۱۱ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۳۱
کد خبرنگار: 1336
کد خبر: 84424214
۰ نفر

برچسب‌ها

ازبکستان از الفبای لاتین بصورت رسمی استفاده می کند

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش‌های خبری، جمهوری ازبکستان در آسیای مرکزی که پیش‌تر خواستار تسریع در گذار کامل زبان ازبکی به الفبای لاتین بود از آغاز ماه جاری میلادی استفاده از الفبای لاتین را برای زبان ترکی ازبکی به صورت رسمی آغاز کرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا  به نقل از خبرگزاری «آناتولی ترکیه»، بر اساس این تصمیم دولت ازبکستان، این کشور خواهد کوشید از الفبای ترکی ازبکی برگرفته از الفبای لاتین در کلیه مکاتبات در سازمان‌ها و نهادهای دولتی، اسامی اماکن و خیابان‌ها، اسامی نهادهای و سازمان ها، تابلوها و آگهی‌های تبلیغاتی استفاده کند.

 پیش تر نیز پایگاه اینترنتی اخبار آسیای مرکزی،‌ وزارت دادگستری ازبکستان روز ۱۱ فوریه (پنجشنبه ۲۳ بهمن) در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که دولت این کشور تاریخ مشخص شده و نقشه راه این طرح را تایید کرده  است. 

این تصمیم دولت ازبکستان کمتر از چهار ماه پس از آن اعلام شده که «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور با صدور دستوری خواستار تسریع در گذار کامل زبان ازبکی به الفبای لاتین شده بود.

زبان ازبکی و سایر زبان‌های آسیای میانه تا اواخر دهه ۱۹۲۰ با الفبای فارسی/عربی نوشته می‌شد و سپس به الفبای لاتین تغییر یافت تا زمانی که شوروی در سال ۱۹۴۰ الفبای روسی را وارد کرد. در سال ۱۹۹۳ کمتر از دو سال پس از فروپاشی شوروی، ازبکستان گذار برای بازگشت به الفبای لاتین را آغاز کرد اما الفبای روسی همچنان بطور گسترده‌ای مورد استفاده است. 

در کشور قزاقستان هم روند گذار به الفبای لاتین از سال ۲۰۱۷ در جریان بوده است. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha