پارک پردیسان در آستانه تبدیل به نخستین منطقه حفاظت شده شهری

تهران - ایرنا - مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تصویب پارک پردیسان به عنوان اولین منطقه حفاظت شده شهری تنها راه حفاظت از آن است و مخالف ثبت آن توسط وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، محمد مدادی در پی انتشار اخباری مبنی بر الزام شهرداری از طرف شورای شهر تهران برای پیگیری ثبت پارک پردیسان به عنوان میراث طبیعی توسط وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، افزود: تصویب پارک پردیسان به عنوان اولین منطقه حفاظت شده شهری تنها راه حفاظت از آن است و مخالف ثبت آن توسط وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.

وی ادامه داد: ثبت پارک طبیعت پردیسان به عنوان میراث طبیعی نه تنها رافع مشکلات آن نبوده و کمکی به حفاظت از آن نمی کند بلکه مانند سایر موارد مشابه که تحت مدیریت دوگانه سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت میراث قرار دارند، دچار تعارض و تداخل مدیریتی شده و مشکلات آن دو چندان خواهد شد. 

مسئول هماهنگی مدیریت پارک پردیسان با اشاره به مالکیت سازمان محیط زیست بر پارک پردیسان افزود: پارک طبیعت پردیسان متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست است و دارای برنامه مدیریتی است و در قالب مناطق طبیعی ویژه شهری با اهداف ملی و بین المللی اداره می شود از این رو ثبت آن توسط وزارت میراث امکانپذیر نیست. البته این پارک از قبل از انقلاب و در برهه های مختلف مورد توجه و مطالبه مدیریت های مختلف شهری و غیر شهری بوده اما تاکنون با پافشاری و مقاومت سازمان  از تعرض و تخریب آن به بهانه های مختلف جلوگیری شده است.

وی با اشاره به دغدغه مندی رهبر معظم انقلاب در خصوص بوستان ها و فضای سبز شهر تهران که به طور مکرر در بیانات خود اشاره داشته اند، گفت: تنها راه اطمینان حفاظت از پارک پردیسان در طولانی مدت، ثبت آن به عنوان منطقه حفاظت شده شهری توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست است که خوشبختانه اقدامات در این زمینه از دو ماه پیش آغاز و پیشنهاد مکتوب آن به دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان ارایه شده است و امیدواریم در اولین جلسه شورای عالی محیط زیست در دولت آینده این امر محقق و رژیم حقوقی مناطق تحت مدیریت سازمان، بر پارک پردیسان نیز حاکم شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha