پس لرزه‌های برگزیت؛ انگلیس با کمبود مواد غذایی روبروست

لندن – ایرنا – افزایش موانع تجارت پس از برگزیت و کاهش نیروی انسانی ناشی از خروج مهاجران اروپایی و تشدید آن با همه گیری کرونا، موجب اخلال در تولید یا توزیع برخی کالاهای ضروری شده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، شرکت‌های توزیع مواد غذایی در انگلیس می‌گویند که این صنف اکنون در «نقطه بحران» قرار دارد. مدیر یکی از تولید کنندگان مرغ به نام «رانجیت سینگ» معتقد است بحران بیماری کرونا روی سایر مشکلات کشور سرپوش گذاشته است. یکی از این مشکلات کمبود مواد غذایی است که پیش از کرونا، ریشه در برگزیت و خروج مهاجران اروپایی دارد.

دولت برای مقابله با کمبود نیروی انسانی و کنترل بحران در صنعت مواد غذایی، مجبور به اتخاد تصمیم تحت شرایط اضطراری شده و کارگران این بخش را از قرنطینه اجباری معاف کرده است. طبق قانون فعلی، کسانی که علائم کرونا را داشته یا با فردی دارای کرونای مثبت در تماس بوده باشند باید حداقل ده روز خود را ایزوله کنند. این موضوع مشکلات زیادی به ویژه برای صنعت تولید و توزیع مواد غذایی پدید آورده است.

برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) علاوه بر دشوار کردن مسیر واردات مواد غذایی، نیروی انسانی شاغل در این صنعت را نیز به شدت کاهش داده است. کارگران فصلی یا دائمی در این صنف پیش از برگزیت عموماً از کشورهای اروپایی برای کار به انگلیس می آمدند تا کمبود این کشور را جبران کنند. تولیدکنندگان مواد غذایی معتقد هستند که بدون کمک و دخالت فوری دولت، به زودی شاهد قفسه های خالی مواد غذایی در فروشگاه ها خواهیم بود.

قانون مهاجرت جدید انگلیس اکنون فقط به کارگران ماهر و متخصص اجازه ورود می دهد. این برای تولید کنندگان مواد غذایی که به کارگر فصلی و غیرماهر نیاز دارند فاجعه بار بوده است. برخی از مدیران انگلیسی معتقد هستند دولت باید در لیست مشاغل مورد نیاز کشور تجدید نظر کند.

پس لرزه‌های برگزیت؛ انگلیس با کمبود مواد غذایی روبروست

اکنون صنایع انگلیس را دو نوع کمبود، یعنی کمبود نیروی انسانی و کمبود کالا تهدید می کند. هر دوی این کمبود ها نتیجه خروج از اتحادیه اروپا هستند که اکنون به دلیل بیماری کرونا وخیم تر شده اند.

جامعه خودروسازان انگلیس اعلام کرده است امسال ۶۹ هزار و ۹۸ دستگاه خودرو کمتر از سال گذشت تولید می شود. تولید سالانه خودرو در انگلیس امسال 38.4 درصد نسبت به میانگین پنج سال گذشته کاهش داشته است.

روز جمعه، شرکت هوندا پس از 35 سال، کارخانه خودروسازی خود در «سوئیندون» انگلیس را تعطیل کرد. ژاپن انگلیس را به عنوان پلی به بازار خودروی اروپا انتخاب کرده بود که اکنون پس از برگزیت دیگر موضوعیت ندارد. ظرفیت تولید این کارخانه 150 هزار دستگاه در سال بود. علاوه بر کارخانه هوندا، شرکتهای سازنده و تامین کنده قطعات نیز انگلیس را ترک می کنند. تعطیلی  خط تولید هوندا به عنوان نقطه عطفی در صنعت خودروسازی انگلیس برآورد می شود.

در ادامه بحران کمبود نیروی کار به دلیل برگزیت، اکنون شدت یافتن بحران کرونا نیز مزید بر علت شده و فروشگاه های انگلیس را با مشکل مواجه کرده است. پمپ بنزین های انگلیس اعلام کرده اند که نمی توانند برای برخی از توقفگاه های خود سوخت تامین کنند.

شرکت نفت بریتانیا (بی‌پی) اعلام کرده که نمی تواند سوخت مورد نیاز برخی از پمپ بنزین ها را تامین کند. این شرکت کمبود راننده های تانکر حمل بنزین را عامل اصلی این کمبود برشمرده است. مانند سایر موارد یکی از دلایل اصلی این کمبود قرنطینه شدن ناگهانی رانندگان پس از تماس با فردی آلوده است.

اکنون سامانه ملی «آزمون و تعقیب» می تواند به افراد اطلاع دهد که درتماس با فردی آلوده بوده اند. افراد پس از دریافت اخطار بلافاصله باید خود را در منزل به مدت ۱۰ روز قرنطینه کنند. عدم رعایت این مقررات جریمه سنگینی در پی دارد. اکنون به طور روزمره حدود 50 هزار نفر در انگلیس به کرونا مبتلا می شوند. در فاصله بین 8 تا 14 ژوئیه، این سامانه به بیش از 620 هزار نفر اخطار داده و از آنها خواسته است خود را قرنطینه کنند.

تعداد زیاد افراد اخطار گرفته باعث شده فروشگاه ها دچار کمبود کارگر شده و امکان پر کردن فقسه ها را نداشته باشند. کمبود کارگر در فروشگاه ها به همراه کمبود راننده کامیون به وخامت اوضاع افزوده است. کمبود راننده کامیون حتی پیش از کرونا نیز محسوس بود.

پس لرزه‌های برگزیت؛ انگلیس با کمبود مواد غذایی روبروست

به گفته «راد مک کنزی» از سازمان حمل و نقل جاده ای (RHA) انگلیس اکنون شاهد کمبود 100 هزار راننده کامیون است که 20 هزار نفر از آنها که شهروند اتحادیه اروپا بودند، اکنون کشور را ترک کرده اند. به گفته او افزایش مقررات گمرکی و کاغذبازی اضافی موجب شده رانندگان اروپایی تمایلی برای حمل بار به مقصد انگلیس نداشته باشند. وی می گوید حتی اگر کرونا هم نبود باز کشور با کمبود راننده کامیون مواجه بود. یک تولید کننده میوه به مک کنزی گفته است به جای 5 کامیون در هفته وی فقط توانسته است یک کامیون برای حمل میوه های خود پیدا کند.

دولت در اقدامی برای مبارزه با این کمبود نزدیک به 10 هزار نفر از نیروی کار شاغل در صنایع غذایی را از قرنطینه معاف می کند اما به شرطی که یا واکسن زده باشند یا نتیجه منفی تست PCR  را ارائه کنند.

مدیر یکی از بزرگترین شرکت‌های توزیع لبنیات هشدار داده که کشور ممکن است در طول تابستان با کمبود مواد لبنی مواجه شود. این وضعیت نیز با کمبود راننده کامیون مرتبط است.

این شرکت که توزیع لبنیات به ۲ هزار و ۴۰۰ فروشگاه را به عهده دارد می گوید نمی تواند تعهد خود نسبت به 600 فروشگاه را اجرا کند. این شرکت برای تشویق رانندگان مجبور به افزایش دستمزدها شده و می گوید به رانندگان جدید در بدو استخدام یک پاداش دوهزار پوندی خواهد داد. «تسکو» بزرگترین فروشگاه زنجیره ای انگلیس نیز می گوید به رانندگان جدید در هنگام امضای قرارداد استخدام هزار پوند پاداش خواهد داد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha