واردات کالای همراه مسافر رونق اقتصادی درمنطقه آزاد اروند را در پی‌دارد

آبادان - ایرنا - سرپرست معاونت سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند گفت: بازار داخلی در منطقه آزاد اروند با ورود کالای همراه مسافر رونق خواهد یافت.

به گزارش ایرنا جبار سالم‌پور روز یکشنبه در نشست رفع موانع صادرات در مرز شلمچه بیان کرد: هفته گذشته مصوبه واردات کالای همراه از مرز شلمچه تصویب شد و انتظار می‌رود گمرک جمهوری اسلامی ایران این مصوبه را اجرایی کند.

وی افزود: این حق مردم آبادان و خرمشهر است تا از مزایای واردات کالای همراه مسافر استفاده کنند و خوشبختانه با توجه به نشست‌های برگزار شده در هفته گذشته این مصوبه ابلاغ شد.

سرپرست معاونت سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند گفت: کنترل و نظارت بر ورود و صدور کالا از مناطق آزاد به سایر کشورها و سرزمین اصلی توسط گمرک منطقه آزاد اروند انجام خواهد شد.

سالم‌پور بیان کرد: گمرک منطقه آزاد اروند از هفته آینده در مرز شلمچه مستقر خواهد شد ولی گمرک جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته موضوع صادرات را اجرایی وکنترل خواهد کرد.

وی افزود: متاسفانه برخی موانع رونق اقتصادی در مرز شلمچه، این مرز را با چالش روبه رو کرده و روز به روز نیز این رونق کمتر می‌شود.

سالم‌پور گفت: این موانع صادرات و اشتغالزایی را با سیر نزولی روبه رو کرده و برای خروج از این وضعیت نیازمند هم افزایی بین دستگاهی است.

سرپرست معاونت سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند ادامه داد:این سازمان آمادگی برای بازگرداندن رونق اقتصادی در مرز شلمچه را دارد اما گمرک جمهوری اسلامی و هنگ مرزی نیز باید برای برطرف کردن این مشکلات همراهی بیشتری داشته باشند.

وی افزود: معضلات و موانع در مرز بین‌المللی شلمچه در مقایسه با مرزهای دیگر بیشتر است که باعث اختلال صادرات در این مرز شده است.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: متاسفانه برخی موانع به ویژه اخذ هزینه‌ گزاف از تاجران، رکود اقتصادی در مرز شلمچه را موجب شده است.

سید لفته احمدنژاد افزود: مرز شلمچه دارای امکانات و زیرساخت‌های متفاوتی نسبت به سایر مرزهای کشور است ولی برخی سختگیری‌ها و موانع مانند هزینه بالای ترخیص کالا از سوی شرکت‌های خصوصی رکود صادارات و واردات را در این مرز به همراه داشته است.

وی ادامه داد: اجرای کامل قوانین مناطق آزاد در منطقه آزاد اروند از جمله استقرار گمرک در مبادی خروجی شهر یکی از راه حل‌ها برای ایجاد رونقی دوباره در مرز شلمچه است.

احمدنژاد، نقش مرز شلمچه را در رونق منطقه مهم ارزیابی کرد و افزود: برای رونق تجاری شلمچه نیاز به هم افزایی بین دستگاهی است تا زمینه ایجاد اشتغال برای حداقل پنج هزار نفر فراهم گردد.

وی بیان کرد:زیرساخت‌هایی که در این مرز وجود دارد با هیچ مرزی قابل قیاس نیست اما برخی مشکلات داخلی رونق اقتصادی در این منطقه را از بین برده که باعث شده تجار عراقی مرزهای دیگر را برای صادرات انتخاب کنند.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی مرز شلمچه را از نظر موقعیت اقتصادی بسیار شاخص و مهمتر نسبت به دیگر مرزها دانست و گفت: نبود مدیریت واحد در مرز شلمچه باعث بروز مشکلات برای بازرگانان و تجار شده است.

وی از کمبود امکانات رفاهی در بارانداز شلمچه انتقاد کرد و افزود: کمبود امکانات رفاهی ویژه بازرگان و تجار باعث کاهش صادرات در مرز شلمچه شده است.

مرز شلمچه در فاصله ۱۵ کیلومتری خرمشهر و ۲۵ کیلومتری استان بصره عراق از مهمترین گذرگاه‌های مرزی در استان خوزستان در زمینه تجارت کالا، تردد زائران عتبات عالیات، و نیز تردد مسافران و گردشگران عراقی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha