تامین سلامت پروازها با راه‌اندازی سامانه RVR در فرودگاه یزد

یزد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی یزد گفت: سامانه RVR که هرگونه تغییر ناگهانی شرایط نامساعد جوی را به سرعت شناسایی و در کوتاه‌ترین زمان به خلبان اطلاع می‌دهد بزودی در فردوگاه شهید صدوقی یزد راه اندازی می شود.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی این اداره‌کل، رضا برهانی افزود: این سامانه با بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان هواشناسی کشور در فرودگاه شهید صدوقی یزد اجرا و آماده بهره‌برداری است.

وی ادامه داد: این سامانه یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین دستگاه‌های ناوبری شامل دو سنجنده سمت و سرعت باد به همراه دکل شکننده در دو سوی باند و سنسور دید افقی LT۳۱ در راستای باند است.

این مسوول گفت: سامانه RVR قادر به اندازه‌گیری دقیق پارامترهای جوی در مجاورت باند است و هرگونه تغییر ناگهانی شرایط نامساعد جوی را به سرعت شناسایی و در کوتاه‌ترین زمان به خلبان اطلاع می‌دهد که نقش موثری در تضمین سلامت پرواز در شرایط نامساعد جوی دارد.

برهانی بیان کرد: داده‌های حاصل از این سامانه که بر اساس استانداردهای سازمان جهانی هواپیمایی (ICAO) اجرا شده به طور همزمان در مرکز هواشناسی فرودگاهی و برج مراقبت پرواز قابل رویت و در کنترل ترافیک هوایی بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل هواشناسی یزد گفت: با نصب و راه‌اندازی این سامانه و قرار گرفتن در کنار سیستم ILS فرودگاهی به خلبان امکان فرود با دید افقی تا ۵۵۰ متر داده خواهد شد.

برهانی با اشاره به اینکه فراوانی وقوع طوفان‌های گرد و خاک و بعضاٌ تشکیل مه صبحگاهی در فصل زمستان باعث کاهش دید افقی و لغو شدن تعدادی از پروازها می‌شود تصریح کرد: با نصب این سامانه بخش عمده‌ای از این مشکلات برطرف خواهد شد.

فرودگاه شهید صدوقی یزد در فاصله ۱۰ کیلومتری مرکز این استان قرار دارد و  ۱۵ دی ۱۳۴۸ افتتاح شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha