایه استفاده کنند.  

رییس اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه گفت: گروه طالبان روابط بسیار بدی با داعش دارد و در تمام این سال‌ها به صورت فعالانه با این گروه تروریستی مبارزه کرده است طوری که آمریکا و ناتو یا حتی دولت کنونی افغانستان  نتوانسته‌اند در مبارزه با داعش راه به جایی ببرند.

آمریکا چند اشتباه راهبردی در افغانستان مرتکب شد 

  نماینده رییس جمهوری روسیه در امور افغانستان در میزگرد مجازی بنیاد گورچاکوف گفت: آمریکا چند اشتباه راهبردی در افغانستان مرتکب شد و وضعیت کنونی افغانستان نتیجه همین اشتباهات واشنگتن و متحدانش بوده است.  

وی افزود: اشتباه نخست آمریکا این بود که سعی کرد تا دمکراسی مورد نظر خود را به ملت افغانستان تحمیل کند.  

کابولوف یادآورشد که آمریکا بجای کمک به این کشور برای توسعه ساختار حکومت و اقتصاد خود و تکیه افغانستان به سنت هایش، تصور خود در مورد دمکراسی را به این کشور تحمیل کردند.

مقام روس ایجاد شبکه ای از پایگاه های نظامی در افغانستان توسط امریکا را اشتباه دیگر واشنگتن خواند.   

در هفته‌های اخیر، جنگ داخلی در افغانستان با افزایش حملات گروه طالبان به مناطق تحت کنترل حکومت این کشور تشدید شده و اوضاع این کشور را ناامن‌تر کرده است.

گروه طالبان اکنون تقریبا همه مناطق مرزی افغانستان و تاجیکستان را تحت کنترل دارد و چندی پیش صدها نفر از نیروهای افغانستانی به تاجیکستان گریختند.  

روسیه برای آغاز مذاکرات بین افغانی برای برقراری سازش ملی در این کشور تلاش می‌کند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha