۱۱ مرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۳
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84423595
۰ نفر

برچسب‌ها

 روسیه: مذاکرات برجام بعد از تحلیف رئیسی از سر گرفته می شود

مسکو - ایرنا - میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت که مذاکرات احیای برجام بعد از تحلیف رئیس جمهوری جدید ایران از سر گرفته می شود.

به گزارش ایرنا، اولیانوف روز دوشنبه در مصاحبه با روزنامه روسی ایزوستیا گفت: تاریخ دقیق مذاکرات درباره توافق هسته ای (برجام) هنوز مشخص نیست. این مذاکرات پس از تحلیف رئیس جمهوری جدید ایران ازسرگرفته می شود. 

اولیانوف با اشاره به اینکه از روز ۲۰ ماه ژوئن در مذاکرات وین وقفه ایجاد شده است، اظهار داشت: در ابتدا انتظار می رفت این وقفه ۱۰ روز بطول بیانجامد اما این پیش بینی تحقق نیافت.  

وی افزود: اکنون مشخص است که مذاکرات پس از مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید ایران که برای ۵ ماه اوت برنامه ریزی شده است، برگزار خواهد شد. 

دیپلمات ارشد روس گفت: تحلیلگران پیش بینی می کنند مذاکرات برجام ۱۵ یا ۲۰ ماه اوت ازسرگرفته شود و برخی هم معتقدند که ماه سپتامبر و بعضی نیز ماه اکتبر را به عنوان آغاز مذاکرات برجام ذکر می کنند. 

 موضع ایران ممکن است تغییر کند

دیپلمات ارشد روس خاطرنشان کرد: دولت جدید ایران ممکن است موضع در مورد برخی مسائل را در مذاکرات برای احیای برجام تغییر دهد.

وی افزود: ما نمی دانیم که چه تغییراتی در رویکرد ایران باتوجه به تشکیل دولت جدید این کشور ممکن است رخ دهد. نباید این احتمال را که موضع طرف ایرانی در برخی مسائل مورد بحث در مذاکرات وین تغییر کند، بعید دانست. ما در زمان حاضر از این تغییرات اطلاعی نداریم.

برجام در حالت اولیه احیا می شود

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: برجام ممکن است فقط در حالت اولیه احیا شود و معامله جدیددر این مورد امکانپذیر نیست.

اولیانوف گفت: از دیدگاه ما هیچ جایگزین دیگری برای احیای برجام به جز آنچه که در ابتدا مورد توافق قرار گرفته است، وجود ندارد. همه صحبت ها مبنی بر اینکه از صفر شروع کرد یا توافق دیگری را تنظیم کرد، تخیلی بیش نیست.

اولیانوف هشدار داد، اگر در این مسیر حرکت شود، ممکن است کسب توافق جدید به درازا بینجامد و حتی ممکن است هیچگاه بدست نیاید. باید به واقعیت ها توجه کرد و این واقعیت به این گونه است که احیای برجام در حالت اولیه و بدون هرگونه تغییر در اولویت قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: مقام های آمریکایی از یک طرف می گویند که به وقفه بوجود آمده در مذاکرات با درک آن می نگرند و از سوی دیگر برخی مقام های این کشور می گویند که در صورت وقفه طولانی، بازگشت به برجام از دیدگاه آنها  بی معنی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha