۱۳ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۵۵
کد خبرنگار: 908
کد خبر: 84425187
۰ نفر

برچسب‌ها

«دوست ابدی من» داستان یک رفاقت شوم ترجمه شد

تهران- ایرنا- «دوست ابدی من» اولین جلد از مجموعه‌رمان های «شب دلهره است» که به همت کتاب چ (کتاب کودک و نوجوان نشرچشمه) منتشر می‌شود. این مجموعه به انتشار رمان‌های ژانر وحشت برای نوجوانان اختصاص دارد.

دوست ابدی من نوشته پی .جی .نایت با ترجمه مائده مرتضوی برای گروه سنی بالای ۱۲ سال منتشر شده است.

در توضیح این کتاب آمده است: همه‌ ما دوستانی داریم که بیش‌تر اوقاتمان را با آن‌ها می‌گذرانیم و به بعضی از آن‌ها آن‌قدر نزدیک می‌شویم که جای خواهر یا برادر نداشته‌مان را برایمان پُر می‌کنند و برایمان زندگی بدون او غیرممکن می‌شود.

حالا اگر یک روز آن دوستِ نزدیک و صمیمی از ما دور شود و دیگر نتوانیم مثل گذشته او را ببینیم چه؟ جایگزین کردن چنین دوستی خیلی سخت و گاهی غیرممکن به نظر می‌رسد، نه؟ اتفاق بدتری هم ممکن است بیفتد؛ تنهایی چشم‌هایمان را به روی واقعیت ببندد و نگذارد همکلاسی‌مان تازه‌واردمان را بشناسیم و فکر کنیم مثل خودمان تنهاست و می‌تواند دوستِ خوبی باشد. گاهی رابطه‌های بدون شناخت به ما آسیب می‌زنند و ما را درگیر اتفاق‌های بد و ناخوشایند کنند.

کَتی و اِمی هم دوست‌اند، هم همکلاسی، هم همسایه. همه‌چیز خوب و قشنگ و رؤیایی است تا این‌که امی مجبور می‌شود به ایالت دیگری برود. کتی تنها و افسرده می‌شود و بعد از مدتی با دختری تازه‌وارد، به نام ویتنی، دوست می‌شود.

کتی همه‌ رفتارهای عجیب‌وغریب ویتنی را می‌بیند، اما باز هم به دوستی با او ادامه می‌دهد؛ غافل از این‌که ویتنی برای او نقشه‌ شومی کشیده است؛ اتفاقی که ممکن است زندگی کتی را تا پایان عمر تغییر می‌دهد.

این کتاب علاوه بر داستان هیجان‌انگیزی برای نوجوان‌ها پیام مهمی برای بزرگ‌ترها هم دارد: تک‌فرزندی، گوشه‌گیر بودن، ناتوانایی فرزند در برقراری ارتباط عادی از مسائلی است که در زندگی مدرن امروزی با آن مواجه‌ایم. فرزند ما ممکن است در برقراری ارتباط با همسالان خود عادی رفتار نکند و به‌طور افراطی با همسالانش رابطه داشته باشد. رفت‌وآمد بیش از حد متعارف، تماس‌های طولانی تلفنی و... گاهی باعث وابستگی غیرعادی فرزند نوجوان ما به دوستان نزدیکش می‌شود.

آسیب ارتباطات افراطی بر آن سمتی فرود می‌آید که شکننده‌تر است. اگر این ارتباط به هر دلیلی یک‌باره قطع شود؛ نوجوانی آسیب می‌بیند که در برقراری ارتباط با دیگران ضعیف‌تر است؛ نوجوانی که تنهاتر است و این‌جا نقش والدین پررنگ می‌شود.

سال‌های اولِ دوران بلوغ به لحاظ ارتباطی سال‌های مهمی هستند و والدین باید با صبروحوصله در کنار فرزندشان وقت بگذرانند. حتی گاهی لازم است وجود خود را بر فرزند خود تحمیل کنند تا فرزند نوجوان‌شان بخواهد در بعضی از تفریحات والدینش همراهی‌اش کنند و از بودن و تفریح کردن در کنار پدرومادر هم لذت ببرد.

دوست ابدی من از سوی کتاب چ در ۱۵۴ صفحه منتشر شده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha