احداث و توسعه ۳ هزار گلخانه در سال ۱۴۰۰

تهران- ایرنا- مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال سه هزار و ۵۲ هکتار انواع گلخانه در ۱۰ استان مستعد احداث می‌شود، گفت: در سال ۹۹ بیش از ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای ساخت گلخانه‌ها به متقاضیان پرداخت شد.

به گزارش روز دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «داریوش سالم پور» افزود: بیشترین برنامه ابلاغی احداث این گلخانه ها مربوط به استان های مستعد از نظر اقلیمی، زیرساختی، نزدیکی به بازارهای هدف و دسترسی به نیروی انسانی مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، تهران، آذربایجان شرقی و اردبیل (منطقه مغان) است.

وی با بیان این که سال گذشته ۴۵ درصد گلخانه ها به صورت خوداجرایی و با سرمایه سرمایه گذاران احداث شد، اظهار داشت: امسال از محل صندوق توسعه ملی و یا بند الف تبصره (۱۸) قانون بودجه ۱۴۰۰ منابع اعتباری ارزان قیمت برای مناطق کم برخوردار و مناطق برخوردار برای ساخت گلخانه ها تخصیص و پس از تلفیق با منابع داخلی بانک ها در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

سالم پور درباره پیش بینی تامین برق مورد نیاز گلخانه های کشور با توجه به مشکلات قطعی برق در کشور گفت: در طرح توسعه گلخانه ها یکی از الزامات، پیش بینی ژنراتور برای تولید برق اضطراری به ویژه در گلخانه های بزرگ مقیاس  و تجاری است.

وی ادامه داد: برخی از گلخانه های بزرگ مقیاس در کشور، واحد هاب نیروگاه سیار تولید همزمان برق و حرارت ( CCHP ) دارند که علاوه بر تامین برق، حرارت و دی اکسید کربن مورد نیاز واحدهای تولیدی خود، می توانند برق مازاد را به شبکه برق سراسری بفروشند.

مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی در مورد اصلاح گلخانه های سنتی و چوبی در کشور نیز اذعان داشت: برنامه ما در افق ۱۰ ساله، اصلاح، بازسازی و نوسازی بیش از ۵ هزار گلخانه سنتی، چوبی و فرسوده در کشور است.

سالم پور اضافه کرد: برای هر سال نزدیک به ۶۵۰ تا ۷۰۰ هکتار اصلاح و بازسازی گلخانه های سنتی و فرسوده را برنامه ریزی و به استان ها ابلاغ کرده ایم.

به گزارش ایرنا، طرح توسعه گلخانه ها از طرح های اولویت دار و شاخص وزارت جهاد کشاورزی در حوزه افزایش بهره وری و تولید، افزایش کارایی و صرفه جویی آب بوده که از سال ۹۵ در قالب برنامه اقتصاد مقاومتی تصویب شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha