ناپایداری‌های جوی تا روز چهارشنبه در کردستان ادامه دارد

سنندج - ایرنا - رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: طبق پیش‌بینی‌ها، شرایط ناپایداری جوی تا روز چهارشنبه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب همراه با وزش باد گاهی اوقات شدید و پدیده گرد و خاک در استان ادامه دارد.

نشمیل احمدیانی روز دوشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شرایط در شهرستان‌های دیواندره، سقز، بیجار و شمال سنندج و مریوان به صورت رگبار پراکنده و رعد و برق پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: امروز آسمان کردستان پتانسیل بیشتری برای بارش دارد و آبگرفتگی و سیلاب‌های موقت در نیمه شمالی استان دور از انتظار نیست.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان ادامه داد: در شبانه روز گذشته، گل تپه سقز ۳.۵ میلی‌متر، آویهنگ ۲.۳، بیجار ۱.۴، زرینه ۱.۲، بانه یک، یاسوکند ۶ دهم، هزارکانیان و سقز هرکدام با چهار دهم میلی‌متر به ترتیب بیشترین میزان بارش را در استان داشتند.

احمدیانی با اشاره به اینکه از فردا تا پایان هفته دمای هوای استان ۲ تا سه درجه سانتی گراد افزایش می‌یابد، افزود: در شبانه روز گذشته سلین با دمای ۴۱ درجه گرمترین و دهگلان با دمای ۱۱ درجه سانتی گراد سردترین نقطه استان بودند.

وی یادآور شد: در این مدت دمای شهر سنندج مرکز استان نیز در سردترین حالت ۲۲ درجه و در گرمترین ساعت ۳۶ درجه سانتی گراد به ثبت رسید.

میانگین بارندگی‌های کردستان از آغاز سال زراعی جاری(اول مهر پارسال) تاکنون ۲۹۱ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته (۵۱۹ میلی‌متر) ۴۴ درصد و در مقایسه با دوره بلندمدت (۲۵ تا ۳۰ سال قبل) حدود ۴۴۶ میلی‌متر، ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha