نماینده مجلس: مرز رسمی پرویزخان نقشی مهم، راهبردی و ملی دارد

قصرشیرین - ایرنا - نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب وگیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: مرز رسمی پرویزخان نقشی مهم، راهبردی و ملی دارد از این رو مسوولان کشور باید با نگاه خاص برای تخصیص اعتبار تکمیل طرح‌های عمرانی این مرز داشته باشند.

شهریار حیدری روز دوشنبه در حاشیه بازدید از مرز رسمی پرویزخان به همراه  فرماندار و جمعی از مسوولان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرح وظایف نمایندگان و نقش نظارتی آنها در ایام تعطیلات مجلس شورای اسلامی نسبت به بازدید و سرکشی از حوزه انتخابیه اقدام می‌کنم که امروز با توجه به اهمیت پایانه مرز رسمی پرویزخان و نقش مهم این مرز از نزدیک نسبت به بررسی میدانی مسایل و مشکلات آن پرداختیم.

وی اظهار کرد: پایانه مرز رسمی پرویزخان از پایانه های مهم کشور است که در شرایط حاد دیگر مرزهای کشور بخاطر شرایط ژئوپولتیتکی این مرز همچنان فعال است.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون که تردد مسافری در برخی مرزهای کشور به دلیل شرایط کرونا تعطیل است تردد مسافر از مرز پرویزخان کمابیش ادامه دارد.

                                                                        نماینده مجلس: مرز رسمی پرویزخان نقشی مهم، راهبردی و ملی دارد

حیدری ادامه داد: یک سری مشکلات و مسایل در مرز پرویزخان در بخش تجاری و کارگری و دیگر حوزه ها وجود دارد ولی با این وجود مرز با تلاش مرزبانی، گمرک و پایانه کارش روان است.

وی تاکید کرد: در آینده نزدیک و با تغییر فصل حجم صادرات و فعالیت ها در مرز پرویزخان بیشتر می‌شود که البته امکانات بیشتری نیز به همین دلیل نیاز است و نیازمند اختصاص اعتبار و نگاه خاص مسوولان کشوری برای تخصیص هستیم تا راه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی هموارتر شود.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حوزه نیروی انسانی مرز پرویزخان نیاز به تقویت دارد چون شرایط کار اینجا متفاوت از سایر مرزهای دیگر نقاط کشور است همچنین زیرساخت ها نیز نیازمند توجه ضروری است.

او گفت: با توجه به اینکه پایانه مرز رسمی پرویزخان تحت تاثیر منطقه آزاد تجاری است و رفت و آمد به منطقه آزاد از محل پایانه انجام می‌شود ضرورت دارد توجه بیشتری به زیرساخت های اداری و اجرایی شود که البته یک سری اقدام ها و پیگیری ها صورت گرفته و از طریق وزارت راه و شهرسازی و گمرک مسایل مربوط منتقل و پیگیری می‌شود.

 شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha