حجم آب در مخزن سد مهاباد ۱۵ میلیون متر مکعب کاهش یافت

مهاباد- ایرنا- رییس امور آب مهاباد گفت: حجم آب پشت سد این شهر با ۱۵ میلیون لیتر کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۹۴ میلیون مترمکعب رسیده است.

رضا جهین روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا علت این کاهش حجم ذخیره آب سد مهاباد را پایین بودن میزان بارندگی ها در سال زراعی جاری عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر تراز این سد به ‌هزار و ۳۴۶ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار بیش از ۲ متر کمتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد صفر است، ادامه داد: میانگین دبی خروجی آب از سد این شهرستان هم ۱۰ متر مکعب بر ثانیه است که بخش عمده آن برای تخصیص سهمیه آب بخش کشاورزی و مابقی صرف مصرف شرب و صنعت است.

رییس اداره امور آب مهاباد با بیان اینکه تاکنون بیش از ۶۹ میلیون متر مکعب آب از سد مهاباد برای مصرف بخش کشاورزی رهاسازی شده است، اظهار داشت: در مجموع امسال تا اتمام شهریورماه آینده ۸۵ میلیون مترمکعب طی چهار مرحله با هماهنگی اداره کشاورزی برای مصرف این بخش رهاسازی خواهد شد.

"جهین"، همچنین از شهروندان خواست نسبت به رعایت نظافت در اطراف سد و جلوگیری از آلودگی آب در بالادست سد حساس باشند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را از طریق شماره تماس ۴۴۴۲۲۲۲۰۸۱ بلافاصله مراتب را به این اداره اطلاع دهند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha