۱۲ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۵
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84425095
۰ نفر

برچسب‌ها

بده و بستان پراگ و تل‌آویو و واکنش اتحادیه عرب

تهران - ایرنا - جمهوری چک که اواخر دولت ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا دفتر دیپلماتیک خود را در قدس اشغالی افتتاح کرد و این اقدام با محکومیت برخی کشورها مواجه شد، به دلیل اقدام‌های جانبدارانه‌اش از سوی رژیم صهیونیستی همچنان هدف واکنش‌های اتحادیه عرب قرار دارد؛ واکنش هایی منفعلانه توام با تعارف!

به گزارش ایرنا، اتحادیه عرب که اسفند گذشته گشایش دفتر دیپلماتیک جمهوری چک در قدس را محکوم کرد، به دنبال اعلام حمایت اخیر پراگ از مواضع اخیر رژیم صهیونیستی، از جمهوری چک خواست در خصوص برخی از مواضع خود در قبال فلسطین بازنگری کند.

اواخر اردیبهشت امسال و در حالی که جنگ در نوار غزه ادامه داشت، وزیر خارجه جمهوری چک به همراه همتایان آلمانی و اسلواک خود در همبستگی با رژیم صهیونیستی از سرزمین‌های اشغالی دیدن کرد. «جیکوب کولهانک» وزیر خارجه جمهوری چک پس از بازدید از ساختمانی که بر اثر اصابت راکت تخریب شده گفته بود که «پس از دیدن خرابی‌ها و هراسی که اسرائیل در این روزها تجربه کرده، زبانم بند آمد».

در اوج درگیری‌ها در نوار غزه، رئیس جمهوری چک دستور داد تا پرچم رژیم صهیونیستی بر فراز ساختمان ریاست جمهوری چک برافراشته شود.

رژیم صهیونیستی هم یک روز پس از تصمیم جمهوری چک به گشایش نمایندگی دیپلماتیک این کشور در قدس، ۵ هزار دوز واکسن کرونا مدرنا به پراگ هدیه داد.

به نوشته یورونیوز، توماش پتریچک وزیر امور خارجه جمهوری چک هم با تایید دریافت واکسن از رژیم صهیونیستی گفت سفارت این کشور در تل‌ آویو می‌ماند ولی در عین حال تاکید کرد باز کردن یک نمایندگی دیپلماتیک در بیت‌المقدس به هیچ وجه روابط میان پراگ با تشکیلات خودگردان فلسطینی را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

به نوشته روسیاالیوم، احمد ابوالغیط در تازه واکنش به بده بستان های تل آویو و دولت های اروپایی خواستار بازنگری در برخی مواضع اخیر پراگ در جانبداری از رژیم صهیونیستی به قیمت حقوق تایید شده فلسطینیان در چارچوب سازمان ملل شد. او در دیدار با «جیکوب کولهانک» وزیر خارجه جمهوری چک در مقر اتحادیه عرب گفت که "حفظ فرصت‌های تحقق راه‌حل طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی ضروری است!"

ابوالغیط از رهبران جمهوری چک خواست در خصوص مواضع خود در خصوص مساله فلسطین چه در چارچوب سازمان ملل متحد و چه خارج از آن بازنگری کنند.

او با اشاره به افتتاح دفتر دیپلماتیک جمهوری چک در قدس، موضع‌گیری‌های پراگ را به زیان حقوق فلسطین، جایگاه شهر قدس و وضعیت حقوقی آن به عنوان یک منطقه اشغال شده دانست.

«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب اسفند پارسال و در پی افتتاح دفتر دیپلماتیک جمهوری چک در قدس، در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام، آن را مغایر با حقوق بین‌الملل و سیاست ثابت اروپا در قبال مساله فلسطین دانسته بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha