رئیس جمهوری: آمریکا مقصر وخامت اوضاع امنیتی افغانستان است

تهران-ایرنا- اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد دلیل وخیم شدن اوضاع امنیتی افغانستان به دلیل تصمیم "ناگهانی" آمریکا برای خروج تمام نیروهای خود از منطقه است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از "رویترز"، رئیس جمهوری افغانستان به پارلمان این کشور گفت: ما با یک وضعیت پیشبینی نشده در سه ماه گذشته مواجه بودیم. 
وی افزود: دلیل وضعیت کنونی ما این است که این تصمیم (خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان) ناگهانی گرفته شده است. 
غنی همچنین به واشنگتن اخطار داد که خروج تمام نیروهای آمریکایی عواقبی خواهد داشت. 
رئیس جمهوری افغانستان تصریح کرد دولت این کشور با حمایت آمریکا طرحی را برنامه ریزی کرده است که ظرف شش ماه آینده تنش‌ها در این کشور را کاهش خواهد داد. 
طرح خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان قرار است تا پایان ماه جاری میلادی (اوت) تکمیل شود. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است نیروهای خود را قبل از ۱۱ سپتامبر که سالگرد حمله تروریستی به آمریکا است از افغانستان خارج کند. 
با این حال،  در میان درگیری‌های شدید میان نیروهای دولت افغانستان و گروه طالبان و پیشروی‌های گسترده این گروه، نگرانی‌ها از آینده دولت افغانستان افزایش یافته است. 
پایگاه خبری «اورآسیا ریویو» در مطلبی درباره خروج نیروهای نظامی آمریکایی و غربی از افغانستان نوشت: حضور نیروهای آمریکایی و متحدانش در خاک افغانستان پس از دو دهه این ماه به پایان می‌رسد و همزمان بخش وسیعی از خاک این کشور به دست گروه طالبان افتاده که منجر به فرار هزاران شهروند و نیروهای امنیتی افغان از این کشور و پناهنده شدن به کشورهای همسایه به ویژه تاجیکستان شده است. 
 «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در دفاع از تصمیم «جو بایدن» رئیس جمهوری این کشور درباره خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان تاکید کرد که اهداف کشورش برای ترساندن، از بین بردن و شکست دادن القاعده به طور کامل انجام شده است. وی در ادامه افزود به هر حال القاعده در افغانستان حضور دارند اما در مقایسه با سازمانی تروریستی که ۲۰ سال پیش بودند بسیار ناچیز شده‌اند. 
بدین ترتیب به نظر می‌رسد القاعده در تقابل با آمریکا خود را پیروز می‌داند و با ارسال پیامی به هوادارانش در سراسر جهان به دنبال بازسازی تشکل‌ها و انجام عملیاتِ شیطانی‌اش است که با گروهی افراطی در افغانستان آماده برای بهره برداری است. 


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha