خارطوم: سد النهضه نیروگاهای تولید برق در سودان را تهدید می‌کند

تهران - ایرنا - سودان اعلام کرد که بی‌اطلاعی از روند آب گیری سد النهضه ، نیروگاههای تولید برق این کشور را تهدید می‌کند.

به گزارش ایرنا، الجزیره مباشر روز دوشنبه به نقل از وزیر خارجه سودان گزارش داد که خارطوم اطلاع نداشتن از روند آبگیری سد النهضه را تهدیدی قریب‌الوقوع برای نیروگاه‌های سدهای خود می‌داند.

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که « مریم الصادق المهدی» وزیر خارجه سودان اعلام کرد، خارطوم از ابتکار الجزایر که خواستار ملاقات مستقیم رهبران مصر، سودان و اتیوپی برای دستیابی به راه حل اختلافات موجود در خصوص سد النهضه است، استقبال می‌کند.

پایگاه خبری البلاد هم با اشاره به دیدار وزیر خارجه الجزایر با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر ، نوشت ؛ الجزایر در این پرونده از مصر حمایت می‌کند.  وزیر خارجه الجزایر یک دیپلمات عالی رتبه است و قصد دارد با روابط خوبی که با طرفین دارد میان مصر ، سودان و اتیوپی میانجیگری کند.

الجزایر ابتکار دیپلماتیک خود را برای یافتن راه‌حلی برای بحران سد النهضه آغاز کرده است؛ وزیر امور خارجه الجزایر به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری این کشور برنامه خود برای حل مسالمت آمیز درگیری‌ها بر سر بحران سد النهضه را به آدیس‌آبابا و خارطوم منتقل کرد.

در دیدار روز شنبه با همتای الجزایری‌اش در خارطوم، وزیر خارجه سودان گفت:‌ خارطوم به دنبال دستیابی به راه حلی دیپلماتیک برای بحران سد النهضه است. او بر موضع محکم سودان مبنی بر ضرورت یک توافقنامه حقوقی الزام آور در مورد آبگیری و بهره‌برداری از سد، تاکید کرد.

حمایت‌های الجزایر از مصر و سودان در خصوص سد النهضه در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه در تماس تلفنی با ابی احمدعلی نخست وزیر اتیوپی تاکید کرد که آنکارا به «حمایت همه جانبه» از اتیوپی که با دو بحران درگیری مسلحانه در منطقه  تیگرای و بحران سد النهضه با مصر و سودان مواجه است، ادامه می دهد.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha