سامانه‌های هوشمند مشارکت دانشجویان در برنامه‌های فرهنگی ایجاد شد

تهران-ایرنا- مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از راه اندازی سامانه‌های هوشمند در این وزارتخانه خبر داد و گفت: امکان مشارکت دانشجویان در برنامه‌های متناسب با اقتضائات دوران کرونا و حضور بخش های فرهنگی و اجتماعی در پروژه‌یابی مسایل فرهنگی با راه اندازی این سامانه ها فراهم شد.

محمد هادی عسکری عصر پنج شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره راه اندازی سامانه های مجازی اداره کل فرهنگی این وزارتخانه از جمله سامانه جامع نشریات دانشگاهی، سامانه انتخابات نشریات دانشگاهی، سامانه مجامع تخصصی دانشجویی، حسینیه مجازی دانشگاهیان و سامانه باشگاه دانشجویان ایران، ‌اظهار داشت: در این سامانه ها برای فعالان فرهنگی، امکان دسترسی به همه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، آیین نامه، شیوه نامه ها و اساسنامه های مرتبط با گروه های دانشجویی و تشکل ها فراهم و بخش آموزش کاربردی در راستای توانمندسازی فعالان فرهنگی و اجتماعی فعال شده است.

وی افزود: علاوه بر دانشجویان، کارشناسان و مدیران فرهنگی دانشگاه ها و ستاد فرهنگی وزارت علوم نیز به این سامانه ها با سطوح متفاوت دسترسی دارند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: یکی از جهت گیری های اساسی که در این دوره پیگیری شد، توسعه مشارکت و رقابت قانونمند دانشگاهیان بود که بخشی از این برنامه ها در شرایط شیوع و همه گیری بیماری کوید ۱۹، از طریق طراحی و پیاده سازی  سامانه های مرتبط  برای جلب مشارکت بیشتر دانشجویان دنبال شد.

به گفته عسکری، سامانه جامع نشریات دانشگاهی یکی از سامانه هایی است که حتی قبل از شیوع بیماری کووید۱۹ و بر اساس ضرورت انتظام بخشی و وحدت رویه در حوزه نشریات همچنین پیگیری مطالبات  دانشجویان  بر اساس مصوبه شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشجویی طراحی شد. علاوه بر این، با همه گیری بیماری کرونا اقدامات لازم برای طراحی و اجرایی شدن سامانه انتخابات نمایندگان مدیران مسوول در کمیته های ناظر بر نشریات دانشگاه ها به عمل آمد.
وی افزود: انتخابات نمایندگان دانشجویی کمیته ناظر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی همچنین انتخابات نمایندگان مدیران مسوول در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم نیز در این سامانه که از دارای تخصص فنی بالایی است، انجام شد.

راه اندازی حسینیه مجازی دانشگاهیان

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه نخستین سامانه نمایشگاه های مجازی در دوران کرونا توسط اداره کل فرهنگی و اجتماعی و در نمایشگاه دوازدهمین جشنواره بین المللی حرکت و سایر جشنواره های حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم راه اندازی شد، خاطرنشان کرد: نظر به ضرورت تکریم و بزرگداشت مناسبت های مذهبی در دوران کرونا و در راستای فراهم کردن زمینه ابراز ارادت دانشگاهیان به اهل بیت عصمت (ع) و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام، حسینیه مجازی دانشگاهیان طراحی و پیاده سازی شد و در حال حاضر برنامه های مذهبی دانشگاه ها و  اداره کل در قالب این حسینیه پیگیری می شود.

عسکری درباره سامانه جامع مجمع های انتخاباتی هم گفت: سامانه جامع مجمع های انتخاباتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دیگر سامانه های حوزه معاونت فرهنگی است که علاوه برداشتن قابلیت  برگزاری انتخابات انجمن های علمی، کانون های فرهنگی، تشکل ها و اتحادیه های علمی و فرهنگی، قابلیت های دیگری نیز دارد.

قابلیت برگزاری سه مجمع به صورت همزمان، ایجاد کمپین های تبلیغاتی، پرسش و پاسخ از نامزدها و برنامه های ارابه شده آنها، نظارت مستقیم و برخط نماینده وزارت عتف در حین برگزاری انتخابات، قابلیت ارسال درخواست تاسیس مجمع جدید، اطلاع رسانی فعالیت های اتحادیه ها و مجمع های تخصصی، دارا بودن صفحه اختصاصی توسط هر اتحادیه و مجمع تخصصی کانون ها و قابلیت ثبت نام ویژه دوره ها و کارگاه ها از دیگر قابلیت های این سامانه است که عسکری به آن اشاره کرد.

سامانه‌های هوشمند مشارکت دانشجویان در برنامه‌های فرهنگی ایجاد شد

برخورداری دانشجویان از صلاحیت های علمی

وی همچنین گفت: برای پیگیری مطالبات فعالان فرهنگی، این سامانه قابلیتی به نام اتوماسیون اداری دارد که فرایند کامل طرح نویسی، پیگیری طرح و ارایه گزارش کار (با روند تعریف شده کنونی)، ارتباط اعضای مجمع های تابعه با یکدیگر، با اعضای شورای مرکزی، ارتباط اعضای مجمع های سراسرکشور با یکدیگر، ارتباط دبیران مجمع های کشوری با کارشناس های مرتبط در اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آن لحاظ شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در فاز تکمیلی، طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن با قابلیت ارتباط اعضا از طریق پیام رسان، نظرسنجی عمومی، اطلاع رسانی و اخبار حوزه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در دستور کار تیم فنی سامانه است.

عسکری با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگر از دانشگاه‌ها انتظار می رود نقش اساسی در آموزش نیروی مولد کار ایفا کنند، ادامه داد: توانمند سازی شغلی دانشجویان و بالا بردن ضریب اشتغال پذیری دانش آموختگان دانشگاه ها، یکی از مسایلی است که در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری ضرورت آن احساس می شود.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که در اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از نظر ارتباط گسترده با فعالان در دانشگاه ها دنبال می کنیم، برخوردار شدن دانشجویان از برخی صلاحیت ها و برجستگی های علمی و تخصصی است.

راه اندازی باشگاه دانشجویان ایران

این مسوول در وزارت علوم در ادامه این گفت و گو از راه اندازی باشگاه دانشجویان ایران خبر داد و خاطرنشان کرد: با هدف تحقق عدالت آموزشی و بسترسازی مناسب در جهت افزایش دسترسی به آموزش‌های کم هزینه، ارایه خدمات رفاهی به دانشجویان به منظور مدیریت اقتصاد دانشجویی، معرفی فرصت‌های شغلی مرتبط با هر دانشجو، تقویت جایگاه گروه‌های رسمی دانشجویی فعال در دانشگاه‌های سراسر کشور، برقراری عدالت در توزیع امکانات و خدمات، سامانه ملی باشگاه دانشجویان ایران به عنوان اولین شبکه ارتباطی دانشجویان کشور با محوریت دانشجویان طراحی و اجرا شد.

عسکری با تاکید بر لزوم اشتغال دانشجویان بعد از دانش آموختگی، اظهار داشت: هدف همه دانشجویان، اشتغال بعد از دانش آموختگی است اما باید در نظر داشت که امکان جذب و به کارگیری همه دانش آموختگان دانشگاه ها در بخش دولتی وجود ندارد.

وی افزود: بخش خصوصی یا غیردولتی هم به دنبال جذب دانش آموخته ای است که قابلیت بهره برداری توامان از دانش، مهارت و فناوری را داشته باشد. قابلیت ویژه سامانه باشگاه دانشجویان ایران در حوزه توانمندسازی دانشجویان و هدایت برنامه ها به سمت فعالیت‌های مهارت‌افزا، خلاقانه و کارآفرینانه است.

به گفته مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در این سامانه به دنبال تغییر نگرش دانشجویان به بازار کار هستیم چرا که این نگاه مبتنی بر ذهنیت صندلی پیش ساخته است؛ اگر بخواهیم این ذهنیت را عوض کنیم باید مهارت افزایی و کارآفرینی را در دانشگاه ها به صورت جدی و به عنوان یک برنامه فرابخشی دنبال کنیم.

دانشجو باید  ویژگی یک کارآفرین را داشته باشد

عسکری همچنین گفت: برآیند برنامه های نظام آموزشی به این سو هدایت شود که دانش آموختگان دانشگاه ها ویژگی های یک کار آفرین مسلط به توان بازیگری در ایجاد و توسعه فضاهای کسب وکار را داشته باشند و دانشجویان را در زمان تحصیل با موردها و چالش های جدی در کنار تحصیل مواجه کرده و در این زمینه از مشارکت و راهبری استادان مشاور کمک بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: معرفی فعالیت های شغلی مرتبط با رشته تحصیلی دانشجویان از دیگر قابلیت های سامانه باشگاه دانشجویان ایران است تا دانشجویان مهارت های مورد نیاز شغل مورد علاقه خود را در دوران دانشجویی پیدا کنند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به این نکته اشاره کرد که این سامانه انگیزه فعالیت دانشجویی در گروه دانشجویی را بیشتر می کند و شاهد ارتقای سطح کیفی و کمی فعالیت ها هستیم.

عسکری خاطرنشان کرد: سامانه باشگاه دانشجویان، شامل شبکه ارتباطی دانشجویان با گروه های دانشجویی کشور بوده و فازهای بعدی سامانه جامع رفاهی و سامانه جامعِ آموزش فرصت های شغلی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha