وزیر راه: شبکه آزادراهی کشور هفته آینده به ۳۱۰۰ کیلومتر می‌رسد

کاشان - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی گفت: شبکه آزادراهی کشور تا پایان هفته آینده به سه هزار و ۱۰۰ کیلومتر افزایش می‌یابد.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی در حاشیه آیین آغاز عملیات اجرایی طرح ایمن‌سازی تقاطع شهدای هسته‌ای و ساخت تقاطع غیر همسطح سایت شهید احمدی روشن در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مسیر شبکه آزادراهی در کل کشور که در ابتدای دولت یازدهم ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر بوده، اکنون به نزدیک ۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر رسیده و تا هفته‌های آینده به سه هزار و ۱۰۰ کیلومتر افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه در برهه کنونی همین مسافت آزادراه در دست مطالعه و اجرا است، تصریح کرد: در حوزه ساخت بزرگ‌ راه‌های کشور هر سال یکهزار کیلومتر افزایش یافته است و این نهضت همچنان ادامه دارد تا بتواند ایمنی، سرعت و کیفیت را برای تردد مردم انجام دهد.

وجود بیش از ۲۱۰ هزار کیلومتر راه آسفالته

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری وجود  بیش از ۲۱۰ هزار کیلومتر راه آسفالته در کشور اظهار داشت: به طور تقریبی ۸۵ درصد تردد روی ۱۵ درصد این راه‌ها انجام می‌شود، بنابراین اولویت برای ما ارتقای سطح سرویس و کیفیت این بخش در جاهایی است که تراکم ترافیکی وجود دارد که با راهکار ساخت آزادراهی و مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود.

اسلامی با ابراز تأسف از شرایط تورم و مطابق نبودن درآمد آزادراه‌ها با هزینه‌های آن گفت: شرکت‌های آزادراهی به همین دلایل در این سال‌های اخیر کمی  از ارتقای کیفیت راه باز ماندند.

وی با تاکید بر اینکه اکنون وزارتخانه با امتیاز مجددی که برای مشارکت بخش خصوصی در سال گذشته و امسال قایل شده است، افزود: وزارتخانه  منطق برخورد با شرکت آزادراهی را تغییر می‌دهد تا آنها بتوانند روان‌تر و قوی‌تر کار کنند ازجمله در آزادراه کاشان اصفهان و قم کاشان اصفهان است که در برهه کنونی مشغول ارتقای کیفی آن هستند.

مشکل قیر از قصه‌های عجیب راه‌سازی کشور

به گفته وی، مشکل قیر نیز از مسائل عجیب راه‌سازی کشور است و به دلایل مختلفی همواره دسترسی‌ به مصالح مورد نیاز دچار یکسری نوسانات غیر قابل قبول می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود ۲ هزار کیلومتر راه آماده آسفالت در برهه کنونی اظهار امیدواری کرد با شرایط پیش رو بتوان این موانع را برطرف کرد و قیر را سریعتر به طرح‌ها رساند.

وی، مشکل تکمیل نشدن مسیر دوبانده باقی‌مانده برزک - کاشان را نبود قیر عنوان کرد و افزود: به طور تقریبی کار آن آماده و امید است آن بخشی که قرارداد و تعهد شده بود به زودی آسفالت آن انجام شود.

آغاز طرح ایمن‌سازی تقاطع شهدای هسته‌ای  

وزیر راه و شهرسازی درباره عملیات اجرایی طرح ایمن‌سازی تقاطع شهدای هسته‌ای و ساخت تقاطع غیر همسطح سایت شهید احمدی روشن که امروز با حضور عملیات اجرایی آن آغاز شد ادامه داد: این تقاطع غیر همسطح برای ایجاد راه‌های دسترسی مجتمع شهید احمدی روشن به آزادراه اصفهان تهران بعنوان یک نیاز دیرینه و مطرح از سال‌ها ساخته می‌شود که با توجه به همت سازمان انرژی اتمی و درخواست آنها توافق شد امروز عملیات اجرایی آن در راستای کمک به عبور و مرور مجتمع، تهسیل و ایمن‌سازی در دسترسی‌ها آغاز شد تا به یک راه سریع‌تر و روان‌تر دست پیدا کنند.

به گفته اسلامی، از آنجا که از آزادراه دسترسی وجود نداشت و رفت و آمد آنها به تهران، اصفهان و سایر مناطق از جاده‌های درجه ۲ انجام می‌شد اکنون با اجرای طرح ایمن‌سازی تقاطع شهدای هسته‌ای و ساخت تقاطع غیر همسطح سایت شهید احمدی روشن از آزادراه برای دسترسی‌ و رفت و آمد خود مجتمع و سایرین خود بخود بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

عملیات اجرایی طرح ایمن‌سازی تقاطع شهدای هسته‌ای و ساخت تقاطع غیر همسطح سایت شهید احمدی روشنی با اعتباری افزون بر ۶۵ میلیارد تومان و حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در میدان شهدای هسته‌ای در آیینی آغاز شد. تسهیل در حرکت‌های گردشی و دسترسی ایمن به مجتمع شهید احمدی روشن، ایجاد دسترسی ایمن از آزادراه کاشان-اصفهان به جاده قدیم نطنز(مجتمع)، ایجاد دسترسی ایمن اختصاصی از آزادراه کاشان-اصفهان به مجتمع، ایجاد دسترسی ایمن از جاده قدیم نطنز(مجتمع) به آزادراه اصفهان کاشان، ایجاد دسترسی ایمن از آزادراه اصفهان کاشان به جاده قدیم نطنز(مجتمع) و ایجاد دسترسی ایمن از جاده قدیم نطنز(مجتمع) به آزادراه کاشان اصفهان از جمله مزیت‌های طرح است.

یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه همسنگ در شهرستان کاشان وجود دارد که شامل ۴۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی درجه یک، ۶۰۰ کیلومتر راه روستایی و فرعی و ۴۰۰ کیلومتر آزادراه است.

شهرستان افزون بر ۳۶۴ هزار نفری کاشان با مساحت چهار هزار و ۳۹۲ کیلومترمترمربع، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha