تابستانه کتاب با افزایش ۵۰ درصدی سقف خرید در مازندران آغاز شد

ساری – ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: طرح تابستانه کتاب در ۳۳ کتابفروشی سراسر مازندران با افزایش ۵۰ درصدی سقف خرید نسبت به دوره‌های گذشته آغاز شده و دوستداران کتاب می‌توانند تا پایان هفته کتاب‌های مد نظر خود را در این جشنواره تابستانی کتاب تهیه کنند.

به گزارش ایرنا، طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ که از ۹ مرداد در ۹۵۸ کتابفروشی سراسر کشور به طور همزمان آغاز شد، طی دو روز اخیر در ۳۳ کتابفروشی شهرهای مختلف مازندران نیز برپا شده و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی می‌توانند تا ۱۵ مرداد از یارانه ۲۰ درصدی خرید کتاب بهره‌مند شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آغاز طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ در ۳۳ کتابفروشی مازندران، گفت: در این دوره نیز مانند دوره‌های قبلی فروش فصلی کتاب تخفیف ۲۰ درصدی برای خریداران در نظر گرفته شده است. اما تفاوت این دوره با دوره‌های قبلی افزایش سقف خرید است که سبب می‌شود خریداران از تخفیف بیشتری بهره‌مند شوند.

وی افزود: از پاییزه کتاب ۱۳۹۹ تا بهارانه کتاب ۱۴۰۰ که خرداد امسال برگزار شد سقف خرید کتاب برای هر کد ملی ۲۰۰ هزار تومان بود که با احتساب تخفیف ۲۰ درصدی برای هر کد ملی، به هر خریدار بابت ۲۰۰ هزار تومان خرید ۴۰ هزار تومان تخفیف داده می‌شد. اما در تابستانه کتاب ۱۴۰۰ سقف خرید با ۵۰ درصد افزایش به ۳۰۰ هزار تومان رسیده که میزان یارانه خرید کتاب برای هر کد ملی را با توجه به تخفیف ۲۰ درصدی به ۶۰ هزار تومان افزایش داده است.

تابستانه کتاب با افزایش ۵۰ درصدی سقف خرید در مازندران آغاز شد

این مسئول خاطرنشان کرد: افرادی که مایل به خرید بیشتر از ۳۰۰ هزار تومان کتاب و بهره‌مندی بیشتر از یارانه کتاب هستند می‌توانند با استفاده از کد ملی سایر اعضای خانواده اقدام به خرید کتاب در این طرح فصلی کنند. یعنی یک خانواده سه نفره می‌تواند با استفاده از سه کد ملی و سقف خرید ۹۰۰ هزار تومان از تخفیف ۱۸۰ هزار تومانی بهره‌مند شود.

کتابفروشی‌های عضو

طبق اعلام مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در ساری کتابفروشی‌های امیرکبیر، اکسیر قلم، پاتوق کتاب ساری، شهر کتاب، نشر وارش، کتاب سرو، شبره و کتب پزشکی اندیشه مجری طرح هستند. در قائمشهر فروشگاه‌های پارس، سرزمین کتاب، سلام، شهر کتاب و کتاب سایه، در چالوس شهر کتاب فخر حسینی، شهر کتاب جعفری و کتابسرای پردیس، در بابل نشر چشمه، کتاب البرز، سرو بابل و کتاب مهتاب، در تنکابن زبانسرای پویا، شهر کتاب و کتابفروشی بیگی، در نکا شهر کتاب و کتابفروشی رحجمان‌پرست، در بابلسر شهر کتاب لامعی و شهر کتاب شفیع‌زاده، در آمل کتابفروشی‌های جهان کتاب و فرفرکا و در شهرهای بهشهر، رویان، محمودآباد و نوشهر نیز فروشگاه‌های شهر کتاب تا ۱۵ مرداد فروش یارانه‌ای کتاب را انجام می‌دهند.

آغاز پررونق تابستانه کتاب در مازندران

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار کرد: در تابستانه کتاب ۱۳۹۹ که طی ۱۳ روز از ۱۸ تا ۳۰ مرداد برگزار شده بود، ۲۶ کتابفروشی مازندران عضو طرح بودند که ۲۰ هزار و ۷۷۹ جلد کتاب به ارزش بیش از ۸۰۸ میلیون تومان به دوستداران کتاب در سراسر استان عرضه کردند.

زارع افزود: امسال این طرح در هفت روز برگزار می‌شود که امروز سومین روز آن است و تا جمعه همین هفته ادامه دارد. طبق آمارهای مؤسسه خانه کتاب از روز شنبه تا ظهر امروز – دوشنبه- ۶ هزار و ۸۸۷ جلد کتاب با قیمت مجموع حدود ۳۸۰ میلیون تومان توسط مازندرانی‌ها در طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ خریداری شده است که بالاتر از میانگین فروش کتاب در تابستانه کتاب ۱۳۹۹ است.

وی اظهار کرد: پارسال به طور میانگین در هر روز یکهزار و ۵۹۸ کتاب توسط مازندرانی‌ها در طرح تابستانه کتاب خریداری شده بود. اما از ابتدای طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ تا کنون این رقم به ۲ هزار و ۲۹۵ کتاب در روز رسیده که به نظر می‌رسد در حال افزایش است. میانگین قیمتی خرید کتاب در طرح تابستانه ۱۳۹۹ نیز ۶۲ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان بود که طی از شنبه تا امروز ظهر به حدود ۱۲۵ میلیون تومان رسیده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: خوشبختانه مازندرانی‌ها طی دو سال اخیر روند رو به رشدی در استقبال از خرید یارانه‌ای کتاب نشان دادند که بر اساس آمارهای موجود این روند همچنان ادامه دارد. پارسال در چهار طرح فروش فصلی، ۶۶ هزار و ۳۳۵ کتاب به ارزش اقتصادی بیش از ۲۷ میلیارد ریال توسط مازندرانی‌ها خریداری شد که این استان را بین استان‌های پرفروش کتاب طرح‌های فصلی قرار داد.

تابستانه کتاب با افزایش ۵۰ درصدی سقف خرید در مازندران آغاز شد

مازندران پس از تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، فارس، کردستان هشتمین استان از نظر تعداد کتابفروشی‌های عضو در طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ است.

مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و تسهیل خرید کتاب برای علاقه‌مندان و خانواده‌ها، طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب را در سراسر کشور برگزار می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha