۱۱ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۲
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 84423699
۰ نفر

برچسب‌ها

آتش، گردشگران را از جنوب شرق اروپا فراری داد

تهران- ایرنا- صنعت گردشگری در اروپا که بعد از حدود دوسال شیوع مرگبار کرونا، در هفته های اخیر گام هایی کوچک برداشته بود حالا بار دیگر و این بار با تداوم آتش سوزی ها در کشورهای جنوب شرق اروپا ، مناطق ساحلی بار دیگر خالی از گردشگر شدند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تارنمای این روزنامه انگلیسی، در حالیکه صنعت گردشگری در اروپا پس از کاهش نرخ ابتلا به کووید-۱۹ می رفت که جان تازه ای بگیرد، موج بی سابقه گرما ناشی از تغییرات اقلیمی سبب وقوع آتش سوزی های مهیب در مناطق گردشگری جنوب اروپا شده است. گزارش ها نشان می دهد آتش سوزی جنگل ها در سراسر ایتالیا، اسپانیا، یونان و ترکیه در میانه موج گرما باعث بالا رفتن دما تا بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد شده است.

درواقع جنوب اروپا به دلیل شرایط آب و هوایی ویژه ای که در مقایسه با سایر بخش های دیگر این قاره سبز دارد، همه ساله مقصد شمار بسیاری از گردشگران است. اما در پی همه گیری کووید-۱۹ و وضع محدودیت های سفر، این کشورها خسارات سنگینی را در صنعت توریسم متحمل شدند. ازجمله اسپانیا و ایتالیا که جز پنج مقصد اصلی گردشگری در جهان بشمار میروند به نظر می رسد علاوه بر ویروس کرونا، آتش سوزی های ناشی از تغییرات آب و هوایی هم گره ای بر مشکلات دیگر صنعت توریسم در این کشورها اضافه کرده باشد.

گاردین در ادامه نوشت: در پی آتش سوزی جنگل های کاج در نزدیکی منطقه گردشگری- ساحلی پسکارا در ایتالیا، دست کم پنج نفر زخمی شدند و مسافران نیز مجبور به تخلیه مناطق شده اند. به گفته مقامات محلی موج گرمای اخیر یکی از شدیدترین ها در دهه های اخیر است که جنوب شرق اروپا را فرا گرفته است.

گفته می شود پس از آتش سوزی در این منطقه حفاظت شده ۵۳ هکتاری در ایتالیا، آتش همچنان در بخش های مختلف فعال است و به همین دلیل تاکنون ۸۰۰ نفر خانه های خود را ترک کرده اند.  

«کارلو ماسکی» شهردار پسکارا گفت: ما مجبور شدیم چندین خانه و استراحتگاه های ساحلی را به دلیل دود تخلیه کنیم. وی بزرگترین مانع برای مهار آتش را باد گرم دانست و افزود: ما تمام تلاش خود را برای کاهش خسارت انجام می دهیم.

آتش سوزی جنگل ها در بسیاری از مناطق جنوب شرقی اروپا از جمله اسپانیا، یونان و ترکیه هم گزارش شده و همزمان با یکی از شدیدترین موج گرما در دهه های اخیر، سبب بالا رفتن دمای هوا به بیش از ۴۰ رجه سانتیگراد و تخلیه منازل شده است.

بر اساس داده های اتحادیه اروپا، فصل آتش سوزی امسال به طور قابل توجهی مخرب تر از حد متوسط ​​بوده است. درحالیکه تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر از ساحل اطراف کاتانیا در سیسیل به محل امن منتقل شده اند، ده ها روستا در نقاط توریستی جنوب ترکیه نیز تخلیه شده اند؛ جایی که آتش سوزی تاکنون هشت کشته بر جای گذاشته است.

همزمان یک آتش سوزی بزرگ اوایل روز شنبه در نزدیکی بندر پاتراس در جنوب غرب یونان رخ داده که همین امر سبب تخلیه پنج روستا شده و وضعیت از سوی مقامات محلی یونان فاجعه توصیف شده است.

در اسپانیا هم ده ها آتش‌نشان با پشتیبانی هواپیماهای آبپاش برای مهار آتش سوزی ها در ۴۰ مایلی شرق مادرید پایتخت این کشور وارد عمل شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha