هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای مناطق دامنه‌ای و ارتفاعات مازندران

ساری – ایرنا – هواشناسی مازندران با اعلام هشدار سطح نارنجی از احتمال تکرار طغیان رودخانه‌ها و وقوع سیلاب در مناطق دامنه‌ای و ارتفاعات استان طی دو روز آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا، هواشناسی مازندران امروز دوشنبه بر اساس ارزیابی‌های ماهواره‌ای و پایش نقشه‌های شکل‌گیری جریان‌های شمالی سطح زمین، اعلام کرد که از اوایل امشب تا روز چهارشنبه ۱۳ مرداد در دامنه‌ها و ارتفاعات این استان احتمال بارندگی‌های شدید و جاری شدن سیلاب محلی وجود دارد.

بر اساس این اطلاعیه، با توجه به تداوم جریان‌های مرطوب شمالی همراه با عبور متناوب امواج در تراز میانی جو، ساکنان برخی از مناطق دامنه‌ای و ارتفاعات استان از امشب تا روز چهارشنبه شاهد رگبار باران، رعد و برق و وزش باد خواهند بود. همچنین احتمال بارش تگرگ نیز وجود دارد.

جاری شدن رواآب و وقوع سیلاب محلی و نقطه‌ای، افزایش حجم آب رودخانه‌ها، رانش زمین و ریزش سنگ در محورهای کوهستانی از پیامدهای احتمالی پیش‌بینی شده در این اطلاعیه طی بازه زمانی اعلام شده هستند.

هواشناسی مازندران در اطلاعیه خود از شهروندان خواسته است تا از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها بپرهیزند و به طور جدی از فعالیت‌های کوهنوردی اجتناب کنند. در این اطلاعیه همچنین به دلیل خطر برخورد صاعقه به دامداران نیز توصیه شده که از چرای دام در مناطق مرتفع خودداری کنند و علاقه‌مندان به طبیعت نیز از حضور در این مناطق طی مدت اعلام شده بپرهیزند.

بارندگی‌های شدید تابستانی طی روزهای اخیر سبب وقوع سیلاب در مناطق دامنه‌ای و کوهستانی مازندران شد. زیرساخت‌های تعدادی از روستاهای بخش کجور، بخش بلده و مناطقی از شهرستان سوادکوه در سیل‌های تابستانی چند روز اخیر خسارت دید و تخریب شد.

جاری شدن سیلاب در مناطق بالادست سبب طغیان رودخانه‌ها در مناطق جلگه‌ای شد که به همین دلیل خساراتی را به زیرساخت‌های این مناطق نیز وارد کرد. همچنین در بخش کجور نوشهر نیز حدود ۷۰۰ رأس دام به دلیل وقوع سیل تلف شدند. تخریب پل روستای امیرده در بابل و خسارت به ۲۵ روستا در این شهرستان نیز از پیامدهای سیل تابستانی در روزهای اخیر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha