بزرگی گرایی در توکیو با صعود به فینال/طلای المپیک در انتظار کشتی ایران

توکیو - ایرنا - «محمدرضا گرایی» فرنگی کار وزن ۶۷ کیلوگرم کشورمان در مرحله نیمه نهایی بازیهای المپیک با پیروزی مقابل حریفی از گرجستان به فینال راه یافت.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، پیکارهای کشتی فرنگی بازی‌های المپیک ۱۰ مرداد ماه آغاز و ۱۳ مرداد به کار خود پایان می‌دهد. این پیکارها از ساعت ۶:۳۰ به وقت ایران در سالن ماکوهاری مسه توکیو آغاز می‌شود.

در دو وزن سوم المپیکی کشتی فرنگی تیم ایران تنها در وزن ۶۷ کیلوگرم نماینده دارد که محمدرضا گرایی امروز (سه‌شنبه) به مصاف حریفان خود خواهد رفت.

گرایی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم جولیان آکود از کلمبیا را ۸ بر صفر شکست داد.

او در مرحله یک چهارم نهایی با فرانک استابلر از آلمان (دارنده ۳ طلا و ۲ برنز قهرمانی جهان/ برنز بازی‌های اروپایی/ ۲ طلا و یک برنز قهرمانی اروپا) روبرو شد. حریف آلمانی در همان دقایق نخست ۴ امتیاز از گرایی گرفت. ۲ امتیاز استابلر به دلیل برخورد غیرعمدی دستان گرایی به صورتش بود. در ادامه گرایی با کمرگیری و خاک کردن حریف ۲ امتیاز گرفت و حریف آلمانی به بردن نماینده کشورمان مجموع امتیازاتش را به ۵ رساند.

گرایی در وقت دوم بسیار پرتلاش و پرکار ظاهر شد به طوری که موجب خستگی حریف باتجربه آلمانی شد. گرایی یک امتیاز دیگر با بیرون بردن حریف آلمانی دریافت کرد و فشار سنگین کشتی سبب شد که استابلر دوبنده گرایی را بگیرد و داوران ۲ امتیاز به نماینده کشورمان دادند و امتیازات دو کشتی گیر ۵ بر ۵ برابر شد که به دلیل دریافت امتیاز پایانی از سوی گرایی، نماینده کشورمان پیروز این میدان سخت شد و به نیمه نهایی راه یافت.

گرایی در مرحله نیمه نهایی به مصاف راماز زویدزه دارنده نقره امیدهای جهان از گرجستان رفت و با نتیجه ۶ بر یک حریف خود را شکست داد و به فینال راه یافت تا طلسم ناکامی نمایندگان کشورمان برای رسیدن به فینال شکسته شود.

فرنگی کار گرجستانی در سه دقیقه نخست یک پوئن امتیاز از گرایی گرفت. در تایم دوم، داوران پوئن امتیاز دوم را به نماینده کشورمان دادند که در خاک فرنگی‌کار گرجستانی به دلیل خطا (گرفتن پا) ۲ امتیاز دیگر داوران به نماینده کشورمان دادند اما این موضوع با اعتراض مربیان گرجستانی مواجه شد که از سوی هیات ژوری پذیرفته نشد و گرایی ۴ بر یک از حریف خود پیش افتاد. در ادامه به دلیل خطای حریف گرجستانی او یکبار دیگر در خاک گرایی قرار گرفت و این شیر بچه شیرازی حریف خود را به روی پل برد و ۲ امتیاز دیگر گرفت تا جمع امتیازات خود را به ۶ برساند و با نتیجه ۶ بر یک حریف خود را شکست دهد و به عنوان نخستین نماینده کشتی ایران راهی فینال المپیک شود.

گرایی فردا (چهارشنبه) باید در مبارزه فینال به مصاف پرویز نصیب‌اف از اوکراین برود. این فرنگی کار اوکراینی  برنز جوانان جهان، طلای جوانان اروپا و نقره نوجوانان جهان را در کارنامه دارد.

نصیب‌اف در مرحله نیمه نهایی و در حالی که ۵ بر یک از محمدابراهیم السید از مصر عقب بود در نهایت موفق شد با نتیجه ۷ بر ۶ به پیروزی برسد.

محمدرضا گرایی با حضور در فینال وزن ۶۷ کیلوگرم المپیک به ۶ سال ناکامی کشتی‌گیران کشورمان برای حضور در تورنمنت‌های جهانی و المپیک پایان داد. بعد از حضور قاسم رضایی در فینال وزن ۹۸ کیلوگرم پیکارهای کشتی فرنگی قهرمانی سال ۲۰۱۵ در لاس وگاس آمریکا و بعد از گذشت ۶ سال هیچکدام از ملی‌پوشان کشتی فرنگی نه در المپیک ریو و نه در پیکارهای جهانی نتوانسته‌اند گام به فینال بگذارند.

همچنین تا دقایقی دیگر «محمدعلی گرایی» دارنده ۲ مدال برنز جهان در وزن ۷۷ کیلوگرم برای کسب مدال برنز المپیک باید به مصاف شوهی یابیکو از ژاپن برود.

در وزن ۹۷ کیلوگرم نیز محمدهادی ساروی دارنده طلای قهرمانی آسیا و برنز امیدهای جهان نیز آروی ساوولاینن از فنلاند را پیش رو دارد. ساروی خرداد ماه امسال در جام پیت لازینسکی لهستان موفق به شکست این حریف فنلاندی شده بود.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha