آزادراه خرم‌آباد - بروجرد - اراک به بهره‌برداری رسید

خرم‌آباد - ایرنا - فاز ۲، سه و چهار آزادراه خرم‌آباد-بروجرد - اراک به طول ۶۷ کیلومتر روز دوشنبه با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید.

 به گزارش ایرنا، طول آزادراه خرم‌آباد – اراک ۱۳۴ کیلومتر است که به صورت ۶ خطه کار می‌شود و خرم‌آباد را به کمربندی شمالی اراک متصل می‌کند. این آزادراه ۴ قطعه اجرایی دارد که این قطعات قابلیت ورود به ترافیک به صورت مجزا را دارند.

در مرحله اول سه قطعه از این پروژه که بیشترین خروجی اقتصادی را برای ارتباطات و ترافیک کشور دارد به عنوان قطعات دارای اولویت اجرا شده است.

بیشترین ابنیه‌ و مسائل پیچیده پروژه در داخل سه قطعه ۲، ۳ و ۴ به طول ۶۷ کیلومتر از خرم‌آباد به بروجرد به بهره‌برداری رسید.

افتتاح این پروژه مسیر خرم‌آباد- اراک را به طول ۳۲ کیلومتر کوتاه و سفری که از شهرستان خرم‌آباد تا بعد از بروجرد که نقطه اتصالی است حدود ۴۳ دقیقه زمان سفر را کوتاه می‌کند.

در حال حاضر نقطه‌های حادثه‌خیز و برف‌گیر گردنه زاغه نزدیک خرم‌آباد و رازان در استان لرستان در جاده قدیم خرم‌آباد به سمت بروجرد وجود دارد که با احداث این آزادراه حذف می‌شود.

این آزادراه به‌صورت ۶ خطه احداث و برای اولین بار تونل‌های بلندی که در مسیر وجود دارد به صورت سه خط رفت و سه خط برگشت است و برای اولین آزاد راه با تونل‌های مسیر ۶ خطه در کشور طراحی و اجرا شده است.

برای پروژه اعتباری بالغ‌بر دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و ارزش روز این پروژه به ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

عوارض خودروهای سواری در این آزادراه حدود ۱۵ هزار تومان پیش‌بینی شده است.

مطالعه و بررسی این پروژه در سال ۹۲ آغاز و قراردادهای آن بسته شد و از سال ۹۳ اجرای کار به‌طور جدی آغاز شد و تقریباً ساخت این پروژه حدود ۷ سال طول کشیده است.

شایان ذکر است قطعات ۲، ۳ و ۴ آزادراه خرم‌آباد -اراک ۶۷ کیلومتر طول دارد و با افتتاح آن مسیر ترانزیتی تهران - جنوب ۳۲ کیلومتر و یا ۴۳ دقیقه کاهش می‌یابد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha