تندیس بنیانگذار کوهنوردی علمی کشور در همدان رونمایی شد

همدان- ایرنا- تندیس استاد "محمود اجل" بنیانگذار کوهنوردی علمی کشور روز دوشنبه در مراسمی با حضور رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور در همدان رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان در این مراسم گفت: برای نخستین بار تندیس بنیانگذار کوهنوردی حرفه‌ای و علمی کشور تابستان امسال در این شهر نصب شد.

"علیرضا گوهری" اظهار داشت: مرحوم اجل نخستین کوهنورد کلاسیک ایران بود و قله‌های مرتفع کشور از جمله دماوند، علم کوه، اشترانکوه، دنا و زردکوه برای اولین بار توسط وی فتح شد.

رییس فدراسیون کوهنوردی کشور نیز با بیان اینکه این تندیس در میدان گنجنامه همدان نصب شده، گفت: این مجسمه به ارتفاع چهار متر و با بهترین مواد مجسمه‌سازی از جمله فایبرگلاس مخصوص و مقاوم ساخته شده است.

"رضا زارعی" افزود: اجل پدر کوهنوردی ایران است که برای نخستین بار به بسیاری از قله‌های ایران صعود و از مناطق طبیعی بازدید کرده، اجل همچنین به حدود ۴۰۰ قله در کشور صعود کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اجل نخستین کتاب «راهنمای صعود به قلل ایران» را نگارش و مصور کرده و مجموعه سروده‌هایی در مورد طبیعت و کوهستان دارد.

زنده یاد محمود اجل در سال ۱۲۸۱ در شهر همدان متولد و در سن هفت سالگی در سال ۱۲۸۸ همراه پدرش به قله الوند صعود کرد و با این صعود چنان عشق، علاقه و شوری در او پدیدار شد که تا زمانی که توان کوه رفتن داشت به این ورزش ادامه داد.

وی در سال ۱۳۲۷ و در سن ۴۶ سالگی به اتفاق همنوردان جوان، گروه کوهنوردان آزاد را تاسیس کرد و سپس شعبه‌هایی در شهرهای همدان، رشت و کرمان ایجاد شد.

اجل پس از عمری تلاش سازنده و تشویق به مثبت اندیشی برای پیشبرد و اعتلای ورزش کوهنوردی و در سال ۱۳۴۲ به خاطر کهولت سن و دردهای شدید مفصلی از کوهنوردی باز ایستاد و در سال ۶۲ درگذشت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha