فاجعه دلتا کرونا پشت دروازه های فارس

شیراز - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: با توجه به مرگ روزانه تعداد زیادی از مردم استان فارس بر اثر کرونا و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، در هفته های آینده با فاجعه کرونایی در استان مواجه هستیم.

مهرزاد لطفی روز سه شنبه در نشست ستاد استانی کرونا  با توجه به روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا  در فارس و مرگ روزانه تعداد زیادی از هم استانی ها بر اثر این بیماری افزود: بی توجهی ها و سهل انگاری ها در برابر کرونا، یک تهدید جدی بوده و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر را به همراه دارد.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت پیش رو نسبت به بیماری کووید۱۹ و ورود ویروس جهش یافته دلتای هندی در استان، از افزایش قابل توجه مراجعان به مراکز منتخب درمان سرپایی کروناویروس(۱۶ ساعته) در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: این روند نشانگر افزایش سرعت ابتلا به این بیماری و انتقال آن در بین افراد جامعه است.

جان باختن ۷۸ نفر در فارس بر اثر کرونا  در ۷۲ ساعت گذشته

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از فوت ۷۸ نفر در فارس بر اثر کرونا در ۷۲ ساعت گذشته خبر داد و با هشدار به هم استانی ها در خصوص جدی گرفتن پروتکل های بهداشتی گفت:  با توجه به تکمیل ۱۰۰درصدی ظرفیت بخش های بستری بیماران مبتلا به کرونا در استان، تنها راه برون رفت از این وضعیت شدید بحرانی، همکاری و مشارکت کامل مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی نسبت به این بیماری است.

دکتر لطفی یادآور شد: شدت سرایت پذیری، بیماری زایی و مرگ آفرینی ویروس جهش یافته دلتای هندی بسیار بالا است و باید نسبت به رعایت دستورالعمل بهداشتی بیشتر احساس مسوولیت کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز ، از بستری سه هزار و ۶۳۷ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان های استان  خبر داد.

سید روح اله حسینی با بیان آخرین آمارهای مربوط به کرونادر استان فارس عنوان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۵۱۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری شده اند و هم اکنون سه هزار و ۶۳۷ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۳۲۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه در طول بحران شیوع بیماری کووید ۱۹، در مجموع بیش از یک میلیون و ۲۱۹ هزار و ۸۱ مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده است، اظهار کرد: از این تعداد یک میلیون و ۹۱ هزار و ۱۳ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۳۲۳ هزار و ۴۶۶ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۲۸ هزار و ۶۸ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۳ هزار و ۳۲۳ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۴۶ هزار و ۷۸۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

این مقام مسوول در دانشگاه با اعلام جان باختن ۲۳ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را پنج هزار و ۲۵۹ نفر عنوان کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه همچنین از بهبودی ۳۰۵ هزار و ۶۶ نفر از ابتدا تا کنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

او با ابراز تاسف از اینکه موج پنجم بیماری کووید ۱۹ کشور را به شدت درگیر کرده است، عنوان کرد: متاسفانه آمار ابتلا و جان باختن گروه سنی زیر ۶۰ سال، بسیار بالا بوده و این رقم قابل توجهی است؛ اما تنها راهکار فوری برای شکستن این موج و جلوگیری از این حجم ابتلا، رعایت نکات پیشگیرانه از سوی مردم استان است.

دکتر حسینی یادآور شد: تا زمانی که حمایت های مردمی و انجام اقدامات پیشگیرانه از سوی شهروندان صورت نگیرد، تلاش های دستگاه های اجرایی و نظام سلامت بی تاثیر خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha