دانشگاه علوم پزشکی: فارس برای کاهش همه گیری کرونا تعطیل شود

شیراز-ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: آمارها نشان می دهد که میزان رعایت اصول بهداشتی در استان فارس به کمتر از ۳۵ درصد رسیده و در شرایط کنونی به تعطیلی کامل استان نیاز است.

مهرزاد لطفی روز دوشنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به تکمیل ۱۰۰درصدی ظرفیت بخش های بستری بیماران کرونا در استان، هرگونه سهل انگاری نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط کنونی را تهدیدی جدی برای سلامت عمومی دانست.

وی با بیان اینکه با بستری ۵۲۸ بیمار جدید کرونا در بیمارستان های فارس، متاسفانه بیشترین آمار بستری از ابتدای شیوع تاکنون در استان به ثبت رسیده است، اظهار کرد: بیش از سه هزار و ۵۰۰ بیمار در بخش های کووید۱۹ بیمارستان های فارس بستری شده اند و با افزایش لیست انتظار بیماران مواجهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توجه به وضعیت بحرانی و اوج گرفتن کرونا در فارس، گفت: آمارها نشان می دهند طی هفته های اخیر بسیاری از افزایش موارد ابتلا به صورت خانوادگی بوده که لازم است در صورت مشاهده هرگونه نشانه بیماری، خود را قرنطینه و حفظ فاصله از دیگران را جدی بگیریم تا چرخه های انتقال این بیماری کاهش یابد.

وخامت شرایط جسمی ۳۱۳ بیمار کرونا در بخش های ICU فارس

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز از بستری ۳۱۳ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی ناشی از کرونا  در بخش های ICU استان خبر داد.

سید روح اله حسینی اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۵۲۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در سطح بیمارستان های استان بستری شدند و مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند، به سه هزار و ۵۵۵ نفر رسید.

وی با اشاره به گستردگی روند شیوع بیماری در جامعه افزود: در حال حاضر بیش از سه هزار و ۵۰۰ تخت بستری به بیماران کووید ۱۹ در استان اختصاص داده شده که در حدود هزار تخت بیشتر از موج چهارم کووید۱۹ در استان است.

به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در طول بحران بیماری کووید ۱۹، در مجموع بیش از یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۴۶ مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده که از این تعداد یک میلیون و ۸۵ هزار و ۶۴۳ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده است و با بررسی نمونه های انجام شده، ۳۲۱ هزار و ۲۳۵ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۲۷ هزار و ۴۰۳ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۳ هزار و ۸۸ بیمار مثبت شناسایی شده و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۴۴ هزار و ۳۲۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

حسینی با اعلام جان باختن ۲۸ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را پنج هزار و ۲۳۶ نفر عنوان کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از بهبودی ۳۰۳ هزار و ۴۵۵ نفر از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

وی ادامه داد: با توجه به تحت فشار بودن مدافعان سلامت و خستگی بیش از حد کادر درمان، مشاهده تجمعات مردمی بدون رعایت و حفظ پروتکل های بهداشتی، خستگی آنان را بیشتر می کند؛ چرا که دیدن این اجتماعات و سهل انگاری ها، پیش بینی صحنه های دلخراش دیگری را از بستری شدن شهروندان در بخش های درمانی و مراکز بهداشتی رقم می زند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ابراز تاسف از اینکه آمارها هر روز تلخ تر از دیروز می شود و مدافعان سلامت نیز نسبت به روزهای قبل خسته تر شده اند، از مردم استان خواست تا برای قدردانی از مدافعان سلامت که طی این مدت برای حفظ جان شهروندان، جان خویش را کف دست نهاده اند و از هیچگونه تلاشی دریغ نکرده اند، ملاحظات مربوط به پیشگیری از این بیماری را برای حفظ سلامت خود و عزیزانشان در این موج سهمگین جدی بگیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha