۶ چالش مجتمع صنعتی فولاد اسفراین به فناوران کشور ارایه شد

تهران- ایرنا- ۶ چالش مجتمع صنعتی فولاد اسفراین در رویداد مجازی فرصت سازی کسب و کار در مسایل صنعتی اسفراین با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به اعضای هیات علمی، شرکت های دانش بنیان وفناوران کشور ارایه شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا،  پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری و مشارکت مجتمع صنعتی فولاد اسفراین با هدف فرصت‌سازی کسب و کار در مسایل صنعتی و تأمین نیاز فناورانه این مجتمع صنعتی و جذب ایده‌های برتر در جهت رفع چالش‌ روز دوشنبه نخستین رویداد ریورس پیچ را با حضور مجازی اساتید، دانشجویان و استارتاپ‌ها برگزار کرد.

در این برنامه از سوی مسئولان واحد تحقیق و توسعه مجتمع صنعتی فولاد اسفراین ۶ چالش این مجموعه ارایه شد.

در این رویداد ساخت صفحات لغزشی(Slide Plate) مانیپولاتور ماشین آهنگری SXP۶۵ به روش نوردی از جنس Alzen به عنوان نخستین چالش مطرح شد.

صفحات لغزشی مانیپولاتور ماشین آهنگری یکی از قطعات مصرفی بود که در صورت نداشتن کیفیت مناسب سبب خارج شدن دستگاه‌های آهنگری از سرویس و کاهش راندمان تولید می‌شود. به گفته مسوولان بخش واحد تحقیق و توسعه این مجتمع صنعتی، تاکنون این قطعات چندین بار از تولیدکنندگان داخلی خریداری شده است که به هیچ وجه قابل رقابت با نمونه خارجی نیست.

دومین چالش تولید مقاطع بزرگتر از mm ۵۰۰ فولادهای پرکربن – پرکروم لدبوریتی بدون ایجاد ترک سطحی و عیوب داخلی است،  فولاد ابزاری سردکار مورد بحث در این پروژه شامل ۳ گرید فولادی K۱۰۰، K۱۱۰، K۱۰۷  است که بالای ۱.۵ درصد کربن و بالای ۱۲ درصد کروم داشته و در صنایع قالب‌سازی کاربرد بسیار زیادی دارند، تولید این فولادها چه در مرحله شمش‌ریزی و چه در مرحله آهنگری با مسایل و مشکلات خاصی مواجه است.

با توجه به حضور مقدار زیاد عناصر آلیاژی نظیر کروم و کربن در ترکیب شیمیایی این گریدهای فولادی و جدایش این عناصر در شمش اولیه، تشکیل کاربیدهای درشت در قسمت‌های میانی شمش بسیار محتمل بوده و این امر، علاوه‌بر ایجاد ناهمگنی در ساختار شمش و در نهایت محصول تولیدی باعث می‌شود در حین آهنگری ترک و عیوب داخلی زیادی در میلگرد حاصله ایجاد شود.

سومین چالش مطرح شده در این رویداد، طراحی و ساخت کوکیل و متعلقات و ریخته‌گری شمش توخالی(Hollow Ingot) تا قطر بیرونی ۲۰۰۰mm است. در حال حاضر تولید رینگ و لوله‌های سنگین و فوق سنگین فولادی در مجتمع صنعتی اسفراین از شمش توپر انجام می‌گیرد که این موضوع، علاوه‌بر افزایش مدت زمان تولید، باعث هدررفت مواد و افزایش هزینه‌های تولید می‌شود.

از این‌رو برای جلوگیری از این موضوع و افزایش توان رقابتی در تولید این گونه محصولات لازم است در فرآیند تولید لوله و رینگ‌های بزرگ به جای شمش توپر از شمش‌های توخالی استفاده شود. همچنین در شمش‌های توپر عیوب انجمادی شامل جدایش به گونه‌ای است که طی فرآیندهای تولیدی بعدی شامل آهنگری عیوب فوق منشأ ایجاد عیب می‌شود،  از این‌رو تولید شمش‌های توخالی به عنوان گلوگاه‌های استراتژیک مطرح است.

چهارمین چالش ساخت دستگاه ابعادبرداری قطعات و محصولات تولیدی در پرس در حالت داغ و در حین فرآیند آهنگری با پرس است. آهنگری یک فرآیند تولید قطعات شامل شکل‌دهی به صورت ضربه‌ای – فشاری است، طی آهنگری شکل‌دهی بر مبنای فشار موضعی صورت می‌گیرد. قطعات آهنگری به علت خواص نسبتا همگن عیوب ساختاری کم در صنایع مختلف کاربرد گسترده‌ای دارد.

امروزه صنعت آهنگری صنعت استراتژیک و بسیار مهمی در جهان است که سرمایه‌گذاری زیادی در راستای کاهش زمان تولید و افزایش کیفیت محصولات انجام می‌شود. پیش از آهنگری برای جلوگیری از کار سختی قطعات باید در محدوده دمایی ۱۲۰۰- ۹۰۰ گرمایش شوند. اندازه‌گیری ابعاد در حالت داغ مرحله بسیار مهمی در فرآیند آهنگری است.

اندازه‌گیری ابعاد در حالت داغ اطلاعات مهمی را برای ادامه فرآیند در اختیار اپراتور قرار می‌دهد، چون فرآیند آهنگری چند مرحله‌ای بوده و طی آن ممکن است شکل قطعه نامتقارن شود. بدون اندازه‌گیری دقیق ابعاد پرت مواد زیاد بوده و در برخی مواقع باعث نبود مواد کافی برای رسیدن به ابعاد نهایی می‌شود. روش‌های کنونی اندازه‌گیری تماسی است که این روش‌ها هم زمان‌بر بوده و دقت ابعادی نسبتاً کم است.

ساخت دستگاه FerritoScope برای ارزیابی میزان فریت دلتا در فولادهای زنگ نزن پنجمین چالش ارایه شده در این رویداد است. فولادهای زنگ نزن در صنایع مختلف کاربرد دریایی، غذایی و ...دارند. در این بین فولادهای آستنیتی و داپلکس به دلیل داشتن ساختار دو فازی جایگاه ویژه‌ای از لحاظ خواص مکانیکی دارند.

اندازه‌گیری فریت چه در فولادهای آستنیتی و چه در فولادهای داپلکس همواره یکی از دغدغه‌های مهم در تولید این آلیاژهاست. دستگاه فریتوسکوپ به دلیل دقت بالا و قابل حمل بودن یکی از تجهیزات مهم برای ارزیابی این فولادها است. در حال حاضر اندازه‌گیری فریت دلتا و فریت در ساختارهای دو فازی به صورت چشمی و تئوریتیکی انجام می‌شود که با دستیابی به این تجهیز دقت کاری در ارزیابی ساختارهای فوق افزایش خواهد داشت.

ششمین چالش طراحی و ساخت ماشین مخصوص تمام اتومات کف تراشی، سوراخ کاری، قلاویزکاری محورهای واگن ارایه شد. با توجه به زمان بر بودن اتومات کف تراشی، سوراخکاری، قلاویزکاری محورهای واگن و اینکه مجتمع صنعتی اسفراین در حال تبدیل شدن به قطب تولید محور در کشور است. این تجهیز بار ترافیکی موجود در خط تولید را کاسته و افزایش بهره‌وری را در پی خواهد داشت. دستیابی به این تکنولوژی نقطه عطفی در قطعه‌زنی با تیراژ بالا در مجتمع صنعتی اسفراین خواهد بود.

پس از برگزاری این رویداد و طرح چالش‌ها توسط متخصصان و کارشناسان فولاد اساتید، دانشجویان، استارتاپ‌ها و صاحبان ایده تا ۱۵ شهریور ماه فرصت دارند تا ایده‌های خود را قالب پروپوزال تکمیل و به ایمیل info@utstpark.ir ارسال کنند. پس از ارزیابی و بررسی ایده‌های فناورانه رسیده و تعیین طرح‌های برتر در جلسه‌ای برنامه‌ریزی‌های لازم برای همکاری و تعامل بیشتر انجام می‌شود. در گام بعدی رویدادی با حضور سرمایه‌گذاران و صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر شتاب دهنده‌ها با هدف فرصت‌سازی کسب و کار برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha