مروری بر زندگی شهید صارمی در رادیو قرآن

تهران- ایرنا- رادیو قرآن به مناسبت روز خبرنگار در برنامه «حکایت جاودانگی» به زندگینامه شهید محمود صارمی خبرنگار ایرنا خواهد پرداخت. 

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از رادیو قرآن، حکایت جاودانگی با موضوع گرامی داشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.


معرفی کتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد- ترکیبی است.


بر اساس این گزارش در برنامه ۱۴ مرداد و در آستانه روز خبرنگار به زندگینامه شهید محمود صارمی از شهدای خبرنگار پرداخته می شود. شهدای خبرنگار که برای ثبت لحظات تقابل حق و باطل و ثبت لحظات ناب ایثار و گذشت هابیلیان در مقابل زور گویی قابیل صفتان سینه خود را سپر تیر بلا قرار دادند، جایگاه ویژه ای دارند. همان ها که مصداق بارز آیه ۱۱۱ سوره توبه است که می فرماید إِنَّ اللَّهَ اشتَریٰ مِنَ المُؤمِنینَ أَنفُسَهُم وَأَموالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ ۚ یُقاتِلونَ فی سَبیلِ اللَّهِ فَیَقتُلونَ وَیُقتَلونَ ۖ وَعدًا عَلَیهِ حَقًّا فِی التَّوراةِ وَالإِنجیلِ وَالقُرآنِ ۚ وَمَن أَوفیٰ بِعَهدِهِ مِنَ اللَّهِ ۚ فَاستَبشِروا بِبَیعِکُمُ الَّذی بایَعتُم بِهِ ۚ وَذٰلِکَ هُوَ الفَوزُ العَظیمُ هستند.

شهید صارمی خبرنگار شجاع و وظیفه شناس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بود که هفدهم مرداد سال ۱۳۷۷ در افغانستان توسط گروه تروریستی طالبان به شهادت رسید. این شهید در سال  ۱۳۷۵ به عنوان مسئول دفتر ایرنا در مزارشریف انتخاب و در ۲۶ دی‌ همان سال به عنوان مسئول نمایندگی خبرگزاری، راهی کابل شد. یعنی زمانی که این کشور درگیر جنگ‌های داخلی بود و به‌ خوبی می‌دانست در این سرزمین آشوب زده، خطر به اسارت درآمدن و حتی شهادت وجود دارد اما بر حسب وظیفه و رسالت و تکلیف، این راه را انتخاب کرد.

این بار دست جنایت‌کاران تاریخ از آستین گروه تروریستی طالبان درآمد و با حمله به سرکنسولگری ایران در شهر مزارشریف هشت نفر از کارکنان سرکنسولگری و محمودصارمی که رفته بود تا فریاد مظلومیت مردم بی‌گناه افغانستان را به گوش جهانیان برساند و راوی ددمنشی یزیدیان زمان باشد، به شهادت رساندند.

تا مدت‌ها از سرنوشت این ۹ نفر گزارشی منتشر نشد، تا این که پیکرهای آنان در یک گور جمعی در خرابه‌های پشت کنسولگری به دست آمد. پیکر آنان ۲۲ شهریور ۱۳۷۷ به تهران منتقل شد و به خاک سپرده شد.

برنامه حکایت جاودانگی کاری گروه اطلاع رسانی و محافل به تهیه کنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو، روایتگری فضه‌سادات حسینی پنجشنبه ها ساعت ۱۶:۳۰ به مدت ۲۵ دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha