رشد ۳۴۰ برابری ظرفیت پهنای باند هسته شبکه ملی اطلاعات

تهران – ایرنا – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ظرفیت پهنای باند هسته شبکه ملی اطلاعات از ۶۴۸ گیگ در سال ۹۲ به بیش از ۲۲۱ هزار گیگ در سال ۹۹ رسیده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، آذری جهرمی در مراسم افتتاح پارک علم و فناوری استان سمنان که امروز از طریق ویدیو کنفرانس انجام شد، گفت: مسوولیت انجام ماموریت‌های حوزه فناوری در استان‌های مختلف بر عهده وزارت ارتباطات است اما این مهم بدون همکاری همه بخش‌ها اتفاق نمی‌افتد. از ابتدای سال ۹۸ تا پایان سال ۹۹ در مجموع ۲۳۴ میلیارد تومان برای پوشش جاده‌ای نسل سه و چهار اینترنت، پوشش مناطق روستایی و بهبود ارتباطات فیبر نوری در استان سمنان سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

وی افزود: پارک علم و فناوری که امروز در سمنان افتتاح شد، یک حلقه از زنجیره مجموعه پارک‌های اقتصاد دیجیتال در کشور است. در ابتدای دوره وزارت خود اعلام کردم که اقتصاد دیجیتال باید رشد قابل توجهی در درآمد ناخالص داخلی داشته باشد. برای پیشبرد این هدف نیازمند ایجاد ۵ یونیکورن (شرکت‌های با ارزش بیش از یک میلیارد دلار) و ۲۰ هزار شرکت استارتاپی در قاعده این مثلث بودیم تا بتواند به درستی پیش برود.

وزیر ارتباطات با تاکید بر این‌که با حضو جوانان کشور تصمیم گرفتیم این مسیر را پیش ببریم، افزود: مساله مهم برای رسیدن به این هدف، بهبود زیرساخت‌های کشور بود. در سال ۹۶ زمانی که کار را آغاز کردیم، ۵۰ درصد جمعیت شهرهای کشور به اینترنت نسل سوم و چهارم دسترسی داشتند اما اکنون ۱۰۰ درصد شهرهای کشور دارای دسترسی هستند. ۳۰ درصد جمعیت کشور ما در روستاها زندگی می‌کنند که آن زمان به اینترنت دسترسی نداشتند اما امروز ۹۸.۵ درصد جامعه روستایی ما به پهن‌باند دسترسی دارند و این به منزله فراهم شدن زیرساختی برای کسب‌وکارها است.

جهرمی خاطرنشان کرد: اولین گامی که وزارت ارتباطات برای رسیدن به این هدف برداشت، توسعه پهنای باند ارتباطات شبکه ملی اطلاعات و هسته شبکه پهن‌باند کشور بود. ظرفیت پهنای باند هسته شبکه ملی اطلاعات از ۶۴۸ گیگ در سال ۹۲ به بیش از ۲۲۱ هزار گیگ رسیده است. ایجاد مراکز داده، خدمات ابری و خدمات پایه به این دلیل بود که جوانان کشور بتوانند این حرکت بزرگ را رقم بزنند.

وی افزود: سال ۹۲ سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی ۱.۷ درصد بود که در سال ۹۹ و با گذشت حدود هشت سال به ۶.۴ رسید و پیش‌بینی می‌شود تا انتهای امسال این عدد به ۷.۲ درصد برسد؛ این تحول بزرگ را جوانان کشور رقم زدند.

جهرمی افزود: ما در عصر دیجیتال، جز توسعه زیرساخت‌ها یک وظیفه مهم دیگر هم داریم که آن توانمندسازی جوانان است. برای انجام این کار طرح «نوآفرین» را اجرایی کردیم و به واسطه آن اکنون ۱۰ هزار شرکت استارتاپی در آن ثبت‌نام کرده‌اند تا بتوانند از مشوق‌هایی مانند تسهیلات و منابع دولت استفاده کنند.

 وزیر ارتباطات تاکید کرد: شرکت‌هایی که در نوآفرین ثبت‌نام کرده‌اند را به مدت سه سال تحت حمایت خود قرار می‌دهیم تا درآمد سالانه آن‌ها به ۵۰۰ میلیون تومان برسد. در گام دوم پارک‌های اقتصاد دیجیتال شکل گرفتند تا شرکت‌های کوچک با درآمد ۵۰۰ میلیون تومان در سال را تحویل بگیرند و شرکت‌هایی با سایز درآمدی پنج میلیارد تومان در سال را تحویل دهند.

وی ادامه داد: پیش از این پارک‌های اقتصاد دیجیتال در تهران، مشهد و استان فارس ایجاد شده است. در این پارک تمرکز ما بیشتر روی حوزه کشاورزی و فضایی است و سازمان فضایی نیز بخشی از فعالیت‌های استارتاپی فضایی در استان سمنان پیگیری می‌کند. این نهاد و مجموعه فعالیت را به تمام جوانان استان سمنان تقدیم می‌کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha