بازتاب گسترده آیین تنفیذ حکم ریاست جمهوری ایران در رسانه های روسیه

مسکو - ایرنا - آیین تنفیذ حکم سیزدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران که ساعاتی پیش برگزار شد، در رسانه های روسیه بازتاب گسترده داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، رسانه های تصویری و صوتی و تارنماهای روسی، روز سه شنبه مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی را بازتاب دادند. 

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه گفت: آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران، حکم ریاست جمهوری را به ابراهیم رئیسی داد و وی را در این مقام تنفیذ کرد. 

 رسانه روسی با اشاره به اینکه رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۱۸ ماه ژوئن، ۶۱.۹۵ درصد آرای رای دهندگان ایرانی را کسب کرد،به نقل از سخنان رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ گفت: من از پیروزی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی عالم باتجربه، نستوه، باصلاحیت و دارای محبوبیت حمایت و او را به مقام رئیس جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم. 

 شبکه دوم توضیح داد: تنفیذ مراسم تایید رئبس جمهور در ایران است و مراسم تحلیف نیست.قرار است مراسم تحلیف رئیسی روز ۵ ماه اوت در پارلمان (مجلس شورای اسلامی ایران) برگزار شود. 

قرار است در مراسم تحلیف رئیسی ۱۱۵ نفر از ۷۳ کشور شرکت کنند. 

خبرگزاری دولتی تاس نیز امروز دو گزارشی در مورد تنفیذ حکم رئیس جمهوری رئیسی توسط رهبر معظم انقلاب منتشر کرد. 

در گزارش نخست گفته شد: مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران روز سه شنبه در تهران برگزار و در آن آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی و رئیس حکومت ایران حکم رئیس جمهوری را تنفیذ کرد.

«علاوه بر آن عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران گزارشی در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران ارائه کرد.» 

در گزارش دوم رسانه روسی گفته شد: ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید ایران وعده داد در این مقام برای لغو تحریم های آمریکا علیه ایران تلاش کند. 

به گزارش تاس، رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما برای لغو همه تحریم های آمریکا تلاش می کنیم اما قصد نداریم سطح زندگی مردم ایران را با این کشور (آمریکا) ارتباط دهیم.  

خبرگزاری اسپوتنیک نیز در گزارشی گفت: مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ ریاست جمهوری اسلامی ایران روز ۳ اوت با حضور رهبر انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه‌ امام خمینی برگزار شد.

رسانه روسی افزود: مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه با حضور رهبر انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه‌ امام خمینی  برگزار و منتخب ملت ایران توسط ولی فقیه به سِمت «ریاست جمهوری» منصوب می‌شود.

در گزارش اسپوتنیک درباره مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری رئیسی گفته شد: این مراسم با رعایت دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار و از ساعت ۱۰:۳۰ صبح به صورت زنده و مستقیم از شبکه‌های صدا و سیما، سایت و صفحات KHAMENEI.IR در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود. 

شبکه تلویزیونی راشاتودی نیز امروز گفت: آیت الله علی خامنه ای رهبر روحانی ایران، حکم ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی را در مقام رئیس جمهور جدید ایران تنفیذ کرد. 

در گزارش رسانه روسی خاطرنشان شد که وزیر کشور ایران در مراسم تنفیذ حکم رئیسی، گزارشی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و نتایج این انتخابات ارائه کرد. 

آژانس اخبار فدرال روسیه نیز در گزارشی نوشت: ابراهیم رئیسی شخصیت سیاسی، مذهبی و دولتی ایران به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور تایید شد و مراسم باشکوهی در این رابطه برگزار شد. 

رسانه روسی افزود: رئیسی در سال ۲۰۱۷ نامزد این مقام شد اما حسن روحانی در آن زمان در انتخابات پیروز شد. 

در گزارش گفته شد: رئیسی در انتخاباتی که ماه ژوئن برگزار شد ۶۱.۹۵ درصد آرا را کسب کرد و سمت رئیس جمهور ایران را کسب کرد و رهبر عالی ایران طی مراسمی حکم ریاست جمهوری رئیسی را تنفیذ کرد. 

آژانس اخبار فدرال روسیه خاطرنشان کرد: حسن روحانی رئیس جمهوری سابق ایران پیشتر گفته بود که برای تحویل زمام امور آمادکی دارد و دولت وی با جانشین وی وضعیت کشور را بررسی خواهد کرد. 

تارنمای روسی «نارودنی نووستی» نیز در گزارشی با عنوان ابراهیم رئیسی رسما رئیس جمهوری ایران شد، نوشت: رئیسی به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران تایید شد و مراسم مربوطه امروز در تهران برگزار شد. 

 مراسم تنفیذ حکم رئیس جمهوری ایران در پایگاه های اینترنتی روزنامه های روسی مسکو پست و کامسامولسکایا پراودا و تارنمای روسی نیوز رو هم بازتاب داشت. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha