۳۷۰ شرکت دانش بنیان و خلاق درحوزه حمل و نقل هوشمند فعالیت می‌کنند

تهران - ایرنا - بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هم اکنون تعداد ۳۷۰ شرکت دانش بنیان و خلاق در زیست بوم نوآوری حمل و نقل هوشمند در کشور فعالیت می‌کنند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، یکی از اولویت‌های ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شناسایی زیست‌بوم حمل‌ونقل هوشمند در کشور است.

ماهیت بین رشته‌ای این حوزه و مرتبط بودن سازمان‌ها و شرکت‌های متعدد به این بخش، ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل هوشمند را ملزم به شناسایی بازیگران این حوزه کرد.

به این ترتیب، ۹ سازمان دولتی با ۴۱ زیر بخش و ۲۰۰ شرکت دانش بنیان، گروه، انجمن و بخش خصوصی و نیمه خصوصی شناسایی شدند.

براساس این گزارش این تلاش‌ها ادامه یافت و از سال ۱۳۹۹ تاکنون بیش از ۹۰ شرکت دانش‌بنیان جدید شناسایی شد و در کل تعداد آنها به ۲۹۰ عدد رسید.

این درحالی است که  همچنین ۸۰ شرکت‌ غیر دانش‌بنیان اما خلاق نیز شناسایی شده اند.

حمل و نقل هوشمند یکی از مهم ترین مولفه‌های شهر هوشمند برای ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و بهبود پایداری است و حرکت شهرها به سمت هوشمندی، بیشتر با استقرار زیرساخت‌ها در قالب یک شبکه حمل و نقل هوشمند شروع می‌شود.

سیستم حمل و نقل هوشمند یک سیستم جابجایی موثر است که در شهرهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سیستم از مزایای فناوری‌هایی همچون اینترنت اشیاء و  تجزیه و تحلیل کلان داده برای مدیریت ترافیک، بهبود زیرساخت حمل و نقل و مدیریت ترافیک و جابجایی، افزایش زیرساخت‌های حمل و نقل و ایجاد رابط‌های بهبود یافته برای خدمات حمل و نقل بهره می‌برند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha